Ulje divljeg origana – prirodni otrov protiv mikroba
- Detalji
- Kategorija: Imunologija
- Autor Dragana Randjelović
Možda nam nije uvek pri ruci, ali origano jeste magična biljka. Pored sjajnog ukusa koji koristimo kako bi oplemenili specijalitete posebno italijanske kuhinje, ova biljka ima i mnoge druge koristi. Ipak, poslednjih godina kod nas se sve češće spominje ulje ove biljke koje se ne koristi u ishrani, ali jeste veoma korisno po zdravlje. Ulje divljeg origana pravi je prirodni borac protiv mikroorganizama, poput bakterija, gljivica i virusa.
Nalazi se u biljci origano, iz kojeg proizvođači izvlače ovo korisno ulje, cedeći i list i stabljiku biljke. Po svom poreklu bliska je menti, odnosno, nani, dok neki sastojci se mogu naći i u timijanu. Može se uzimati na više načina, ali je potrebno biti obazriv. U zavisnosti od proizvođača može biti u veoma visokoj koncentraciji, kada je veoma opasan po kožu i sluzokožu.
Origano sadrži dva veoma moćna sastojka. Jedan je karvakrol (carvacrol), veoma snažan antioksidans koji sadrži u sebi fenol. Drugi sastojak je nama poznatiji, timol (thymol) kao sastojak koji uništava toksine i gljivice. Oba sastojka u origanu se nalaze u veoma visokoj koncentraciji, zbog čega je veoma važan u borbi sa mikrobima ali i veoma opasnim bolestima. Postoji čitav spisak koristi koje možete imati koristeći ovo ulje.
- Poznato je da je ulje origana veoma moćno protiv bakterija, posebno stafilokoka. Uz pomoć ulja možete lečiti stafilokoke koje se nalaze u organizmu ali i na koži. Vodite računa da koristite razblaženu verziju, kako ne biste izazvali iritacije i opekotine.
- Deluje i na gljivične infekcije, posebno na kandidu, kako u organizmu tako i na koži. Uz pomoć ovog ulja može se lečiti i atletsko stopalo, ali i gljivice na desnima, grgutanjem i ispiranjem uljem. Može se koristiti i kao lek ali i preventivno, jer ne šteti na zdravoj koži i sluzokoži.
- Ulje je veoma snažan antioksidans, što je njegovo najvažnije dejstvo. Svojim sastojcima sprečava takozvani oksidativni stres koji vodi uništavanju ćelija i DNK u njima. Na ovaj način sprečava artritis, arterosklerozu i neke vrste raka koje i nastaju oštećenjem DNK u ćelijama.
- Smanjuje upale na koži i u organizmu, što može imati brojne prednosti. Koristi se kod nekih upala creva i digestivnog trakta, dok drugi ga koriste kod upale grla, gde se grgolji rastvor vode i ulja. Neka istraživanja dokazala su da na ovaj način se može smanjiti i gojaznost, ali su istraživanja vršena samo na laboratorijskim miševima, pa nema jasnog dokaza.
- Budući da deluje na obnavljanje ćelija, jasno je da se ulje origana može koristiti i za zarastanje rana. U tom smislu je dobro nanositi na oštećenu kožu i kako bi se sprečile infekcije i bakterijske upale. Ipak, na ovaj način se mogu izlečiti manje rane i ogrebotine, a ne previše teške povrede.
- Neka istraživanja utvrdila su da se uljem origana mogu rasterati insekti, posebno komarci. Sastojak timijan poznat je po tome što svojim mirisom rasteruje insekte a neki narodi ga koriste i za zaštitu doma od dosadnih štetočina. Postoje dokazi da deluje i na vaši i šugarac, pa ga možete koristiti za prevenciju i lečenje ovih štetočina. Dovoljno je staviti nekoliko kapi u šampon ili kupku za tuširanje.
- Ublažavanje bola moguće je postići uz pomoć ovog ulja. U tom slučaju mora se unositi razblažen sa vodom, poput ekstrakta, dok ulje nije dalo slične rezultate. Ipak, kada je povećavana količina i doza ekstrata, smanjivao se bol, što je važno napomenuti. Isto tako, ulje ne može izazvati zavisnost, pa će medicina sigurno vršiti istraživanja u ovom pravcu.
- Prevencija i lečenje raka sve više postaje prioritet kod naučnika, pa se u tome koriste i brojne alternativne metode. Budući da je ulje origana u tom smislu pokazalo zavidne rezultate, ono je svakako na visokom mestu na listi mogućih lekova. Zbog svog dejstva na ćelije i razgradnju ćelija, moguće je da se ulje koristi kao prevencija lečenja nekih oblika raka creva, dojki, bubrega i prostate. Ipak, ono je još u fazi ispitivanja, mada dosadašnja upotreba nije pokazala štetna dejstva.
Ulje divljeg origana moguće je naći u apotekama i drogerijama i to u različitim oblicima. Lekari preporučuju da se uzima u vidu kapsula, jer je samo ulje potencijalno opasno. Ako se ulje uzima u visokoj koncentraciji, može izazvati opekotine na sluzokoži, a nanošenje na kožu može je ozbiljno oštetiti. Zbog toga se ulje za spoljnu upotrebu mora razblažiti sa nekim neutralnim uljem, poput ricinusovog. Ako želite da ga uzimate oralno, razblažujte ga u masinovom ili kokosovom ulju, ali pre toga proverite koncentraciju na pakovanju. Proizvođači navode i u kojoj količini i koncentraciji ga treba uzimati, pa pratite i njihova uputstva.
Imajte u vidu i da ulje origana može loše delovati u kombinaciji sa nekim lekovima, poput diuretika. Neke osobe su i alergične na ovo ulje, što možete utvrditi proverom pre same upotrebe. U svakom slučaju, vodite računa da se ne opečete i ne oštetite sluzokožu upotrebom. Ako pratite uputstva i savete, ovo ulje Vam može značajno doprineti zdravlju.