KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Mamurluk i kako izaći na kraj sa njim

mamurluk

U slučajevima kada volite da popijete koju čašicu više alkoholnog pića, verovatno ste nekad bili žrtva pulsirajuće glavobolje koja je najčešće simptom blažeg mamurluka. Kažemo blažeg, jer uglavno posle buđenja, osobi prestaje glavobolja posle nekoliko sati. Naravno, jačina mamurluka uvek varira zavisno od količine nepažljivo konzumiranog alkohola.

 

Pored glavobolje, mogući simptomi su još i mučnina, kao i vrtoglavica. Ipak, pitaćete se kako dolazi do takve glavobolje, sa medicinske strane? Naime, alkohol širi krvne sudove, što je zapravo i najveći uzrok glavobolje.

Uvek dolazi i do dehidracije, jer su bubrezi alkoholom podstaknuti da veću količinu vode eleminišu tj. povuku iz krvi više nego obično. Svi znamo da je veoma bitna i presudna brzina ulaska alkohola u krvotok. To određuje nekoliko elemenata. Koliko vam je želudac pun (jer to može da uspori opijane). Stoga je preporučljivo da nešto pojedete pre ili u toku konzumacije pića, kako biste usporili apsorpciju alkohola. Obratite pažnju pored količine i na ritam konzumacije pića, jer je najbolje da pijete u manjim gutljajima, sporije. A takođe se preporučuje i naizmenično uzimanje alkoholnog i bezalkoholnog pića, kako ne bi došlo do prepijanja. Potrebno je, isto tako, uzimati što više vode (pre i posle uzimanja pića), kako organizam ne bi dehidrirao, kao što smo već pomenuli. I pre svega, kao što svi znamo da je pogubno mešanje različitih alkoholnih pića.

Treba imati u vidu sve individualne pojedinosti, kao što su, trenutno zdravstveno stanje, metabolizam, težina, visina – jer vaša granica za piće može biti i manja od zvanično propisane. Takođe, naučna istraživanja su pokazala da je sporije opijanje kod gojaznijih ljudi.

Najčešća preporuka za ograničenja konzumacije alkoholnog pića je da žene dnevno ne uzimaju više od dve ili tri alkoholne jedinice, dok muškarcima je preporučeno ne više od tri ili četiri jedinice alkohola. Jedinica alkohola je jednaka 0,25l piva srednje jačine ili jednoj čašici žestokog pića ili 125ml vina (od 8 ili 9% alkohola). Stručnjaci preporučuju i najmanje dva dana u toku nedelje da budu bez konzumecije alkohola.

Izbegavajte kafu, jer ona dodatno izaziva dehidraciju i tako vam neće pomoći (tj. još više ćete biti nervozniji). Najbolje je da pijete što više vode kako biste nadohnadili izgubljenu tečnost, a takođe vam može pomoći i biti od koristi frape od banane (jer će vam na taj način nadoknaditi organizamu izgubljene minerale i vitamine – posebno kalijum i magnezijum).

Recept za pripremu frapea: Potrebna vam je jedna banana, dve kašike meda i pola šolje mleka. Sve ove sastojke izmiksajte u blender, i napitak je spreman. Na ovakav način ćete nadoknaditi kalijum koji ste izgubili mokrenjem, dok će vam med povećati nivo šećera u krvi i povratiti vam energiju (pošto konzumacija alkohola smanjuje nivo šećera u krvi).

Od pomoći vam mogu biti i mnogi biljni čajevi. Tako na primer, čaj od ruzmarina će ublažiti glavobolju, dok će vam čaj od kamilice ublažiti nadražen digestivni trakt. Za razgrađivanje alkohola u jetri, čišćenje jetre i krvi, pored čaja od ruzmarina, pomoći će i čaj od maslačka. Isto tako, kao alternativno rešenje vam može pomoći i sirovi kupus (zovu ga još i tradicionalni lek protiv mamurluka), jer se smatra da čisti jetru i celokupni sistem za varenje od toksina.

Najnovija istraživanja konzumacije alkohola: Londonski mediji su preneli rezultate najnovijih istraživanja koja su pokazala da alkohol utiče na nastanak najmanje sedam vrsta kancera, i to bez obzira na količinu konzumacije pića. Ova najnovija istraživanja su objavljena u naučnom časopisu “Addiction”.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg