Ublažite tipične tegobe u menopauzi (klimaksu)
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
- Autor M.V.
Većina žena proživi menopauzu bez ozbiljnijih poremećaja, pa ga okončaju bez hormoskih terapija. Fitoterapija, dijete, različiti vidovi masaže, specijalne fizičke vežbe, akupresura ili akupunktura, mogu pomoći da se uklone ili olakšaju neprijatni simptomi u periodu klimaksa.
Tipičan simptom u klimaksu je navala toplote. Istraživanja su pokazla da ovaj simptom ima više od 50% žena. Preporuka je kada vam nastupi ovaj symptom, da ostavite sve što ste radili, da sednete i pokušate se opustiti što je više moguće. Izađite napolju, otvorite prizore, ili pređite u hladniju prostoriju. Umijte se ili istuširajte. Olakšanje vam može pružiti i ako legnete na leđa, polako i duboko dišete, uvlačeći stomak pri udisaju (preporuka je 6 do 8 udisaja u minuti). Ovu vežbu radite dva puta dnevno po petnaest minuta. Za tegobe navale toplote mogu vam pomoći namirnice bogate magnezijumom, kalijumom, kao i vitaminima C i B, jer navale toplote uprevo troše zalihe ovih materija u našem organizmu. Pijte redovno čaj od žalfije tj. kadulje, jer će vam pomoći kod ovih tegoba.
Znojenje je isto tako jedan od tipičnih simptoma za vereme klimaksa. Pa je preporuka da ne nosite usku odeću (koja prijanja uz telo), kao i to da se odevate slojevito kako u toku dana možete da se raskomotite i regulišete tako telesnu temperature. Potrudite se da vam pazzuh uvek bude izbrijan i nemojte pokušavati da miris znoja uklonite parfemima.
Isto tako, problemi kao što su glavobolja i ljupanje srca. Ljubanje srca je često povezan sa navalom toplote, mada može biti i nezavisan. Za ovaj simptom preporučuje se konzumacija određenih čajeva, kao npr. čaj od plavog različka.
Problem sa mokrenjem takođe je veoma čest u klimaksu. Učestalost nagona i danu i noću, a često i problem nastaje pri smejanju, kijanju, kašljanju ili fizičkim vežbama. Za ovakve problem lekari preporučuju vežbe po Kegelovom sistemu: reč je o vežbanju mišiće bešike i stomaka.
Suva kože pogoduje prevremenom starenju, a tipična je period klimaksa zbog disbalansa hormona. Ovaj problem se ne može rešiti samo kozmetičkim preparatima, već i prilagođenom ishranom. Određeni vitamini će joj pomoći za rehabilitaciju. To su vitamin A koji hrani ćelije, pa koži daje vlagu i glatkoću; C vitamin pomaže za izlučivanje kolagena, dajući tako koži elastinost; vitamin E pomaže pri zarastanju rana, dok B kompleks štiti kožu od perutanja i pucanja.
Uobičajeni su i problemi sa kosom, maljavošću, a i učestali su obamrlost ili grčevi ruku i nogu. U vreme klimaksa na kosu najviše utiče nivo estrogena u organizmu, koji je u tom period niži, pa često ćete od pedesete godine primetiti sve više opale i proređene kose. Ako je ovaj process pojačan i sve vidljiviji, najbolje se obratite lekaru specijalisti. Inače, u lakšim slučajevima dovoljno je da koristite šampon sa keramidima i vitaminima, kao i neka domaća sredstva. Domaće sredstva kao što su maslinovo ulje, žumance, majonez, čičkovo ulje, utrljavajte u kosu, kako biste je ojačali. Hranite se pravilno, izbegavajte duže izlaganje na suncu i pijte najmanje osam čaša vode na dan. Što se tiće učestalosti obamrlosti i grčeva ekstremiteta najviše će vam pomoći samomasaža. Menjajte položaj tela, masirajte zbrčeno mesto na telu, štipkajte ga, natrljajte to mesto nekom mašću koja greje, i slično. Da biste umanjili ovakve tegobe najbolje je da svakodnevno vežbate (npr.gazite po unutrašnjim a potom po sloljašnjim ivicama stopala), uzimajte preparate kalcijuma (dnevna doza 1000 do 2000 mg) i magnezijuma (dnevna doza 500 do 1000 mg), često jedite pomorandže i banana jer su bogati kalijumom. Svakodnevno uzimajte nekoliko manjih kašika meda, jer će se na taj način kalcijum zadržati u organizmu.
Česti poremećaji sna i nesanica su karakteristični za klimaks, dok dodatni psihološki problemi koji se mogu javiti tokom ovog životnog perioda su potištenost, depresija, zaboravnost i rasejanost. O ovim simptomima tokom klimaksa ćemo govoriti nekom drugom prilikom.