KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Psihološki problemi i verovatnoća oboljenja u menopauzi

oboljenja u menopauzi

O tipičnim simptomima u menopauzi pisali smo u prethodnom tekstu. U ovom članku ćemo se fokusirati na psihološke poteškoće koje prate period klimaksa, kao i na veću podložnost bolestima koje se mogu pojaviti u ovom životnom periodu. Svakako da verovatnoća obolenja raste, ali posebnim predostrožnostima možemo ih umanjiti.

Ako imate problema sa nesanicom, pre svega izbegavajte fizičku aktivnost (kao što je npr. odlazak u teretanu) uveče i popodne, jer krv izlučuje adrenalin koji je visok do 3 sata nakon aktivnosti. Najbolje bi bilo da ste fizički aktivni izjutra. Isto tako, nemojte večerati kasno, niti se prejesti. Biljni čajevi će vam prijati uveče, ali nikako crni čajevi i kafa. U crne čajeve spadaju: indijski, cejlonski, ruski, kineski, itd.), dok će vas npr. čaj od kamilice opustiti i pomoći da lakše utonete u san. Preporuka stručnjaka je da ne pijete ove napitke već od 16 h. pre spavanja će vam prijati kupka sa aromatičnim uljima. Možete napraviti kupku od lekovitog bilja, tako što ćete koristiti na primer cvetove nevena. Pored ovoga, veoma je važno da umirujete organizam postepeno najmanje jedan sat pre spavanja. Uveče ne gledajte uznemirujući sadržaj na televiziji. Lezite pre ponoći i dobro provetrite sobu.

Što se tiče potištenosti i depresije, njihove uzroke je prilično teško otkriti, jer uzrok ne mora da bude samo disbalans hormona. Zato stručnjaci preporučuju: da vežbate bar tri puta tokom nedelje po 20 do 30 minuta, idete na vreme na spavanje (najkasnije u 23h), jedete namirnice sa folnom kiselinom (kao što su: lisnato povrće, avokado, sok od pomorandže, džigerica), izbegavajte kafu i alkoholna pića, konzumirajte što više ribu (jer ona sadži nazasićene masne kiseline, mikroelemente koji su neophosni za bolji rad mozga), konzumirate ekstrat lišća ginko bilobe (jer povoljno utiče na rad mozga, povećava elstičnost krvnih sudova i zidove kapilara, pomaže mozgu kod snabdevanja kiseonika i poboljšava raspoloženje), nađite osobu koja će vas saslušati kao i to da treba objaniti ukućanima svoje stanje kako bi shvatili i bili upućeni u razlog vaše promene raspoloženja

Bolestima krvnih sudova i srca svi su podložniji u periodu klimaksa. Zato konzumirajte hranu sa menje soli, redovno uzimajte hranu sa folnim kiselinama, kao i bogatu magnezijumom, kalijumom, kalcijumom. Redovno vežbajte i izbegavajte stres, alkohol i pušenje. Stoga redovno proveravajte nivo holesterola u krvi. Glavnu ulogu igra zdrav život u borbi protiv ovakvih obolenja.

Saveti koji vam mogu biti od koristi kada je osteoporoza u pitanju je da obratite pažnju na sve segmente tj. od naslednog faktora, hormona, načina života, ishrane. Ovo obolenje je teško lečiti, a za njeno predrupređenje za vreme klimaksa uspešno se primenjuje terapija nadopune hormona, mada ona pogodna za sve žene.

Isto tako, artroza je bolest poznata kao oštećenje hrskavice. Razvija se sporo, a u trenutku javljanja bola, smatra se da je bolest uznapredovala. Na kraju dolazi do deformacije zglobova koja je veoma vidljiva. Razvija se na zglobovia šake, stopala, vratnom ili slabinskom delu kičme. Istraživanja su pokazala da se poslednjih godina ova bolest sve više javlja u mlađem dobu, iako se smatra da svaki šesti stanovnik sveta pati od nekog oblika artroze (nasledni faktor je veoma bitan). Nažalost, u ovom obolenju su vodeće žene (starosti između 45 i 55 godina). Kao prevencija preporučuje se plivanje, brzo hodanje, lagano trčanje i maksimalno izbegavajte povrede zglobova.

Alchajmerova bolest prouzrokovana je organskim oštećenjem mozga propadanjem nervnih ćelija. Jedan od glavnih faktora nastajanja ove bolesti je nasledna sklonost. Na početku kod osobe nije veliko gubljenje pamćenja, međutim, ova bolest se može toliko razviti da čovek prestane da prepoznaje svoje najbliže i da izgubi svaku sposobnost adekvatnog opžanja (mišljenje, govor, ponašanje). Ovo što preporučuju stručnjaci kao prevenciju je da uzimate vitamin E (ali pod lekarskom kontrolom, jer ovaj vitamin može da uspori Alchajmerovu bolest), isto tako, preporuka je da se borite protiv hipertenzije, da sačuvate svoj mir jer stres je jedan od vodećih faktora za obolenje. Šetajte, bavite se fizičkim aktivnostima, trenirajte mozak (na primer: čitanjem, učenjem stranih jezika, rešavanjem ukrštenih reči, itd.).

Fibromi (miomi, fibromiomi) materice su česti kod žena tokom klimaksa. Pored bolova, krvarenja, fibroli mogu da naprave dodatne probleme kada počnu da pritiskaju ostale organe i tako uroze njihovu normalnu funkcionalnost. Dakle, svako neočekivano krvarenje i bol tokom klimaksa mora biti ispitano i zato odmah se obrati svom lekaru. Ciste jajnika spadaju u dobroćudne tumore. Često ne izazivaju nikakve simptome, pa žene ne sumnjaju na njih. Upravo je to razlog više da žene obavljaju redovne godišnje ginekološke preglede.

Bolesti dojki kao što su fibrozno-cistozne tvorevine, veoma su česte za vreme klimaksa. Sa godinama raste i verovatnoća raka dojke. Blagovremenim otkrivanjem tumora i zahvaljujući dostignućima savremene onkologije, 70% žena bude izlečeno. Zato svaka žena treba da savlada metodom samopregleda, kao i da redovno obavlja mamografske preglede.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg