Rešite problem uraslih dlaka
- Detalji
- Kategorija: Lepota i nega
- Autor Dragana Ranđelović
Sezona razgolićenih nogu je tu, a još malo krećemo i na more, pa je svaka mrljica na našem telu vidljiva i deprimirajuća. Posebno se u ovom periodu javljaju te najružnije pojave na nogama, urasle malje, za koje kao da nema leka. Ipak, leka ima, samo se treba pridržavati uputstava i voditi računa da se sa prevencijom krene na vreme.
Znajući da se u ovom periodu malje sa nogu skidaju skoro svakodnevno ili češćom depilacijom, jasno je zašto se pojavljuju i urasle dlake, ti ružni pečati i upaljene bubuljice vidljive ispod kože. Dermatolozi smatraju da ima više razloga zbog kojih se javljaju:
Kod svakodnevnog brijanja koža postaje deblja i dlaka ne može da prodre na površinu;
Često brijanje izaziva upale i infekcije, a onda i uvrtanje dlake koja se jednostavno vrati u tkivo umesto da probije kožu;
Kod dugoročnih depilacija dlaka postaje tanka zbog čega sve teže probija kožu i svaki put poneka nova urasta;
Neki ljudi jednostavno imaju sklonost ka urastanju dlaka, naročito muškarci na licu. Često su kombinovane sa aknama, jer pojačani sebum pod kožom stvara prepreku pa dlaka jednostavno ne može da izbije kroz kožu;
Neki delovi tela često stvaraju urasle dlake, kao što su prepone i deo između butina. Radi se u kovrdžavim maljama koje se jednostavno iz nekog razloga vrate nazad i ne probiju kožu.
Šta god da je razlog, kada malja uraste ona izaziva iritaciju kože, upalu folikula dlake, a onda se prostor oko nje napuni gnojem, koji stvori bolnu i vidljivu bubuljicu. Ukoliko se ne ublaži, može dovesti i do infekcija, kada je problem mnogo veći i može stvoriti brojne probleme.
Kako sprečiti urastanje dlaka?
Idealno je proređivati brijanje i depilaciju, ali znamo da je to nemoguće, naročito u letnjim mesecima. Zato su dermatolozi dali nekoliko saveta kako sprečiti pojavu uraslih dlaka čak i kada je njihovo uklanjanje ovako intenzivno kao tokom leta:
Ukoliko je moguće kombinovati brijanje i depilaciju voskom. Na taj način se dlaka naizmenično jača i slabi, što joj omogućava rast pravo kroz kožu;
Birajte salone u kojima se rad depilacija isključivo hladnim voskom, sa idealnom higijenom. Svaka infekcija i prljavština pojačava mogućnost stvaranja uraslih dlaka;
Neki dermatolozi preporučuju samo hemijsko skidanje malja odgovarajućim kremama za depilaciju. Na taj način se one ne kidaju, pa se ne narušava njihov prirodan oblik i jačina. Razmislite i o elektrodepilacijji, metodi koja trajno uklanja malje;
Ukoliko imate sklonost ka uraslim dlakama, najbolje je da izbegavate aparate za depilaciju, jer oni snažno kidaju malje i tako ih oštećuju;
Radite često piling kože, tako ćete skloniti izumrli sloj sa nje i ujedno i svu prljavštinu;
Ako je ikako moguće smanjite broj depilacija, naročito u predelu prepona, gde se uraslost javlja najviše.
Šta kada do uraslih dlaka ipak dođe?
Dlaka zapravo urasta na nekoliko načina. Dok je najčešći slučaj da uraste pod kožu i izazove upale i krupne, gnojne bubuljice, nekada može urastati tako da ostavi samo mali plih ili tačkicu koja se jednostavno i bezbolno može istisnuti i tako dlaka izbiti napolje. Ukoliko je, međutim, došlo do upale i bubuljica je krupna i gnojna, nemojte je cediti ili na bilo koji način bušiti ili seći. Najbolji načn je da se obratite lekaru ili kozmetičaru, koji će sterilnim sredstvom izbaciti bubuljicu.
U kući možete uraslu dlaku pariti toplim peškirom ili kompresom, dok ne omekša i koža se opusti. Vodite računa da predeo oko nje držite čistim i sterilnim, kako ne bi došlo do novih infekcija. Obično je potrebno nekoliko dana da se bubuljica povuče, a onda se dlaka sama pojavljuje ili izbacuje, bez bola. Ako idete na depilacije redovno, kozmetičarka će vam sama savetovati kako da se rešite uraslih dlaka.
Možete koristiti i obično krečno mleko za isušivanje upaljenih bubuljica, u koji apotekar dodaje mentol, radi ublažavanja svraba i bola. Za isušene urasle dlake i pigmentaciju koja ostaje nakon njih odlično se pokazalo krečno mleko sa retinolom, koje bi trebalo da se može spraviti u svakoj apoteci. Ovako mleko maže se duže vreme, recimo preko proleća, kako bi se uklonile stare fleke pred letnju sezonu.
Konačno, obratite se kozmetičaru ili dermatologu za svaki savet i preporuku. I razmislite o nekim trajnim metodama uklanjanja dlačica ili barem proredite depilacije i brijanja nogu. Raidite depilacije parcijalno, samo na potkolenicama češće i ređe na celim nogama, a preko zime ređe na gornjim delovima nogu i preponama. Tako ćete odmoriti kožu i smanjiti broj uraslih dlaka. Ne brinite, malje se ne vide toliko koliko vi mislite. Nemojte da vam leto presedne samo zato što ste prečesto ili nekontrolisano skidali baš svaku dlačicu sa kože.