Šta raditi kada dete ima boginje?
- Detalji
- Kategorija: Kutak za mame
- Autor M.V.
Kod ovčijih boginja tj. varičela glavni uzročnik je virus iz familije herpesa. Ovaj virus se naseljava u sluzokožu i kožu, pa se potom ispolji u obliku boginja.
Tako on preko krvi cirkuliše i izaziva druge propratne zdravstvene smetnje kod dece. Ovde je reč o kapljičnoj vrsti prenosa bolesti, stoga ga deca lako prenose. Dovoljno je samo jedno dete pa da zarazi celu grupu ili razred u školi.
Lako ćete prepoznati ove boginje jer se najpre pojave promene na koži slične bubuljici, koje nabubre sa providnom tečnošću. Ubrzo se to promeni u žućkastu (nalik gnoju), da bi ona ubrzo pukla i stvorila se krasta. Dovoljno je samo par dana pa da se takva krasta osuši i otpadne. Ove promene na koži rasprostiraće se po telu bez nekog tipičnog pravila (moguća je pojava na bilo kom delu tela, čak i najintimnijim). Zbog prevelikog svraba, deca se često češu, pa takvo ponašanje dovodi do mogućih infekcija, pošto bakterije koje normalno žive na površini kože na takav način dospevaju u dublje slojeve i naprave infekciju, a koja može da ostavi ožiljke.
Kako znamo da boginje izazivaju izuzetan svrab, potrebno je imati i koristiti pudere i losione koji su namenjeni za takve boginje. Mogu se koristiti umirujući tečni preparati kao što je kalamin, preparati u prahu ili pasta načinjena od sode bikarbone i vode koja se nanosi na svaku ospu (plik), jer će ovo ublažiti svrab.
A propratna temperature, takođe, mora da se drži pod kontrolom. Varičele počinju temperaturom koja ne mora da bude visoka, a 24 časa nakon toga javlja se osip. Crvene mrljice obično se prvo pojavljuju na licu i trupu, a šire se na sluzokožu usta i ždrela, kosmati deo glave, ruke i noge.
Lekar će vas posavetovati šta treba da uradite kako bi dete lakše podnelo bolest: pre svega, to je svakodnevno kupanje deteta u blagom rastvoru hipermangana jer se na taj način dezinfikuje koža, a zatim i premazivanje osipa tečnim puderom kako bi se ublažio svrab. U toku bolesti, osim kupanja, poželjno je detetu što češće prati kosu (obavezno mekim sunđerom) jer će se tako izbeći infekcija i ublažiti svrab na kosmatom delu glave. Dete se nakon kupanja briše tapkanjem peškirom (ne trljati). Treba pratiti uputstva lekara, a ono sto je najbitinije, potrebno je čekati da prođu boginje, jer se za svaku vrstu boginja zna vremenski period koliko traju. Dakle, treba čekati i pomoći detetu da prebrodi ovu fazu života jer je ovde reč o takozvanoj simptomatskoj terapiji (ne leči se uzrok, ali se pomaže detetu da prebrodi).
Komplikacije su veoma retke, jer uglavnom oporavak prođe uz pravilno održavanje higijene i adekvatnom odmoru. Ipak, u slučaju da je dete dodatno nemirno, agresivno, često povraća, ima glavobolje, preosetljivo je na svetlost, temperatura se ne spušta, ili su plikovi na koži upaljeni, obavezno se obratite lekaru.
Iako postoji vakcina za ovakve boginje kod nas je nema, jer je reč o relativno skupoj vakcini. U Americi se deca vakcinišu ovom vakcinom već skoro dvadeset godina, i stručnjaci tvrde da su rezultati odlični. Lista zemalja svake godine sve duža koje uvode ovu vakcinu kao obavezu. Ipak, ovako nesto je i logično zbog neugodnosti koja deca trpe dok imaju boginje, a i zbog dodatne izolacije (jer potrebno je bar dve nedelje da deca miruju i da su na kučnom lečenju). Sve je ovo, takođe i radi zaštite od dodatnih komplikacija. Stoga je vakcina nejefikastina stvar za sprečavanje ovčijih boginja