Antikandida program ishrane
- Detalji
- Kategorija: Zdrava ishrana
Indeks članaka
Radikalna promena načina ishrane i nekoliko meseci stroge dijete može rešiti problem infekcije kandidom. Gljivice se hrane ugljenim hidratima. Glukoza i fruktoza su vrste šećera od kojih gljivice najčešće žive, zato je najvažnije ograničiti unos ugljenih hidrata.
Anticandida dijeta je LCHF ishrana sa nešto strožim izborom namirnica. Važno je napomenuti da LCHF znači low carb high fat = manje ugljenih hidrata i više masnoće, što znači da se smanjeni unos ugljenih hidrata nadoknađuje povećanim unosom zdravih prirodnih masnoća. Ovo nije dijeta koja ograničava količinu hrane, već samo vrstu hrane. Jedite kad ste gladni i jedite koliko treba da se zasitite, jer se ne radi o odricanju već o mudrom biranju!
Izbaciti iz ishrane:
Sve namirnice koje sadrže šećer, slatkiši, keks, kolači, čokolada, marmelada;
Sve vrste šećera, med, javorov sirup, sirup agave, ječmeni i pirinčani slad;
Sokovi i svi zaslađeni napici, voćni jogurti;
Sva alkoholna pića, sirće;
Sve namirnice koje sadrže brašno i skrob, hleb, testenina, pekarski proizvodi;
Pahuljice i musli za doručak, razne kaše od žitarica;
Sve žitarice i sve mahunarke
Pirinač, kukuruz, palenta, kuskus
Sve vrste voća i sušeno voće;
Krompir, čips, pomfrit;
Korenasto povrće (cvekla, šargarepa i sl)
Mleko i mlečni proizvodi (izuzetak je domaći kefir, domaći jogurt i puter);
Kvasac;
Gljive;
Kupovni majonez, kečap;
Suhomesnati i konzervisani proizvodi;
Mešavine začina koje sadrže glutaminate i ekstrakte kvasca;
Industrijske prerađevine pune veštačkih dodataka i hemikalija;
Margarin;
Rafinisana biljna ulja (suncoketovo, sojino, kukuruzno);
dalje pogledajte šta možete jesti
Možete jesti:
Meso. Najbolje meso je pašnih životinja i domaćih kokoši. Ne uklanjajte masnoću s mesa i kožu s piletine;
Riba i druga hrana iz mora. Nastojte češće jesti plavu ribu zbog omege-3 (npr srdela, skuša, lokarda);
Jaja – najbolja su organska ili domaća jaja;
Povrće koje raste iznad zemlje (ali ne gljive) po mogućnosti iz organskog uzgoja – sve vrste kupusa, brokoli, karfiol, kelj, prokelj, spanać, blitva, raštan, boranija, špargle, tikvice, patlidžani, masline, sve vrste zelene salate, krastavci, paradajz, paprika, komorač, celer;
Masti – maslac, pileća, pačja, goveđa i svinjska mast, hladno ceđeno kokosovo ulje;
Hladno cedjena ulja – maslinovo, laneno i sezamovo ulje;
domaći kefir, domaći jogurt i domaći kiseli kupus;
Luk, beli luk, đumbir, začinsko bilje;
Avokado, limun;
Alge;
Iznutrice;
Suvo meso – slanina, pršuta, čvarci i kobasice – ali samo domaće koje ne sadrže glutaminate i druge štetne kemikalije;
Supe od kostiju – mesne, kokošije, riblje;
Supe od povrća, sokovi od povrća;
Smoothie – kašasti sokovi od povrća i zdravih masnoća;
Domaći majonez i umaci napravljeni od hladno cedjenog maslinovog ulja, maslaca, domaćih jaja i začinskog bilja;
Orašasti plodovi i semenke u malim količinama, ali ne kikiriki;
Kokosovo brašno, kokosovo mleko;
Nezaslađeni kakao prah, stevija;
Voda, biljni čajevi, topla i hladna limunada;
Osmislite obroke tako da budu raznovrsni i ne ponavljajte iste obroke više dana za redom. Za peciva i palačinke upotrebite ”brašno” od sveže mlevenih orašastih plodova i semenki, kokosovog brašna i psyllium praška. Peciva koristite u umerenim količinama. Obrok treba da bude LCHF (sa malo ugljenih hidrata i dosta dobrih masti) što znači da se sastoji od nečeg proteinskog (meso, riba, jaja) + povrće (npr pečeno, kuvano, prženo, dinstano, sirovo) + masnoća u kojoj se pripremala hrana ili neki umak ili dresing na bazi putera, žumanaca, maslinovog ulja i začinskog bilja.
pogledajte dalje koje su obavezne namirnice
Obavezne namirnice:
Naročito je važno da jedete puno belog luka, obavezno uz svaki obrok. Beli luk je vrlo lekovit, između ostalog deluje protiv bakterija, virusa i gljivica, jača imunitet i podstiče korisne bakterije u crevima.
Domaći kefir, po mogućnosti od domaćeg mleka (kravljeg ili kozjeg), uzimajte više puta tokom dana po jednu šoljicu. Kefir pomaže izgradnji normalne i zdrave crevne flore.
Uzimajte dnevno 2 – 4 kašike hladno cedjenog kokosovog ulja. Kaprilična i laurinska kiselina iz kokosovog ulja deluju antifugalno. Počnite sa 1 kaščicom na dan ako ga nikad niste koristili i postepeno povećavajte dozu. Najjednostavnije je uzeti ovo ulje na način da ga rastopite u šoljici čaja ali ga naravno možete jesti i kašikom ako vam tako odgovara.
Supe od kostiju su obavezne.
Napravite domaći kiseli kupus jer je kupovni pasterizovan, što znači da su korisne lakto-bakterije uništene. Koristite često maslinovo ulje, limun, luk, alge, đumbir, kajen biber i kurkumu.
Dodaci ishrani i biljne mešavine
Počnite uzimati dodatak vlakana za čišćenje creva u obliku 2 kašike sveže samlevenih semenki lana ili 1 kašika ljuskica psyllium sjemenki* s najmanje 3 dl vode.
Počnite da uzimate uz dijetu i neki preparat protiv kandide tipa ulje divljeg origana. Nakon nekoliko dana (ili 1 tnedelje) počnite uzimati probiotike u tabletama da biste potpomogli stvaranje zdrave crevne flore. Uzimajte nešto i za jačanje imuniteta.
Borba protiv candide mora se odvijati na više frontova i svi su dijelovi podjednako važni:
Izgladnjeti gljivicu – uskratiti joj hranu (pomoću dijete s minimalnim unosom UH);
Uništiti je do kraja (pomoću preparata protiv gljivica)
Izgraditi zdravu crevnu floru, pomoću hrane bogate probiotičkim bakterijama (domaći kefir i domaći kiseli kupus) i probiotika u tabletama;
Pomoći crevima da se oporave i zacele (pomoću supa od kostiju);
Ojačati imunitet (pomoću nutritivno bogate hrane, belog luka i po potrebi nekog dodatnog sredstva).
Mnogi stručnjaci preporučuju anticandida dijetu koja isključuje šećere i belo brašno ali sadrži brašno celih žitarica, pirinač i sl. Nažalost ova dijeta nije delotvorna jer se sve žitarice sastoje od skroba koji je čista glukoza, tako da nema razlike između belog brašna i brašna celih žitarica. Ovo je sve hrana gljivicama i sve ih treba izbaciti. Nakon dijete i obavljenih testova pomalo vraćajte pojedine namirnice u ishranu: korenasto povrće, voće, mlečne proizvode. Razmislite da li želite vratiti mahunarke i žitarice u ishranu, a šećer i belo brašno svakako izbacite zauvek.
* Ljuskice psyllium semenki apsorbiraju veliku količinu vode i koriste se za regulisanje probave i čišćenje creva. Moraju se uzimati sa većom količinom vode, 1 kašika ljuspica sa 3 dl vode. Samlevene u prašak koriste se kao dodatak bezglutenskom hlebu i pecivima za bolju gustoću testa.
Die-off reakcija (kada kandida izumire)
Eliminacija kandide može dovesti do simptoma zvanih die-off reakcija. Kad ćelije kvasnih gljivica počinju odumirati, one otpuštaju svoje metaboličke nusprodukte u telo. Kandida otpušta mnoge različite toksine, između ostalih etanol i acetaldehid. Jetra je glavni organ za eliminaciju toksičnih supstanci i die-off reakcija znači da je jetra preopterećena. Simptomi mogu biti: mučnina, glavobolja, umor, vrtoglavica, nadutost, gasovi u crevima, zatvor ili proliv, povećana bol u zglobovima ili mišićima, povišen broj otkucaja srca, hladne ruke i noge, znojenje, groznica, pucanje kože, infekcije materice, prostate ili sinusa.
Ovi simptomi najčešće nestaju u roku od jedne nedelje, ali ponekad znaju trajati i duže. Neke stvari mogu pomoći da se reakcija uspori ili da se ubrza izbacivanje toksina iz tijela.
Mleko čička (Sylibum marianum) pomaže jetri da izbaci toksine;
Smanjiti ili privremeno prekinuti uzimanje antifugalnih preparata. Ovi preparati deluju tako da razbijaju ćelije kandide koja tada otpušta mnoge toksine. Smanjivanjem uzimanja antifugalnih preparata, smanjuje se količina oslobođenih toksina. Čim se počnete osećati bolje, ponovno možete povećati dozu;
Smanjiti dozu probiotika. Manje je verojatno da upravo probiotici uzrokuju die-off reakciju, ali ako imate jake simptome, privremeno smanjivanje doze može pomoći;
Uzimanje više vode. Voda pomaže da se oslobođeni toksini izadju brže iz tela;
Usporite tempo i odmarajte se koliko god možete. Stres može oslabiti nadbubrežne žlezde i smanjiti sposobnost tela da se bori protiv patogena. Odmorom i opuštanjem pomažete svom imunološkom sistemu da odradi svoj posao;
Dodatak C vitamina (1000 mg) može ojačati nadbubrežne žlezde i obnoviti imunitet;
Razni oblici detoksifikacije (čišćenja organizma) u obliku saune, suvog četkanja i slično podstiču cirkulaciju i limfni protok što pomaže telu u izbacivanju toksina.
Autor: Anita Šupe - Istine i laži o hrani