KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Vrste joge i koja je vrsta za vas

vrste joge

Termin joga (yoga) u najširem smislu znači povratak sebi i svojoj celokupnosti (telu, umu i duhu). Iako se termin joga često koristi za određene vežbe i joga položaje, ovde nije reč samo o jednoj vrsti joge. Postoji mnogo vrsta joge, a o najpoznatijim jogama i njihovim glavnim karakteristikama i razlikama ćemo govoriti dalje u ovom tekstu.

 

Ovo su najpoznatije vrste joge u svetu:

Kraljevska joga ili Radža (Raja yoga)

zove se još i klasična joga, koju je čuveni lekar i jogi Patanđali  opisao kao beskompromisni moralni put, uz vežbanje položaja (asana), disanja, koncentracije i meditacije a radi postizanja konačnog oslobođenja (spasenja). Ovo je uglavnom meditativni put koji teži da um kultiviše. Danas verovatno nećete naći Joga centar ili školu koji kažu da primenjuju Radža jogu. Ali ako bi u školi joge malo toga stila bilo, to bi se svelo na vežbanje položaja, disanje, a i bilo bi više meditacije, jer se ova joga bavi pretežno umom.

Hata joga (Hatha yoga)

je ogranak (deo) Radža joge. Ovo je najviše praktikovana joga u svetu, i danas. Sam termin nam govori o tome kakva je ovo joga. Ova pravi balans mirovanja (stagnacije) i pokreta, a njen primarni fokus je na fizičkim vežbama (asanama) i joga disanju (pranajama).

Ajengar joga (Iyengar yoga)

je proizišla iz Hata joge, a koristi u toku vežbanja razna pomagala kako bi vežbači lakše i brže uradili odrađene vežbe, dok ne steknu dovoljno snage i kondicije. U ovoj jogi najčešće od pomagala se koriste kaiševi, ćebad i joga blokovi.

Đnana jogu (Jnana yoga)

zovu još i jogom “znanja” ili preciznije rečeno jogom razlučivanja (uvida), gde se teži doći do uvida svrhe postojanja. Njeni predstavnici su veliki svetac XX veka Ramana Maharši, filozof Đidu Krišnamurti, i drugi.

Karma joga

bazirana je na bezuslovnom i nesebičnom služenju, dakle na dobrotvornom radu i služenju drugom. Svrha joj je prihvatiti sve kako jeste i sve kako će biti. Preciznije rečeno, svrha joj je duhovni rast prihvatanja rada bez očekivanja rezultata i nagrada, dakle, oslobađati se ega.  Ovu jogu nećete naći ni u jednom joga centru, jer ovo nije joga koja se radi u sali joga centra. Ona se primenjuje stalno i svuda, pa je često zovu i joga delovanja.

Bakti joga

je joga posvećenja (tražeći put ka Bogu). Predanost Bogu i prepoznvanje njega u svemu oko nas. Ova se predanost primenjuje meditacijom, pevanjem duhovnih pesama i mantri, a praktičari tj. sledbenici ove joge teže živeti što više principom srca, a ne uma.

Aštranga/Vinjasa joga (Ashtanga/Vinyasa)

je vrsta joge koja je među najzahtevnijim jogama. Funkcioniše po princiju izdržljivosti tj. snage, jer se vežba ubrzanim tempom i vezanim vežbama (položajima).

Bakram joga

 je joga koja kombinuje toplotu i snagu. Tačnije, ovo joga se zove “vrela joga” jer se radi u zagrejanoj prostoriji do 40 stepeni, kako bi se uz vežbanje dobio i efekat saune. Bakram joga se vežba u serijama. Najpoznatija je prva serija “Početna serija” koja se sastoji od 26 položaja i dve vrste disanja.

Šivavananda joga

 je zapravo 12 položaja Hata joge i ovde je fokus na zdravlju i dobrobiti. Treninzi imaju više segmenata opuštanja i disanja. Ova joga se temelji na 5 principa: pravilno disanje, vežbanje i opuštanje, zdrava ishrana, pozitivno mišljenje.

Tantra joga

je spoj više joga koji se na Zapadu vezuje za seksualne ritual.U nju spadaju: mantra joga (koja koristi zvuk/frekvencije radi čišćenja uma); jantra joga (fokus na mistične dijagrame – mandale); kundalini joga (tehnika otvaranja energetskih centara – čakri); krija joga (slojevite tehnike joga disanja radi sjedinjenja sa Božanskim u nama); nada joga (postizanje jedinstva kroz zvuk, bio on unutrašnji ili spoljni), itd.

Po svemu sudeći najučestalija u praktikovanju i najpopularnije su Hata joga i Šivavananda joga koje se preporučuju da je svi uvedemo u našu svakodnevnicu. One će nas vrati psihofizički u balans, i poboljšati naš imunitet i otpornost organizma na svim nivoima. Joga se, inače, smatra meditacijom u pokretu, pa ćete na taj način imati višestruku korist ako je svakodnevno praktikujete.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg