KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Crni ili „zabranjeni“ pirinač – privilegija kraljeva

crni pirinač

Legenda kaže da je u staroj Kini jedna vrsta jela bila toliko dragocena da su je smeli konzumirati samo pripadnici kraljevske porodice. Običnom čoveku bila je potpuno zabranjena. I ne samo da je bila zabranjena njegova konzumacija, već i uzgajanje na njivama. Svaki običan seljak koji bi se usudio da ubere makar šaku ovog dragocene namirnice bio bi strogo kažnjen.

 

Ne, nije to neki slatkiš ili retka vrsta začina. U pitanju je običan pirinač, doduše ne sasvim običan, jer je crne boje. Tajnovitost oko njegovog imena i upotrebe trajala je još mnogo vekova nakon propasti kineskih kraljeva. Iako je u Evropi crni pirinač bio poznat i donet još tokom trgovačkih tura sa Dalekog istoka, u Americi je dostigao popularnost tek tokom 90-ih.

Njegova crna boja nije razlog što je ova žitarica bila zabranjena za upotrebu širokim masama. Ova namirnica je toliko bogata zdravim sastojcima da nisu ni Kinezi pogrešili kada su je čuvali samo za odabrane. Spisak sastojaka i dejstava na organizam je podugačak i čini se da sve što je zdravo u hrani danas pohranjeno u ogromnom procentu u jednom zrnu ove neobične žitarice. Tačnije, u njenoj crnoj ljuspi.

Jedna čaša kuvanog crnog pirinča sadrži oko 160 kalorija, 1.5 gr masnoće, 34 grama ugljenih hidrata, 2 grama vlakana i čak 5 grama proteina! Iako se čini da su ove vrednosti male, na samo jednu čašu jedne namirnice to je i te kako velika vrednost. Crni pirinač je pun vlakana, antioksidanasa, gvožđa i proteina više od svih žitarica. Upravo njegova tamna boja nagoveštava sve ove sastojke u velikoj količini.

Antioksidansi u crnom pirinču

Njihovo prisustvo nije samo poslednja moda. Istraživanja pokazuju da ih ima više nego u borovnicama koje su u samom vrhu među voćem bogatim antioksidansima, a da najviše ima jedan poseban sastojak – antocijanin, tamno ljubičaste boje, zaslužan za sprečavanje i lečenje mnogih bolesti. Samo mala količina ovog antioksidansa sprečava oštećenja ćelije izazvana slobodnim radikalima, upale i trovanja na ćelijskom nivou. Pored ovog sastojka, crni pirinač sadrži i vitamin E, značajan sastojak u borbi za zdravlje očiju, kože, imuniteta i opšteg zdravlja organizma.

Antocijanin takođe sprečava taloženje lošeg holesterola u krvnim sudovima, čime čuva krvotok i srce. Neki lekari tvrde da ovaj pirinač može značajno doprineti lečenju već oštećenih krvnih sudova, što praktično nijedna namirnica a ni lek ne može.

Crni pirinač je veoma snažan i efikasan čistač organizma. Njegovi sastojci čiste jetru, creva i bubrege od otpada koji se tamo prirodno stvara, što dalje brani organizam od stalnih trovanja koja vode u ozbiljne bolesti. Ova namirnica se svrstava u prvih pet namirnica koje sprečavaju upale creva i unutrašnjih organa.

Zbog velike količine dijetetskih vlakana, ubrzava metabolizam, čime utiče i na smanjenje telesne težine, a jedina je žitarica koja nema glutena u sebi, tako da je mogu konzumirati i oni koji boluju od celijakije. Smanjenju telesne težine potpomaže i mogućnost uklanjanja viška šećera iz krvi, tako da posredno sprečava i ublažava posledice dijabetesa.

Mnogi nutricionisti ga preporučuju kao dodatak ishrani sa ciljem poboljšanja rada organizma i korekcije telesne težine, pri čemu je efikasniji od prerađenih žitarica. Jedino što treba imati u vidu je da se najveća količina zdravih sastojaka nalazi u ljuspi, što znači da ga treba konzumirati u vidu celog zrna.

Gde se može kupiti?

Iako jeste jedna od nepoznatijih namirnica široj populaciji, crni pirinač više nije zabranjen i može se naći u trgovinama širom sveta. I kod nas se može kupiti u prodavnicama zdrave hrane, po ceni koja vredi za skupe namirnice. Recimo da je cena 1 dinar po 1 gramu i mogu vam ga dostaviti poštom. S obzirom da je tako zdrav, ne bi trebalo da vam bude skupo jer je dovoljno pripremati ga u malim količinama. S obzirom da se najzdraviji sastojci nalaze u ljuspi, uvek tražite celo zrno pirinča.

Kako pripremati crni pirinač?

Kao i svaki drugi pirinač, možete ga kuvati, peći u rerni i kuvati sa mlekom kao sutlijaš. Brzo ćete zaboraviti na pomalo čudnu boju, koja kuvanjem prelazi iz crne u tamno ljubičastu i svakako dobićete ukusan obrok. Pravilo je da se ovaj pirinač kuva sa nešto više vode nego običan jer je gušći, pa je dobro dodati bar 6 količina vode na jednu količinu pirinča prilikom kuvanja.

Nutricionisti preporučuju kombinovanje isključivo sa namirnicama bogatim proteinima. Zbog svoje bogate strukture vlakana, nije potrebno dodavati povrće, a druge žitarice su skoro i zabranjene kao kombinacija sa ovim pirinčem, zbog ugljenih hidrata. Dovoljno je bukvalno dodati kašiku dve crnog pirinča kao dodatak mesu ili ribi i sve potrebe za zdravim sastojcima će biti zadovoljene.

PAŽNJA!

Pored svih ovih sastojaka, crni pirinač je bogat i arsenikom, najopasnijim otrovom u prirodi. Zbog toga je važno dugo kuvati pirinač, kao bi se sva količina otrova izbacila. Kuvati pirinač najmanje 45 minuta, dok je preporučljivo ostaviti da odstoji u vodi makar jedan sat pre kuvanja ili još bolje celu noć. Na taj način će, pored toga što će izbaciti višak otrova, pirinač biti lakše skuvan i brže će omekšati.

Doduše, niko se još nije otrovao ovim pirinčem. Najopasnije što se moglo desiti sa ovom namirnicom dešavalo se u doba stare Kine i njihovih kraljeva.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg