Prirodno lečenje anemije
- Detalji
- Kategorija: Kardiologija
- Autor M.V.
Većina nas već zna da se anemija još naziva i malokrvnost, što podrazumeva manjak hemoglobina u crvenim krvnim zrncima. Hemoglobin je onaj crveni pigment u krvi bogat gvožđem, koji raznosi kiseonik od pluća do ćelija, dok ugljen dioksid vrši radnju u suprotnom smeru tj. od ćelija do pluća.
Tako je najčešći uzročnik anemije nedostatak gvožđa u krvi. Ovaj poremećaj krvi često je uzrokovan gubitkom krvi, poremećenom ishranom ili naglim rastom, a kod žena može da bude povod i menstruacija. Ponekad pored nedostatka gvožđa u ishrani uzrok nekih oblika anemije može biti i nemogućnost organa za varenje da apsorbuje gvožđe. Postoje nekoliko vrsta anemije a to su: aplastična, srpasta, hemolitička, perniciozna, megaloblastična i nasledna. Aplastična anemija je uzrokovana smanjenjem ili obustavljanjem proizvodnje crvenih krvnih zrnaca zbog oštećene koštane srži ili njenim slabim radom; dok srpasta anemija se najčešće javlja kod nacija afričkog porekla čija su crvena krvna zrnca srpastog oblika. Hemolitička anemija je izazvana preuranjenim raspadanjem crvenih krvnih zrnaca, što je posledica korišćenja nekih lekova ili zbog određenih infekcija; a perniciozna anemija je prouzrokovana nedostatkom nekih unutrašnjih elemenata koji su neophodni za apsorpciju vitamina B12. Megaloblastična anemija je upravo prouzrokovana nedostatkom vitamin B12 ili folne kiseline, a najčešće se javlja u trudnoći; dok naslednu anemiju prate najrazličitiji uzroci.
Najčešći simpromi anemije su umor, glavobolja, inertnost, dok kod ozbiljnijih slučajeva može doći i do bledila, vrtoglavice, lupanje srca, bola u grudima, zadihanosti, ranica na ivici usana, kao i do tankih, suvih i krtih noktiju. Anemija se stoga mora regulisati promenom načina ishrane i na taj način nadohnađivati nedostatk gvožđa u krvi. Tako se preporučuje konzumacija hrane bogatom gvožđem, bakrom, vitaminom C. Dakle, konzumirajte dovoljno tamnozelenog povrća, jaja, sira, ribe i morskih plodova. Isto tako, uvedite redovno u ishranu džigericu, sušeno voće, crveno meso. Takođe, jedite mnogo crnog i belog luka, semenki, pasulja, zeleno lisnato povrće i začine (kao što su kopriva, vlašac, maslačak, peršun, korijander, itd.). Vrlo je važno da belo brašno zamenite sa integralnim. Integralne žitarice je veoma važno redovno konzumirati, jer su odličan izvor gvožđa, ali i sadrže materije koje pomažu odličnoj apsorciji gvožđa u krvi, pa stoga nemojte jesti zajedno sa drugim namirnicama koje su bogate gvožđem. Apsorciju gvožđa takođe podstiče i vitamin C , tako da je potrebno da ga što više koristite u ishrani. Isto tako funkcionišu i namirnice bogate bakrom (zeleno povrće, plodovi mora, žumance, sir, džigerica, kajsije, suve smokve, trešnje, integralne žitarice).
Kao što smo već pomenuli, u trudnoći neretko može doći do disbalansa u krvi, uzrokovane nedostatkom gvožđa ili folne kiseline. Korekcija ishrane, naročito, u tim slučajevima može biti od velike koristi. Uz konsultaciju sa vašim lekarom, tokom trudnoće uvedite u ishranu namirnice bogate vitaminom A, C, E, B6, folnom kiselinom, manganom, cinkom, flavonoidima, kao i esencijalnim masnim kiselinama.
Za lečenje i korišćenje preparata gvožđa najbolje bi bilo da se posavetujete sa svojim lekarom, iako vam pored korekcije ishrane mogu alternativno pomoći preparati koji sadrže mrku algu kelp (bogatu mineralima), kao i određeni čajevi i tinkture. Tako vam je za ovakve zdravstvene problem odličnan maslačak, čičak, iva, kiseljak, kopriva, plodovi maline, kupine, drenjine, ribizle, rastavić, itd. Čajeva koji vam mogu biti od velike pomoći u borbi protiv anemije moraju se piti pre obroka i nezaslađeni.
Evo nekoliko recepata za čaj protiv anemije:
- Po 25 g lista koprive i 25 g trave ive preliti sa pola litre hladne vode, poklopiti i ostviti da stoji preko noći. Ujutru taj čaj prokuvati 2 minuta. Kad se ohladi, procedite i pijte tri puta dnevno pre obroka. Ovaj čaj pijte tri dana uzastopno, a četvrti dan napravite pauzu kako biste zatim ponovili niz od tri dana konzumacije.
- 5 kašika isitnjenog cveta i lista rastavića prelijte sa pola litre ključale vode. Kad se ohladi procedite i pijte po 1 šolju pre jela.
Na isti način možete praviti i konzumirati mešavine čajeva:
- Po 20 g šipka, ploda maline i oskoruše
- Po 15 g lista koprive, hajdučke, šipuraka, ribizle
- Po 20 g drenjina, šipuraka, kupina
- Po 25 g korena lincure i sladića
- 40 g drenjina i po 10 g korena maslačka i glogovog cveta