Prednosti i mane LCHF dijete
- Detalji
- Kategorija: Zdrava ishrana
- Autor Aleksandra Rafailović
Skraćenica LCHF znači Low Carb High Fat, to jest ishrana sa niskim nivoom ugljenih hidrata, a visokim nivoom masti. Proteine možete da unosite u istoj količini kao i pre, ili da ih povećate / smanjite, u zavisnosti od toga da li ste ih pre unosili premalo ili previše.
Kao i u svakoj ishrani sa niskim nivoom ugljenih hidrata, ključ je da jedete malo ugljenih hidrata, kako biste doveli šećer u krvi na nizak i stabilan nivo. Sa niskim nivoom šećera u krvi, manje insulina se proizvodi i samim tim se manje masti skladišti u vašem telu. Telo koristi masti kao „gorivo“ umesto ugljenih hidrata i ako imate prekomernu težinu, počinjete da gubite telesne masti.
Prednosti LCHF dijete
Smanjuje se mogućnost za skladištenje masti, naročito onih u predelu stomaka, koje se vezuju najčešće za srčane udare i koje okružuju organe u trbušnoj duplji. U isto vreme, veća je mogućnost korišćenja masti, što zatim vodi do gubitka težine i povećanja mišićne mase. Manje je zapaljenja, zbog velikog unosa zdravih anti-inflamatornih masti i smanjenja potencijalno inflamatornih namirnica koje sadrže prerađene ugljene hidrate i šećere. Još jedna od prednosti je i smanjen apetit zbog usporavanja varenja, prouzrokovanog mastima i zasićujućim efektima proteina. Moguće je i smanjenje krvnog pritiska, ali treba imati na umu da slanina i druge mesne prerađevine, kao i sirevi imaju visok nivo natrijuma. Isto tako, i stres, odnosno pritisak na organe za varenje je manji zbog smanjenja prerađene hrane i povećanja dijetetskih vlakana.
Možete osetiti jednu, nekoliko, a možda čak i sve ove prednosti, ali uzmimo u obzir i to da nekim ljudima i ne prija ova vrsta ishrane, te vam u nastavku predstavljamo i mane ove dijete, kako biste mogli da vidite da li je ona pravi izbor za vas.
Mane LCHF dijete
Pre nego što se zaletite i krenete sa ovom vrstom ishrane, potrebno je da znate tačno sa čime ćete se suočiti. Iako su koristi velike, ne treba zanemariti ni potencijalne loše strane.
Tokom prvih sedam do deset dana „uklanjanja“ ugljenih hidrata iz ishrane, vrlo je verovatno da će vaši nivoi energije znatno pasti. Ovo je uobičajeno za fazu adaptacije, to jest navikavanja, što znači da je vašem telu potrebno vreme da bi proizvelo enzime i druge endogene hemikalije potrebne kako bi se započelo korišćenje masti kao izvora energije. Za vreme ove faze privikavanja može se desiti da se osećate letargično, da imate glavobolje, da vam se spava i da se osećate teško. Neki od ovih osećaja su neprijatni, u najmanju ruku, ali ako se pridržavate dijete, trebalo bi da za nekih nedelju dana ili nešto više budete bez ikakvih daljih simptoma.
Mnogi ljudi isto tako osećaju i dehidrataciju i povećanu žeđ, što ima dosta smisla, ako se uzme u obzir to da jedan gram ugljenih hidrata sa sobom nosi i tri grama vode. Eliminisanjem ugljenih hidrata iz ishrane, na prirodan način ćete gubiti težinu, odnosno vodu, u početku.
Faza privikavanja je kratka, iako će jedna mana uvek biti prisutna – u modernoj, odnosno zapadnoj ishrani, čak i hrana bogata mastima ima često dosta šećera i ugljenih hidrata. Stoga, kada idete na večeru sa prijateljima ili uživate u porodičnim ručkovima, to može prestavljati luksuz, jer ćete primetiti da je hrana na takvim događajima često bogata ugljenim hidratima.
Ovo ne znači da nije moguće pridržavati se ovakve ishrane, jer jeste. Uz malo razmišljanja, pripreme i strpljenja, uskoro ćete naučiti trikove ili ketogene cake koje će vam stvarno pomoći da dobijete najviše od svoje ishrane.
Šta jesti, a šta ne?
Kao što ste mogli da vidite do sada, LCHF dijeta nije za svakoga. Ukoliko ste nakon gore navedenog sigurni da je ovo pravi način ishrane za vas, u nastavku ćemo vam dati kraći spisak namirnica koje možete i koje ne možete da jedete.
Dozvoljeno: jaja, slanina, govedina, jagnjetina, piletina, riba, avokado, brokoli, špargla, karfiol, kupus, spanać, slate, krastavac, pečurke, koštunjavo voće, puter, limun i limeta i sl.
Nedozvoljeno: hleb, krompir, pirinač, kukuruz, paste, šećer, slatkiši, mahunarke, generalno proizvodi sa malom količinom masti, kolačići, pivo, krekeri i biskviti.
Održite ravnotežu
Ovo je veoma ključna stvar kada je u pitanju ova, ali i druge dijete. Može biti veoma uzbudljivo kada počinjete sa LCHF dijetom, uostalom, ko ne želi da prelije svoja jela maslinovim uljem ili da jede velike sočne šnicle svaki dan. Ali imajte na umu da je to vaše telo i da imate samo jedno. Jedući samo masti i zanemarujući zdravu, balansiranu ishranu, možete sebi naneti više štete nego koristi. Stoga, ukoliko želite da izgubite na težini, oprobajte ovu dijetu, ali ne duže nego što je potrebno, već obezbedite telu sve što mu treba kako bi funkcionisalo optimalno.