Saveti za prirodan hormonalni balans
- Detalji
- Kategorija: Ginekologija
- Autor Aleksandra Rafailović
Estrogen je hormon koji je ključan za optimalno funkcionisanje ženskog organizma. Međutim, prekomerne količine estrogena mogu da rezultiraju stanjem koje se naziva dominancija estrogena, koja može da učini gubitak masti većim izazovom i da negativno utiče na vaša osećanja i opšte zdravstveno stanje.
Dominancija estrogena je uzrokovana disbalansom između količine estrogena i količine progesterona – dva primarna ženska hormona koja proizvode jajnici, u telu.
Estrogen igra i veliku ulogu u reprodukcionom sistemu i reguliše naš mesečni ciklus. On, u stvari, predstavlja grupu hormona čiji je balans potreban za optimalno zdravlje.
Postizanje balansa sa progesteronom
Progesteron ima ulogu u razvoju fetusa tokom trudnoće i osigurava zaštitu protiv efekata rasta estrogena. Kada se progesteron luči, sprečava se ovulacija. Progesteron se takođe luči i tokom lutealne faze ciklusa. Progesteron se zapravo ponaša kao antagonist estrogena. Dok estrogen može da poveća telesnu težinu, da uspori metabolizam i da poveća nadimanje i zadržavanje vode, progesteron pomaže u korišćenju masti kao energije, ubrzava metabolizam, smanjuje nadimanje i zadržavanje vode.
Kako starimo, efekti prekomernog estrogena postaju relevantniji. Između 35. i 50. godine, postoji značajno smanjenje u proizvodnji progesterona u telu, a estrogen, pak, smanjuje se u manjoj meri. Sa ovim padom, može biti nedovoljno progesterona da balansira odnos sa estrogenom zbog čega može doći do dominacije estrogena.
Stoga, dominacija estrogena se može pojaviti i kod mlađih žena kao rezultat biohemijskih disbalansa, genetike i okruženja. Na taj način postoje brojne mere koje možete preduzeti kako biste održali nivoe progesterona u balansu. Razmotrite sledeće:
Okruženje
Okolina u kojoj živimo je puna ksenoestrogenima koji se mogu naći u pesticidima kojih ima na hrani koju jedemo, plastici, gorivima i čak i u parfemima i dezodoransima koje koristimo svakodnevno. Ksenoestrogeni su hemikalije koje je stvorio čovek i koje se ponašaju kao estrogen u telu. Smanjite svoje izlaganje štetnim ksenoestrogenima tako što ćete izbegavati korišćenje plastičnih pakovanja i birati organsku hranu.
Lekovi
Ako koristite kontraceptivne pilule ili zamene za hormone, verovatno snabdevate svoje telo sintetičkim vidom estrogena. Dokazano je da hormonalna terapija može da utiče na insulinsku osetljivost, metabolizam ugljenih hidrata, netoleranciju na glukozu i promene u nivoima holesterola. Razmotrite opcije sa nižim dozama sa vašim lekarom.
Hrana
Ukoliko ne kupujete organsku hranu, velike su šanse da mogu da sadrže veću količinu hormona koji su nalik estrogenu iz pesticida, toksina, antibiotika i hormona rasta, kao rezultat materija kojima se uzgajaju. To važi i za voće i povrće koje je prskano pesticidima. Trudite se da kupujete organski uzgajanu hranu kada god možete.
Stres
Stres može da poveća vaše nivoe kortizola, da smanji nivoe insulina i da spreči hormone koji sprečavaju povećanje telesne mase, a isto tako i da poveća estrogen u vašem organizmu. Telo koristi progesteron kako bi proizvodio kortizol kada je telo pod stresom. To može da pogorša mogućnost vašeg organizma da reguliše nivo šećera u krvi, stvarajući veću potrebu za šećerom, kao i da utiče na telo da teže prerađuje ugljene hidrate. Prekomerni estrogen i kortizol isto tako mogu da izazovu loš san. Manjak sna usporava oporavak i ima direktan uticaj na vaš gubitak kilaže. Spavajte bar osam sati svake noći i rešavajte se stresa radeći jogu ili se baveći meditacijom.
Prekomerna težina
Salo sadrži enzime koji aromatizuju hormon koji gradi mišiće – testosteron u estrogen. Što više telesne masti imate, više aromatizacije se dešava, što može dovesti do povećanja estrogena i disbalansa u odnosu estrogen – progesteron. Štaviše, estrogen prisutan u mastima može da blokira enzime koji su odgovorni za razgradnju masti. Regularna vežba je ključ! Vežbanje može da ima značajan uticaj na smanjenje nivoa estrogena, kao i na smanjenje stresa i poboljšanje insulinske osetljivosti.
Ishrana sa malo vlakana
Ukoliko imate ishranu sa malo vlakana, a dosta rafinisanog šećera, može se povećati estrogen u vašem telu. Istraživanja su pokazala da žene koje jedu više vlakana imaju manje estrogena. Jedite hranu bogatu vlaknima kao što su voće, povrće i cele žitarice. Nekoliko dobrih izvora vlakana jesu pasulj, šumsko voće, ovsena kaša, slatki krompir, brokoli i tamni zeleniš. Preporučeni dnevni unos vlakana je oko 25 grama.