KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Čia semenke - dobrobiti za zdravlje

čia semenke

Čija seme (Salvia hispanica) - odličan izvor kalcijuma i omega 3 masnih kiselina. Antioksidans i odličan izvor energije. Prirodno bez glutena. Preporučuje se i deci, sportistima i u dijetama za mršavljenje.

 

SVOJSTVA:

Jednogodišnja cvetnica, iz porodice Lamiaceae (u ovoj porodici biljka je i pitoma nana), poreklom iz Centralne Amerike pre svega Meksika i Gvatemale. Ne spada u žitarice, ali se priprema i jede kao najveći broj žitarica. U proteklih nekoliko godina postala je globalno popularna kao super hrana: namirnica izuzetno bogata hranjivim sastojcima.

Dnevna doza čija semenki iznosi 2 kašike i sadrži:

oko 4gr dijetetskih vlakana (to je oko 28% dnevne preporučene doze)

205 mg kalcijuma (dnevna preporučena doza kalcijuma je oko 1000 mg)

preko 3 gr omega 3 i omega 5 masnih kiselina u savršenom odnosu 3:1

i gvožđe, vitamine B grupe, magnezijum, fosfor, kalijum, cink, bor, bakar

Sadrži 6 puta više kalcijuma nego punomasno mleko, 3 puta više gvožđa nego spanać, 15 puta više magnezijuma nego brokoli, 20% više vlakana nego laneno seme, 60% masnoća u semenkama su Omega-3 masne kiseline.

Na organizam deluje veoma hidrirajuće,  olakšava probavu, regulišu ravnotežu elektrolita u telu. Ubrzavu razgradnju masti u telu, pomaže kod gubitka kilograma, pruža osećaj sitosti, revitalizuju mišiće, odlično je za sportiste i ne sadrži gluten.

NAČIN UPOTREBE ČIA SEMENKI:

Koriste se kao dodatak raznim jelima,  zdravim poslasticama, šejkovima. Pitanje nije kako se čija semenke koriste, već kako se sve ne koriste! I presne i kuvane ili pečene, i cele i mlevene, i u napicima i u različitim jelima kao i u poslasticama, kao zamena za jaja ili u bezglutenskim receptima.

Preporučuje se upotreba na temperaturama ispod 42 C - da bi se sačuvali hranljivi sastojci.

Kao zamena za jaja u receptima: u blenderu fino sameljite 1 kašičicu čija semenki i dodajte je receptu uz 3 kašičice vode. Nije moguće koristiti čija semenke kao zamenu za jaja u pravljenju omleta.

Za brzi puding (deca će ga obožavati, a zdrav je): dve šolje mleka (kokosovog, pirinčanog, sojinog, bademovog...), polja šolje čija semenki, 2 do 3 kašičice kakao praha (ili nekog drugog ukusa, po vašoj želji), malo zaslađivača po vašoj želji - izmiksati u blenderu i staviti u frižider samo kratko na desetak minuta da se stegne. Što se ukusa tiče možete se igrati: voće, voćni sokovi, semenke, vanila, cimet...

Kao energetski napitak: bolji energetski napitak od bilo kojeg industrijskog dobićete ako dodate 1 kašiku čija semenki u kokosovu vodu ili prirodni, ceđeni sok i ostavite da odstoji 10 minuta. Probajte, osetićete delovanje!  Daje energiju i hidrira organizam.

Za zgušnjavanje supa, čorbi, sokova: koristite čija semenke, izmiksane u orah ili ne, kao što inače koristite skrob ili griz da zgusnete vaša jela.

Čija seme  možete koristiti i da napravite čija musli: ostavite čija semneke da nabubre preko noći pa im dodajte voće, mleko, malo cimeta i - hranjiv doručak je spreman!

ZA ONE KOJI ŽELE DA ZNAJU VIŠE:

Čia semenke bile su nekada toliko dragocene da su bile sredstvo plaćanja Starim Astecima, Inkama i Majama.

 

Izvor: http://www.biospajz.rs/cija-seme-organski-proizvod.html

 

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg