KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Benigni bolovi u dojkama i kako pravilno izvršiti samopregled dojki

samopregled dojki

Svaki put kada se govori o problemima u ženskim reproduktivnim organima ta priča se svodi na dve stvari. Ili se radi o trudnoći, porođaju i dojenju ili o onom najgorem, kanceru.

Većina saveta koji se mogu dobiti na internetu ali i mnogim ženskim časopisima svode se na isto – ukoliko primetite bilo kakav problem, javite se lekaru. Iako to i jeste najbolji savet, ipak, čini se da se zaboravilo da naše telo može ukazati na problem, a da to i nije ono najstrašnije. Još bolje, svaki od tih problema može se rešiti i to vrlo jednostavnim receptima. Takav je slučaj sa bolovima u dojkama.

Simptom je itekako poznat lekarima i to pod nazivom „mastalgija“. Prema istraživanjima u Americi, čak 78% polno zrelih žena u nekom se periodu svog života javi lekaru sa nepoznatim bolovima u dojci. Bol se najčešće javlja sa spoljnje strane, manifestuje se kao žiganje ili probadanje u određenoj tački, da bi se širio ka spolja i nekad čak i kroz ruku sve do lakta. Najčešće se javlja pred menstruaciju, mada se može javiti i u sredini ciklusa ili na samom početku. Iako bol može biti i veoma jak i sprečavati ženu u normalnim životnim aktivnostima, obično je praćen samo strahom kod žene da je u pitanju simptom raka i obično se uspaničeno javljaju ginekologu insistirajući na hitnom pregledu.

Napomena: redovno posećujte lekara i kontrolišite grudi. Ovaj tekst samo je objašnjenje jedne pojave koja je benigna

Bol u dojci najčešće NIJE simptom raka. Na žalost, simptomi raka su daleko podmukliji, dok je bol u dojci samo jedna od manifestacija nekoliko benignih stanja koje se kod žena mogu javiti. Neka od njih su:

Simptom PMS-a
Rani simptom trudnoće
Pubertet (ponekad i kod dečaka)
Mastitis ukoliko žena doji ili je upravo prekinula sa dojenjem
Menopauza
Fibrinozno tkivo u dojkama (sitne kvrge napunjene tečnošću zbog čega su dojke osetljive naročito pred menstruaciju)
Lekovi (diuretici i pojedini lekovi za smirenje)

Lečenje je zapravo kao i kod svakog bola jednostavno. Lekar će, pošto utvrdi da je u pitanju benigni bol, preporučiti masiranje, tople obloge i u nekim slučajevima, analgetike. Ono što lekari obično opisuju iz svoje ordinacije je veliko olakšanje kod žene i odbijanje svakog daljeg lečenja, pa makar bol bio i jak.

Kao najčešći i najlakši način lečenja preporučuje se blaga masaža kružnim pokretima od bradavice ka spolja, ili onako kako se bol širi. Najbolje je izvoditi u ležećem položaju, sa rukom bolne strane podignutom iza glave i opuštenim ramenom. Tako će se celokupno tkivo dojke potpuno opustiti i masaža će imati pravo dejstvo. Potrebno je namazati prste uljem, kako ne bi došlo do iritacije kože i masažu izvoditi u potpunoj tišini i smireno. Masirati sve dok se oseća bol i po nekoliko dana ukoliko je potrebno. Imati u vidu da je tkivo pred menstruaciju veoma osetljivo i tvrdo, te da je važno prilagoditi dodir bolu i osetljivosti.

Kada se ipak obratiti lekaru sa bolom u dojci?

Iako se tumor dojke veoma retko manifestuje kroz bol, neki zapaljenski tumori dojke mogu dati i takav simptom. Zato je važno reagovati u sledećim slučajevima:

Bol koji se javlja u različitim delovima ciklusa i nije povezana sa menstruacijom
Bol uvek u jednoj tački na dojci
Curenje iz bradavice
Uvučene bradavice (jedna ili obe)
Neobjašnjiva kvrga na dojci koja SE NE POVLAČI nakon menstruacije
Crvenilo na tkivu dojke, zapaljenje i čudna temperatura tela

Ukoliko se javi bilo koji od ovih simptoma, obavezno se javite lekaru.

Kako pravilno samopregledati dojke?

Ako ste samo jednom bili u ginekološkoj ordinaciji, u glavi su vam slike kako se pravilno opipava dojka. Pored toga gde i kako opipavati, važno je raditi to SVAKOG MESECA nakon menstruacije, najbolje uvek istog dana ciklusa. Nakon menstruacije dojke su meke i svako beningno ispupčenje se povlači, a tkivo je najpodložnije pregledu.

Još je bolje započeti sa ovom tradicijom nakon pregleda kod lekara, kako biste bili sigurni da su vaše dojke zdrave. To je važno zbog toga što svaka dojka ima kvrge, ispupčenja i neravnine koje se mogu pod prstom opipati i predstavljaju normalnu anatomiju dojke. Kada ih upoznate i znate da su benigne, svaki put kada pregledate dojke značete da su normalne. Otud se pregled preporučuje svakog meseca, kako biste najbolje upoznali delove dojke i sve njene nepravilnosti.

Trudite se da upoznate svaku kvrgu i ispupčenje i kako se ono menja. U početku možete opipati dojku i neposredno pre menstruacije, da biste uvideli kako se njeno tkivo menja i postaje osetljivo. Vremenom će vam biti sve lakše i opipavanje jednostavnije , što olakšava prepoznavanje eventualnih nepravilnosti.

Upamtite, nemojte crveneti pred svojim telom. Opipavanje dojke je ono što ženu može spasiti i sačuvati joj zdravlje. Upoznajte se sa svojim manama, nepravilnostima i bolovima i naučite da sa njima živite, a bolove nemojte trpeti već ih ublažite samomasažama.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg