KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Razlike u metabolizmu kod muškaraca i žena

razlike u metabolizmu

Postoji nekoliko razlika između skladištenja i metabolizma masti kod muškaraca i žena. Pre svega, procenat masti kod žena veći je od onog kod muškaraca. Pored toga, žene češće skladište masti u regiji zadnjice, butina i kukova, dok se muškarci obično goje u abdominalnoj regiji.

Prema naučnicima, salo u zoni stomaka se lakše metaboliše nego salo u regiji zadnjice i butina. Pored toga, veći broj alfa receptora koji „promovišu“ skladištenje masti generalno se mogu naći u kukovima i butinama žena. Ova dva faktora znače da muškarci obično imaju brži metabolizam masti od žena i da su, stoga, znatno uspešniji kada je mršavljenje u pitanju.

Kada je spor metabolizam opasan?

Znate da je nuspojava gojaznosti visok pritisak koji je štetan za vaše zdravlje. Takođe verovatno znate da spor metabolizam doprinosi gojaznosti. Spor metabolizam je definitivno loš za vaše zravlje i može uticati na visok krvni pritisak. Ukoliko ste gojazni i krivili ste svoj spori metabolizam za to, niste daleko od istine. Međutim, to nije izgovor da ne pokušate da smršate. Zbog zdravstvenih razloga, trebalo bi da se koncentrišete na zdravu ishranu sa dosta vežbanja i nemojte da dozvolite da vas spreči da živite život do maksimuma. 

U nastavku vam predstavljamo još nekoliko stavki po kojima se ženski metabolizam razlikuje od muškog i dajemo vam savete šta da uradite po tom pitanju.

1. Dok odmaraju, žene sagorevaju više glukoze (ugljenih hidrata) nego masti u poređenju sa muškarcima

Osim ovoga, žene više skladište masti posle jela, što takođe doprinosi većem procentu masti. Iz evolucione perspektive, bolje je za žene da imaju više telesne masti jer se one koriste tokom trudnoće i perioda laktacije. Čim žene postanu reproduktivno sposobne, njihova tela počinju da skladište salo oko kukova i butina. Salo oko kukova ima viskoku koncentraciju DHA, jedne od tri omega-3 masti. Teorija govori da se DHA masti koriste u stvaranju mleka za dojenje i da služi za razvoj mozga bebe. Studije su pokazale da Amerikanke imaju nizak procenat DHA masti zbog niskog unosa omega-3 masti, što vodi do gojaznosti tokom trudnoće.

Šta uraditi povodom toga: Bilo da planirate decu ili ne, uključite dovoljnu dozu DHA u svoju ishranu. Izbalansirajte odnos omega-3 i omega-6 masti. Učinite svoj organizam metabolički fleksibilnim tako da može da sagoreva više masti i to učinite tako što ćete ograničiti ugljene hidrate u svojoj ishani i tako naterati svoje telo da sagoreva masti. Na primer, jedite manje ugljenih hidrata danima kada ne trenirate, a nešto više hidrata onim danima kada trenirate. Vežbe kao što su sprintovi i dizanje tegova takođe pomažu telesnu metaboličku fleksibilnost.

2. Stres utiče više na žensko telo

Naravno, stres utiče na gubitak masti kod svih, ali određene vrste stresa čine više štete ženama nego muškaricma. Stres vodi do pojačanog lučenja kortizola, čija je primarna funkcija da povećava šećer u krvi, tako da imate dovoljno energije da prođete kroz stresnu situaciju. Kada ovo postane hronično, telo pretvara hormon pregnenolon u progesteron, koji se potom koristi za stvaranje kortizola i aldosterona. Zajedno, ovi hormoni vode do većeg skladištenja masti i većeg zadržavanja tečnosti. Ne samo da ćete imati povećan kortizol, već će vam se i estrogen i testosteron smanjiti. A žene sa manje testosterona imaju lošije predispozicije za gubitak masti.

Šta uraditi povodom toga: Nađite strategije za eliminisanje stresa koje rade za vas kao što su na primer: joga, psihološka terapija, meditacija i slično. Pokušajte da uskladite biološki ritam, uzimajući u obzi da telo radi po principu 24-oročasovnog biološkog sata. Sat svake osobe se donekle razlikuje obično po tome da li je neko jutarnja ili noćna osoba. Kada se uskladite sa svojim biološkim satom, imaćete optimalno zdravlje.

3. Isprekidan post i restrikcije kalorija štete ženama, ali su pogodni za muškarce

Istraživanja pokazuju da je post štetan za žensko reproduktivno zdravlje, a isto tako, kod mnogih žena je post doveo do povećanja težine, disbalansa šećera u krvi, pospanosti, pa čak i do gubljenja menstruacije. Dok muškarci uglavnom gube masti dok poste, žene ih dobijaju. Mehanizam povezan sa ovom različitošću je najverovatnije povezan sa time kako telo reaguje na manjak kalorija. Naučnici veruju da ukidanje kalorija, čak i na manje periode, prouzrokuje hormonalnu deregulaciju i povećano lučenje kortizola, te telo drži zadržava masti. To je „zaštitna mera“ jer telo skladišti masti kako bi ih iskoristilo kasnije, kada ne bude bilo dovoljno kalorija.

Šta uraditi povodom toga: Izbegavajte smanjenje kalorija ukoliko trenirate visokim intenzitetom ili na duge periode. Budite oprezni sa postom. Zvuči kontraproduktivno, ali ukoliko telu date dovoljno energije sa balansiranim mastima, hidratima i proteinima, vaši hormoni će biti izbalansirani, stres će biti niži i telo će biti voljnije da odustane od skladištenja masti.

4. Mlade žene imaju istu mogućnost izgradnje mišića kao i muškarci

Opšte je verovanje da žene ne mogu da izgrade istu količinu mišića kao i muškarci jer nemaju dovoljno testosterona. Tehnički to nije potpuna istina. Skora istraživanja su pokazala da je sinteza proteina koja vodi do izgradnje mišića skoro jednaka kod muškaraca i žena. Međutim, žene počinju sa manje mišića jer su njihova tela lakša i manja od tela muškaraca, tako da je povećanje u mišićima od 10 posto kod žena manje nego kod muškaraca sveukupno gledano. Izuzetak su starije žene koje imaju manju mogućnost sinteze proteina od muškaraca u istim godinama.

Šta učiniti povodom toga: Ukoliko ste žena koja želi da nabaci više mišićne mase, imate sreće. Nećete izgledati kao muškarac, ali možete da izgradite mišiće na isti način na koji to rade muškarci. Vežbajte sa tegovima i menjajte vežbe na svakih tri do šest nedelja, kako biste iznenadili svoje telo. Takođe, postarajte se da koristite dovoljno teške tegove. Jedan od najčešćih razloga zašto žene ne dobijaju rezultate od treninga jeste zato što koriste prelake tegove.

 

 

 

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg