Visoko fruktozni kukuruzni sirup
- Detalji
- Kategorija: Zdrava ishrana
HFCS (High Fructose Corn Syrup) ili visoko fruktozni kukuruzni sirup masovno se dodaje u procesiranu hranu, jer je jeftiniji i slađi od običnog šećera i produžava rok trajanja prerađevinama. Kod nas se još naziva glukozno-fruktozni sirup ili kukuruzni sirup i prisutan je u skoro svim industrijskim prerađevinama i proizvodima za decu – zaslađenim i gaziranim pićima, komercijalnim pekarskim proizvodima, žitaricama, jogurtima, desertima, pudinzima,u keksu i slatkišima.
Ali, onn je puno opasniji od samog šećera. Dobija se iz kukuruznog skroba u kom se deo glukoze uz dodavanje enzima menja u fruktozu, do razmere 55:45, odnosno 55% fruktoze i 45% glukoze. Ovo ga čini puno slađim od šećera jer je fruktoza slađa od glukoze, a u običnom šećeru su fruktoza i glukoza prisutne u razmeri 50:50.
U običnom šećeru, glukoza i fruktoza su vezane hemijskim vezama pa je barem potrebna razgradnja ovih osnovnih molekula šećera u organima za varenje. Ali, u glukozno-fruktoznom sirupu, molekuli su u nevezanom obliku tako da se ovi šećeri rapidno apsorbiraju u krvotok. Fruktoza ide direktno u jetru gde pokreće lipogenezu – proizvodnju triglicerida, što predstavlja glavni uzrok oštećenja jetre koje se naziva ”masna jetra” i pogađa milione ljudi u zapadnim zemljama.
Fruktoza uništava jetru na isti način kao alkohol. S druge strane, glukoza iz ovog sirupa podiže šećer u krvi i podstiče lučenje inzulina koji šećere skladišti u obliku masnih naslaga na našem telu. Ova kombinacija dovodi do metaboličkog haosa koji uzrokuje povećanje apetita, debljanje, dijabetes, metabolički sindrom, masnu jetru, srčane bolesti, rak, demenciju i još puno toga.
Osim toga, visoke doze fruktoze doprinose razvoju sindroma propusnih creva, pri čemu toksini i nepotpuno prevareni proteini iz hrane, kroz proširene pukotine na crevnom zidu, ulaze u krvotok, te izazivaju upalne i autoimunološke procese koji dovode do celog niza modernih bolesti. Nadalje, HFCS doprinosti razvoju zavisnosti od hrane/slatkiša preko delovanja na centre za nagrađivanje u mozgu.
Bitno je naglasiti da prirodna fruktoza iz voća, kao sastavni deo kompleksa nutrijenata i vlakana, ne proizvodi jednaki negativan učinak u telu kao slobodna fruktoza iz kukuruznog sirupa. Čitajte deklaracije i izbegavajte proizvode koji sadrže glukozno-fruktozni sirup, mada iskreno ako krenete ds čitate deklaracije vrlo brzo ćete u prodavnicama početi da kupujete malo i izlazite nezadovolni jer je izbor prave zdrave hrane katastrofalan. Počnite više da idete na pijac, a slatkiše da pravite kući i to jednom nedeljno, jer slatkiši treba ne treba da budu deo svakodneevne ishrane.