KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Prevencija i alternativno lečenje poremećaja spavanja

porejmećaj spavanja

Svako bar u nekom periodu života pati od poremećaja spavanja. Ono i pored teskoba i zabrinutosti koje čoveka navedu da ima takve problem, ipak je rešivo.

 

Spavanje je veoma važno jer osvežava um i telo. Prosečno je potrebno da odrasla osoba spava od šest do osam i po sati dnevno. I sami znate, ako ne spavate dovoljno i kvalitetno bićete umorni, loše ćete se osećati i obaveze tokom dana vam neće ići baš glatko, kao kada ste naspavani i puni energije.

Vrste poremećaja spavanja tj. uzroci su najčešće neprekidan tok razmišljanja pred san, potom, brige jer uzrok često može da bude anksioznost ili neka jaka emocija (kao bes, na primer), i uzbuđenje zbog neke sutrašnje situacije, događaja. Sa druge strane mogu da nam smetaju i fizički faktori kao što su obrok pred spavanje, loše varenje, sindrom nemirnih nogu ili razni poremećaji izazvani konzumacijom alkohola. Ta često buđenja tokom noći ili rano buđenje i nemogućnost da se ponovo zaspe takođem mogu biti uzrokovana simpromina anksioznosti, depresije, konzumacije kofeinskih ili alkoholnih napitaka. A isto tako, sa godinama se problemi poremećaja sna sve više javljaju.

Naravno, uvek preventivno možete olakšati sebi svaku potencionalnu tegobu, pa i ovu. Naime, najbolje je navike izmeniti i prilagoditi ih situaciji. Ova reorganizacija će vam pomoći čak da sprečite ili savladate već postojeću nesanicu.

Šta raditi? Pre svega pobrinite se za vašu udobnost (nađite sebi najudobniji krevet, da ne bude pretvrd previse i da ne pritiska previše vasa ramena i kukove ); uredite sobu; provetravajte redovno spavaću sobu; zidove okrečite u prijatne boje; zamračite sobu kako biste izbegli svetlosna ometanja u toku spavanja; uskladite temperature u sobi (istraživanja pokazuju da čoveku najviše odgovara temperatura oko 18,5 stepeni Celzijusa); budite fizički aktivni bar 30 minuta dnevno; naviknite se da uvek u isto vreme idete na spavanje i budite se; bilo bi idealno da vaša soba samo služi za spavanje (dakle, ne koristite je za druge aktivnosti kao što je posao, rad na računaru, peglanje, itd.), okupajte se u toploj vodi pre spavanja; pojedite nešto lagano ili popijte čaj (nešto što pospešuje spavanje). Obratite se lekaru ako problemi traju duže od dve nedelje, kao i ako imate još neke propratne simptome (kao što je preznojavanje, bolovi, temperatura ili groznica).

Šta ne raditi? Pre spavanja bar dva sata nemojte jesti masne i obimne obroke; nemojte pušiti niti piti kofeinske i alkoholne napitke; izbegavajte situacije i sadržaje koji vas mogu uzbuditi (gledanje TV programa i čitanje knjige uznemirujućeg sadržaja); nemojte spavati preko dana; izbegavajte fizičku aktivnost pre spavanja.

Alternativna rešenja:

Prilagodite ishranu za dobar san jer namirnice koje mogu da pospeše spavanje bogate su magnezijumom, vitaminom B, kalcijumom, masnim kiselinama, ugljenim hidratima, kao i aminokiselinom triptofanom koju mozak koristi za proizvodnju materija koja stvara reakciju sanjivosti kod čoveka. Stoga, konzumirajte male i lako svarljive obroke bogate sledećim namirnicama: integralni hleb, zelenu salatu, banane, urme, toplo mleko, baren karfiol i krompir, itd. Isto tako, ako ste primetili i ubeđeni ste da vam neka namirnica ne prija, izbacite je iz upotrebe ili je jedite samo ujutru.

Lekovito bilje često je odlično alternativno rešenje kod nesanice. Odrađene biljke vam zaista mogu biti od velike koristi. Popijte pre spavanja čaj od kamilice, pasiflore, valerijane, hmelja ili čaj od zdrobljenih semenki celera. Ove biljke takođe možete stavljati i u kupke, jer će preko isparavanja blagotvorno delovati na vas.

Fizičke vežbe i vežbe opuštanja joge će vam smanjiti i ublažiti stres, anksioznost, izbalansirati hormone, poboljšati cirkulaciju. Naravno, fizičke aktivnosti izbegavajte uveče, kako ne biste organizam razbudili i time poremetili zdrav san.

Tehnike savladavanja stresa će vam odlično pomoći da biste regulisali san. Iako je u životu nemoguće potpuno izbeći stress, ipak postoje načini na koje možete da ga kontrolišete i dovedete u normalu. Odlično će vam poslužiti kursevi meditecije, opuštanja, vizualizacije, joge. U slučaju da sami ne možete savladati stres, posavetujte se sa lekarom ili nekim drugim stručnim licima, teraputima, praktičarima.

Bahove kapi (cvetne esencije) vam zaista mogu pomoći na najblaži način da regušete spavanje. Ovo su blage kapi namenjene emocionalnim problemima (u koje spadaju i problemi sa spavanjem). Za ovaj način lečenja obratite se licenciranom praktičaru Bahovih kapi, koji će vam najbolje odrediti i prepisati vašu idealnu mešavinu cvetnih esencija. Na isti način vam može pomoći praktičar homeopatije.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg