Pojačana želudačna kiselina
- Detalji
- Kategorija: Gastroenterologija
Smatra se da gorušica, ezofagealni refluks, pogađa oko 20 odsto odraslog stanovništva. Gorušica se ispoljava kao osećaj peckanja u želucu koji se postepeno širi kroz jednjak do grla.
Želudačni sokovi, saveznici uredne probave, postaju štetni ako ih želudac prekomerno izlučuje, a tada se javljaju bolovi, druge tegobe poput osećaja pečenja u jednjaku, podrigivanja i otežanog gutanja. Najvažnije je da promenite režim ishrane, izbegavate alkohol i cigarete.
Svako od nas je bar jednom osetio ovakve simptome pojačanog lučenja želudačne kiseline, a mnogima se to dešava gotovo svakodnevno. U takvim situacijama nam nikako ne prija slatka, ljuta i začinjena hrana.
- Kada se pojačano luči kiselina u želucu, a pritisak u stomaku (naročito kod gojaznih ljudi) veći je od onog u donjem ezofagealnom sfinkteru (jednjačnom mišiću), stvaraju se uslovi da se kiselina iz želuca vrati u jednjak. Želudačna kiselina u jednjaku može da nagrize sluzokožu jednjaka i napravi razne komplikacije od kojih je početna upala jednjaka - objašnjava doktor Rastko Radović, specijalista interne medicine - gastroenterolog Doma zdravlja „Dr Ristić“.
Uloga želudačnih sokova je priprema hrane u procesu probave. Dok su u želucu, ne osećamo ih ukoliko ih želudac izlučuje u normalnoj količini, ali kad dođe do prekomernog lučenja, nastaje tzv. želudačni refluks.
- Kada postoji osećaj vraćanja nesvarene hrane u usta kao i osećaj gorušice ili kiseline uz podrigivanje, onda možemo govoriti o refluksu želudačne kiseline ili refluksnoj bolesti. Želudačni refluks leči se simptomatski (lekovima za smanjenje kiseline u želucu) kao i dijetom - kaže doktor Radović i napominje da ukoliko uz želudačni refluks kod pacijenta postoji i infekcija želuca helikobakter pilori, onda se i ona leči odgovarajućim medikamentima.
Lečenje refluksa je dugotrajno, ponekad traje mesecima, pa čak i godinama. Reč je o hroničnoj bolesti, a oporavak se razlikuje od osobe do osobe. U nekim slučajevima, nakon uspešno završenog lečenja smetnje se mogu ponovno javiti u periodima povećanog stresa ili iscrpljenosti. Tada se propisuje povremena terapija.
- Pojačana želudačna kiselina najčešće se javlja kod osoba koje se hrane neredovno i brzo, koje često jedu tzv. brzu hranu i slatkiše ili se prejedaju, kao i kod gojaznih osoba, pušača i alkoholičara - kaže doktor Rastko Radović.
U skladu sa starom poslovicom „Bolje sprečiti, nego lečiti“, najbolje je da osoba na vreme promeni životne navike, reguliše svoj način ishrane i povede više računa o zdravijem načinu života.
- Hrana koja je dijetalna, lakše varljiva, koja s manje ulja i prženja a više prokuvana, bez začina, nenadimajuća hrana. Ne postoji univerzalni recept, pa se svakom pacijentu savetuje da unosi hranu koja mu prija, ali i da jede češće, a manje - savetuje doktor Radović.
Pored slučajeva u kojima je hrana uzrok pojačanog lučenja želudačne kiseline, postoje i drugi uzročnici poput oštećenja sfinktera, mišića koji deli jednjak i želudac koji se otvara kako bi hranu iz jednjaka propustio u želudac, a potom se odmah zatvara. Uzrok može biti i prolaps dela želuca u grudnu šupljinu, pa ukoliko su simptomi učestali, najbolje je da se odmah obratite lekaru.