Kako ojačati imunitet kod dece?
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
- Autor Aleksandra Rafailović
Nosići koji cure. Stalne prehlade. Gripovi koji se vraćaju. Stomačni problemi. Sve navedeno se veoma često javlja, kako kod dece tako i kod odraslih, kada prelazimo iz jednog godišnjeg doba u drugo, a naročito na jesen.
Mnogi roditelji misle da je ovo uobičajeno za svu decu koja idu u školu ili vrtić. Ali zapravo, nije. Ne cure svoj deci nosevi i ne razboljevaju se sva.
Dakle, ne moramo da prihvatimo kao nepromenljivu činjenicu zdravstveno stanje naše dece. Zapravo, možemo da sprečimo bolesti i da čak ojačamo imuni sistem sigurno i efikasno, a evo i kako.
1. Dobra ishrana
Dečiji imuni sistem može da pretrpi brojne udarce ukoliko stalno jede hranu punu aditiva, šećera i soli. Kada dete ima alergije na hranu, njegovo varenje pati, zapaljenja se pojačavaju, što znači da je mnogo teže odbraniti se od virusa i bakterija. Slična je situacija i kada deca unose mnogo više aditiva nego što njihovo telo može da podnese. U mnogim kliničkim istraživanjima je dokazano da šećer koči imunitet. Kako bi dete bilo zdravo, potrebno je ograničiti unos šećera i aditiva i otkriti na koju hranu su alergični ili osetljiviji. Usredsredite se na sveže povrće, voće, orašaste plodove i semenke, jaja i meso.
2. Čuvajte stomačnu mikrofloru deteta
Probiotici su dobre bakterije koje se prirodno javljaju u našem stomaku. Oni štite naš digestivni trakt, pomažući nam da svarimo hranu, da se rešimo toksina i da se zaštitimo od virusa i bakterija. Kada se ovaj bakterijski balans kod dece naruši, možemo videti kako im je teže da se odbrane od infekcija. Stoga bi trebalo da dodatno piju probiotike, bilo u obliku tableta ili raznih jogurta kojih je sada sve više na tržištu. Svakako, pre bilo kakve odluke, konsultujte se sa pedijatrom.
3. Pomozite im da ne budu pod stresom i anksiozni
U današnje vreme, roditelji su pod prevelikim stresom, deca imaju previše obaveza i u takvoj jednačini, svi pate. Dečija tela nemaju jednak odgovor na stres kao tela odraslih ljudi, zbog čega se njihov kortizol i adrenalin povećavaju. Kada ovo povećanje hormona stresa traje duži period, njihov imuni sistem opada. Bitno je za decu da imaju dosta vremena za kreativnost, za igru i uopšteno za odmor. Tela koja su često pod bilo fizičkim, bilo psihičkim stresom dug period vremena, moraju s vremena na vreme da se odmore kako bi njihov imuni sistem dobro reagovao.
4. Postarajte se da dovoljno spavaju
Veliki broj dece ne spava dovoljno. U zavisnosti od godina, deci je potrebno između 10 i 14 sati sna, a ono što je još bitnije od dužine sna jeste njegov kvalitet. Za bolje lučenje melatonina, potrebno je da deca spavaju u mraku, bez ikakvog osvetljenja. S obzirom na to da i elektromagnetska frekvencija takođe utiče na kvalitet sna, postarajte se da u dečijoj sobi nema stalno uključenih električnih aparata tokom noći.
5. Setite se da temperatura pomaže u borbi protiv infekcije
Iako mnogi roditelji paniče na prve znake povećanja temperature, važno je prepoznati da je temperatura reakcija na infekciju i da bez nje telo ne može efikasno da se bori protiv bolesti. Istina je da imuni sistem vašeg deteta radi bolje pod visokom temperaturom, kako bi se brže oporavilo. Iako temperatura može biti dobra, ipak je potrebno posetiti lekara kako bi se utvrdilo da temperatura slučajno nije znak nečeg ozbiljnijeg.
6. Dodaci ishrani i biljke čine čuda
Najbolji suplementi za poboljšanje imuniteta kod dece su vitamin D i cink. Za alergije su odlični riblje ulje, vitamin C i kopriva. Zova i koren astragalusa su savršeni za infekcije respiratornog sistema koje se iznova javljaju. Takođe, pre nego što uvedete bilo kakve izmene u ishranu i suplementaciju vašeg deteta, konsultujte se sa lekarom.