Kada je u pitanju hrana pre i posle treninga, tu je dobro poslušati stručnjake ali malo i pratiti svoje navike. Ima onih koji ne vole da jedu pre treninga i radije treniraju gladni.
Teško je poverovati da postoji salo koje nas može dovesti do toga da budemo mršavi. Ono koje je zdravo za naš organizam i koje moramo stvarati a ne topiti. Ma koliko delovalo neobično, postoji i tako nešto. Zove se braon salo i svako od nas ga ima, na žalost, u maloj količini. Dobra vest je da se može povećati.
Za važnost redovnog vežbanja za osećaj sreće često ćete čuti. Međutim, i naučna istraživanja to potvrđuju. Savremena istraživanja su sprovođena čak i na depresivnim ljudima, a rezultati su pokazali da grupa koja je vežbala (a nije koristila lekove) da je imala stopu recidiva samo 9%. Svakako, vežbanje smanjuje osećaj depresije, a ljudi koji redovno vežbaju imaju više elana za svakodnevne aktivnosti a i srećniji su. Tako da, sa vežbanjem treba početi što pre ako već ne praktikujete, a da bi vam postalo navika I rutina u svakodnevnici, evo nekoliko nekoliko jednostavnih načina.
Glutamin, često poznat i kao L-glutamin je aminokiselina (jedna od dvadeset) zapisana u standardnom genetskom kodu. Grupa neesencijalnih aminokiselina (u koju se ubraja i glutamin) je grupa u koju spadaju u one koje je naš organizam sposoban sam da stvori (a dobija se reakcijom glutaminske kiseline i amonijaka). Glutamin je jedna od najkorisnijih neesencijalnih aminokiselina i popularan je među ljudima koji se bave sportom i fizičkim aktivnostima.
Značaj fizičke aktivnosti u prevenciji gojaznosti
Beograd, 5. april 2019. godine – Ministarstvo zdravlja i Privredna komora Srbije – Udruženje za prehrambenu industriju organizovali su u Laboratoriji za medicinu sporta i terapiju Medicinskog fakulteta treću po redu edukativnu radionicu za predstavnike medija u okviru nacionalne kampanje „Teži ravnoteži“, na temu značaja fizičke aktivnosti u preventivne i terapijske svrhe.