KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Šta je i kako se dobija lajmska bolest?

lajmska bolest

Lajmska bolest kako se dobija, simptomi i lečenja

Pod lajmskom bolešću smatra se veoma teška infekcija organizma nastala usled ujeda krpelja. Kad kažemo opasna to podrazumeva dodatne propratne komplikacije tj. manifestacije, koje ova bolest stvara.

A povrh svega, poteškoća je ta što se zdravstveni problemi pokazuju tek posle nekoliko godina od infekcije tj. ujeda jelenskog krpelja. Dakle, upravo ovaj segment otežava predstojeće lečenje.

Upravo od sredine proleća i celo leto je period kada se ovi krpelji najviše pojavljuju u prirodi. Stoga, ako idete na izlet, fizički ste aktivni u prirodi ili neke druge aktivnosti vršite u prirodi posebno obratite pažnju da se zaštitite od krpelja.
Dakle, obratite pažnju kako se i gde krećete, kako ste odeveni. i pored toga što je zdravo boraviti u prirodi, prevencija i zaštita vam je najvažnija, što se tiče krpelja koji prense lajmsku bolest.

Pre svega jak imunitet je veoma važan kod svakog.

Ugriz krpelja se najčešće uopšte ne oseti. Naravno, odmah bi usledilo pitanje: Kako je to moguće? Naime, pljuvačka ovog parazita karpelja ima svoj prirodni anestetik i zato se ugriz tj. ujed uopšte ne oseti iako se pojavi crvenilo (tačnije, crveni osip) na mestu ujeda. Ovakva vrsta osipa iako je neosetna ona se može javiti na više mesta po telu, što vas najžešće zbog svoje vizualizalnosti može uznemiriti.
A od pratećih zdravstvanih tegoba mogu se javiti simptomi koji su slični gripi (groznica, temperature, slabost tela, glavobolja, čak i problemi sa respiratornim organima).

Posle toga dolazi do još dodatnih simptoma. Počinju da otiču zglobovi, a pored toga javljaju se i bolovi. Najčešći ovaki problemi se javljaju u kolenima. Potom se javljaju i neurološki problemi kao što su glavobolje i kočenje vrata, nekih delova lica, udova. Zbog koga dolazi do slabe pokretnosti i osećaja za pravilan pokret kod udova. Retko se dešava da ova bolest zahvati i živac vida ili mišić srca.  Svi ovi simptomi traju najviše nedelju dana, a njihovo manifestovanje nastupa posle nekoliko nedelja od zaraženog trenutka.

Smatra se da lečenje lajmske bolesti nije ni malo lako. Kao prvo, teško se uspostavlja dijagnoza jer se teže ustanovljava pošto je veoma maskirana (kao što smo videli). Ak ose već otkrije u prvoj fazi tada se leči antibioticima. Međutim, kasnije otkrivanje i kao odmiče bolest, tako je stvar sve teža, terapija je kompleksnija koja uključuje čak i antiinflamatorne medikamente. Problem ovog oboljenja tj. ove bakterije je to što sklona lakom prilagođavanju i izbegavanju, ina taj način mnogi antibiotici nemaju uticaj nad njom.

Pojedini prirodni preparati mogu pomoći protiv ove bolesti.
Na primer, beli luk smatra se najboljim prirodnim sredstvom i lekom u borbi protiv ove bolesti. 

Pored toga što ga treba koristi u svakodnevnoj ishrani, bilo bi dobro da ga kombinujete i sa gujinom travom, limunom, nanom, ženšenom. Ono što je pre svega bitno je to i da podižete svoj imunitet što više je moguće i svim sredstvima. Za tako nešto će vma pored uobičajenog limuna koristiti i ženšen (čaj), ehinacea (tinktura), đumbir (usinjen koren). postoje tu još mnoge biljke koje su odlične u borbi lajmske bolesti. Koristiće vam: ruzmarin, žalfija, kopriva, sladić. itd. Čak je za to odlična i mešavina čaja od čička, bresta, kiselice i ribarbare. A eterična ulja od nane, lavande, tamjana. Sva ova ulja, čajevi, tinkture i ostali prirodni preparati koriste se u zavisnosti od simptoma (svaki je namenjen za olakšavanje određene zdravstvene tegobe).

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg