Prirodna rešenja kod ujeda insekata
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
- Autor M.V.
Reakcija na ujed insekata često zna biti alergijske manifestacije, pa stoga naša koža zna da bude iziritirana. Javlja se bol, svrab, crvenilo, otok na mesto ujeda ili uboda.
Međutim, alergija na ovakvu situaciju često zna biti u obliku gušenja, jer je posledica oticanja disajnih organa – to su zaista primeri osoba sa burnim reakcijama na ugrize insekata.
Preventivno neka vam koža bude pokrivena ako ste na mestima gde možete da očekujete ubode insekata. Isto tako, zaštitite vrata i prozore mrežicama, kako bi prisustvo insekata u prostorijama bilo svedeno na minimum. Kao alternativno rešenje, preporučuje se korišćenje eteričnih ulja. Nekoliko kapi stavite u čašu vode eteričnog ulja nara i tom mešavinom premažite kožu koja vam nije prekrivena. Jedite beli luk, i svakodnavno uzimajte dodatak cinka i vitamin B1. Insekte ćete odbiti ako obučete garderobu svetle boje, a izbegavajte šarenu, žutu i crnu koja ih najviše privlači.
Ipak, kada već dođe do ujeda (uboda) insekata za prvu pomoć vam može poslužiti led, gel aloje i sok od crnog luka. Od aromaterapije koristiće vam da na svakih sat vremena nanosite na mesto ujeda po kap lavande i melaleuke.
Kada vas ubode pčela prvo se mora otkloniti žaoka pritiskajući je u stranu noktom palca, a potom istisnite otrov. Kod ujeda ose što brže posle ujeda nanesite limunov sok, sirće ili čaj od cimeta. Ponavljajte procedure po potrebi. Dok kod ujeda krpelja ako je još uvek na koži, pokrite ga vazelinom ili uljem, pa ga zatim blago izvući pomoću pincete.
U slučaju ostalih ugriza insekata koji izazivaju svrab treba svesti na minimum dodatno iritiranje tj. ne češati se uopšte, ako je to moguće, jer svako češanje pogoršava nadraženost. A pored toga, kožu možete dodatno povrediti što dovodi do infekcija. Koristiće vam, najbolje, hladne vlažne obloge.
Kamilica i neven su odlične biljke za ovakve probleme sa kožom. One deluju protiv upale kože i sluzokože. Umiriju kožu od svraba. Kao i mast od ovih biljaka, tako i hladne obloge čaja od ovih biljaka stavite direktno na mesto uboda. Nekada i med pomaže naneti na upaljenu kožu, jer deluje antiseptički.
Pomoć lekara obavezno potražiti ako sumnjate na ujed krpelja, ako se vidi lokalno crvenilo (osip) i imate simptome slične gripu ili bol u zglobovima. Takođe, odmah potražiti pomoć ako je ujed na licu, na vratu ili u ustima. Isto tako, obratite se lekaru ako imate koprivnjaču, muka vam je, povraćate ili teško dišete (gušite se). Neki krpelji prenose bakterijske infekcije koja se zove lajmska bolest, dok komarci u nekim zeljama prenose malariju – stoga obratite pažnju na simptome koje vam je izazvao ubod ili ugriz insekta. Pauci retko prave ozbiljnije probleme, a reakcije na njihov ujed su slične komarcima. Na mestu ujeda se pojavljuje otok, ali mnogo veći i tvrđi. Tretira se isto kao i kod ujeda komaraca.
Evo nekoliko saveta kako rasterati komarce u letnjim danima
u 1 dl maslinovog ulja dodati 40 kapi ulja lavande, sipati u staklenu flašicu, dobro promućkati i naneti na kožu. Na stolu možete držati isečen limun u koji ste stavili nekoliko karanfilića; a ulje majčine dušice takođe rasteruje komarce.