KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Grčevi i bol u mišićima

bolovi u misicima

Ukočenost i bol u mišićima ekstremiteta javljaju se često zbog istezanja i povreda. Takvi mišići mogu doći u stanje produžene kontrakcije tj. grča, što je upravo refleks koji sprečava dalja oštećenja kretanjem.

Isto tako, napetost kod mišića može biti i reakcija na povredu ili bol u nekom susednom delu tela. Takva napetost mišića ometa lokalnu prokrvljenst, što usporava zarastanje povređenog mišića ili drugog dela tela. Pored toga, izaziva izlučivanje materija koja se zove citokini i prostaglandini, koje izazivaju bol. Ako je napetost mišića reakcija na bol izazvan pritisnutim nervom (često, kao kod bola u leđima), napetost još više pritiska nerv i pogoršava bol. Posebni razlozi za bol i ukočenost mogu biti stres, anksioznost, depresija, izloženost hladnom vazduhu, nedostatak minerala ili drugih hranljivih materija, preosetljivost na neku hranu, grčevi, sindrom hroničnog umora, glavobolje, lose držanje, ponavljano istezanje mišića.

Isto tako, ovakve tegobe sa mišićima možete preduprediti i zdravom ishranom. Tako ćete dobiti hranljive materije koje su potrebne mišićima da bi dobro radili i brzo se oporavljali od napora. Među takve hranljive materije spadaju aminokiseline, kalcujum, magnezijum, kalijum, selen, vitamini B i C i flavonoidi. Važno je da pijete dovoljno tečnosti. Dok, takođe, i savladavanje stresa može pomoći u sprečavanju napetosti mišića.

Najvažnije je, kod lečenja, da zaštitite mišiće od daljeg oštećenja dok se to oštećeno tkivo ne oporavi. Za brži oporavak pomaže opuštanje mišića, pa je stoga neophodan odmor ili fizička aktivnost – sve zavisi od vrste oštećenja. Dakle, odmarajte, ali nastavite normalne aktivnosti posle dva do tri dana (postepeno se vraćajte uobičajnoj količini vašeg kretanja), jer period neaktiviranih mišića može biti kontraproduktivan tj. može izazvati skraćenje mišićnih vlakana. Posle tih nekoliko dana odmora počnite blago istezanje ukočenih mišića, pa je preporučljivo da za početak istežete ukočene mišiće tj. da vežbate najviše pet minuta, i ponavljate to nekoliko puta dnevno. Svakog narednog dana povećavajte takve aktivnosti. U slučaju da se bol pojavi, odmah prestanite sa vežbanjem.

Isto tako, ukočen i bolan mišić najbolje reaguje na toplotu, dok istegnut mišić bolje reaguje na hladno tj. hladne obloge prvih 24 časa, a zatim primeniti tople obloge. Takođe, pomažu i tople kupke, ali ne i vrele. Na bolan mišić stavite termofor ili ćebe, kako biste ga što više zagrejali. Isto tako, stavite vruć oblog na tri minuta, pa zatim hladan na jedan minut. Ponovite takav postupak dva do tri puta. Radite to nekoliko puta dnevno, dok se ne budete osećali bolje.

Kod povreda stavljajte ledeni oblog na mišić koji boli. Često ovome može da koristi zamrznuta hrana iz zamrzivača npr. zamrznuti paketi povrća koje imate.

Da bi ste predupredili ovakve tegobe tj. povrede, jedite namirnice bogate magnezijumom (kao što su integralne žitarice, koštunjičavo voće i pasulj) ili dodatno uzimajte magnezijum u šumećim tabletama, jer on pomaže kod opuštanja mišića. Razmislite o dodatnom uzimanju kalcijuma. Smanjite uzimanje mesa, jaja, sira, kao i namirnica koje sadrže belo brašno i šećer.

Masaža se smatra kao jedna od najboljih terapija za bolne mišiće. Prvo se okupajte u toploj vodi, a zatim neka vas masitaju u toploj prostoriji, kako bi se mišići lakše opustili. Masirajte bolne mišiće klizećim pokretom i mešanjem, ili upotrebite drugu tehniku masiranja tj. vrhovima palčeva čvrsto pritiskajte osetljive tačke.

Može vam pomoći i akupresura kod ukočenih mišića. Čvrsto palcem pritisnite tačku u udubljenu ispod spoljne strane kolena, i tako dva minuta raditi kako biste opustili mišiće.

Pomoć lekara potražiti ako simptomi potraju duže od nedelju dana; a ako se pogoršaju; ili ako uz bolove i grčeve se pojave i drugi simptomi, kao što su na primer temperature, glavobolja, proliv, utrnulost ili modrice.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg