KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Pravo sa Himalaja na vašu trpezu – da li je bolja Himalajska so?

himalajska so

Kada prvi put budete posegli za teglicom Himalajske soli, već će vam se vizuelno pokazati da je ona drugačija – i primetićete to u njenoj roze i svetlo crvenoj boji. Njena neobičnost ne ogleda se samo u boji i krupnoći, već i u sastavu i dejstvu. U čemu je Himalajska so tako neobična?

 

Pre svega, ona je roze i svetlo crvene boje, a ne bele kao što smo navikli. Razlog je vrlo jednostavan i krije se u načinu nastanka ove soli.

Himalajska so nastala je u planinama Himalaji gde su se kristali morske soli kristalizovali, a onda prekrili lavom. Tako ušuškani pod mineralima i kasnije i ledom, zaštićena od svake vrste zagađenja, prestavlja čisto zdravlje, netaknuto i neoštećeno čovekovim delovanjem. Kombinacija minerala, jedinstvena u zrncima ove neobične soli, čini savršenu sinergiju sa povrćem i kao takva daje potpuno jedinstvo korisnih sastojaka. Za razliku od ostalih vrsta soli, ovoj ne treba dodavati jod, jer je već prirodno obogaćena njime.

Često se može čuti da Himalajska so ima manje natrijuma u sebi od klasične, što je svojevrsna optička varka. Himalajska so, naime, ima procentualno istu količinu natrijuma u zrncu ili kristalu, ali budući da je kristal Himalajske soli veći od klasične, tako manje kristala stane u kašičicu, čime se, logično, unosi manje u organizam.

Budući da je jedina razlika između Himalajske soli i klasične kuhinjske u mestu nastanka, možemo reći da je njihov sastav i dejstvo isto. Obe potiču iz morske soli, ali je Himalajska mnogo čistija, jer se nalazila vekovima pokrivena u planinama Himalaja. Kuhinjska so je, sa druge strane, prošla veoma komplikovanu proceduru izbeljivanja, pročišćavanja i obogaćivanja, što je čini nezdravom i za neke i opasnom po zdravlje. Pretpostavlja se da su 2% kuhinjske soli aditivi, a da su neki od njih i oni koji sprečavaju rastvaranje u slučaju da dođu u dodir sa vlagom u posudama za transport. Svi ovi aditivi mogu biti uzročnici alergija i brojnih težih oboljenja.

U kuhinjii se može koristiti kao i kuhinjska so. Ne menja svojstva ni kada je zagrejana, a ni kada je zamrznuta. Može se dodavati kako kuvanim jelima, tako i smrznutim koktelima i dezertima. Primećeno je da je odlična za održavanje, jer ne ostavlja ružne bele fleke na posuđu, a da se može koristiti i za ribanje masnih površina.

Himalajska so se odlično pokazala i kao dekorativni element, najviše zbog različitih nijansi koje može imati, tako da se često pakuje u tegle u različitim slojevima roze i crvene. No, dodaje se i potpuriju, kao mineral koji sjajno izvlači neprijatne mirise iz kuće, a na Zapadu se mogu kupiti i naročite lampe u kojima se Himalajska so zagreva i osvežava prostoriju. Za one koji vole kupanje u kadi, ova so je prava blagodet, jer se odlično rastvara u vodi, doprinosi mekšoj i čistijoj koži i ima opuštajući efekat.

Pa ipak, nas nekako uvek zanima da li je konzumirati i kako ona utiče na organizam, odnosno, ima li bilo kakvo drugačije dejstvo na naš organizam od kuhinjske soli. Odgovor je da ne samo da je drugačija, nego je i mnogo zdravija nego kuhinjska so, sa skoro pa identičnim ukusom i osobinama u kuvanju.

U Himalajskoj soli pronađena su sva 84 minerala kojih ima i u ljudskom telu. Ne samo da ih ima u manjoj količini u jednoj granuli, već se u granulama nalaze u kolonoidnom rastvoru, što im omogućava da se u veoma maloj količini lako rastvaraju u našoj krvi.

Prema jednom istraživanju, na svakom gramu kuhinjske soli naš organizam ima poteškoća da ga rastvori, zbog čega koristi čak 20 puta više ćelijske tečnosti kako bi izbacio iz organizma višak natrijum hlorida, koji zapravo može štetiti organizmu. Otud (sasvim ispravno) verovanje da nas kuhinjska so dehidrira i često smo posle konzumiranja žedni. To zapravo ne znači da je kuhinjska so zaista tako štetna, već da je čovek usvojio preteranu upotrebu ove soli, a naročito u prerađenoj hrani, što je dovelo do toga da je postalo štetno konzumirati je. Zato će se često čuti da je bolje jesti hranu koju smo sami skuvali, jer je mi praktično samo poprskamo solju i znamo da smo uneli malu količinu.

Sa druge strane, navesti sve pogodnosti i dejstvo Himalajske soli nije lako, pa je najbolje zadržati na onome što je najčešći uzrok zdravstvenih problema. Himalajska so utiče na stanje krvnih sudova, rad jetre i bubrega, stabilnost PH vrednosti u ćelijama, smanjuje uticaj starenja, poboljšava spavanje, libido, sprečava i smanjuje grčeve u mišićima, poboljšava hidrataciju, jača kosti, smanjuje pritisak, poboljšava cirkulaciju i vrši detoksikaciju organizma.

Zato, svaki sledeći put kada posegnete za teglicom soli, razmislite da uzmete onu roze boje.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg