Posledice stalnog sedenja na organizam
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
- Autor Dragana Ranđelović
Došlo je vreme kada više nije tako lepo a ni zdravo sedeti. Već svi znamo koliko je to opasno i štetno, i možemo samo nabrajati načine da se spreči dugo sedenje, pa ipak sve duže sedimo i sve više vremena provodimo na stolicama. Pa ipak, izgleda da ne znaju svi zašto je sedenje tako opasno i kako zaista deluje na organizam.
Najlakše nam je da kažemo da nam je posao takav ili da moramo da sedimo, jer sve više nas radi u kancelarijama. Međutim, ljudi nisu svesni da sedenje nije više samo deo našeg posla i da to više nije nešto što moramo. Mi sedimo i na putu do posla (koliko dugo čekate u špicu u svom automobilu ili prevozu?), onda sedimo pred televizorom ili računarom, a na kraju provedemo i slobodne aktivnosti, kao što su izlasci ili druženja sa prijateljima sedeći na neudobnim stolicama kafića. Pa i kada se osmelimo na izlet u prirodu, vrlo često ćemo tražiti način da „odmorimo“ u hladu nekog letnjikovca ili jednostavno na prostrtom ćebetu na livadi.
U tome i jeste najveći problem sa sedenjem. Mi ne shvatamo koliko sedimo ili ne priznajemo da sve više vremena provodimo sedeći. Čak i kada toga postanemo svesni, odlučujemo da se sa tim mirimo jer zaboga, svi sede i takvo je došlo vreme. Naš organizam, međutim, ne ume tek tako da se pomiri sa tom novom i modernom činjenicom. Za njega sedenje je neprirodno i on reaguje, isprva blagim bolovima i nelagodnošću a onda i potpuno ozbiljnim poremećajima organizma.
Zdravstvena medicinska asocijacija u Americi je definisala takozvane „sedeće bolesti“, odnoso niz simptoma i bolesti koje su direktno povezane sa dugim sedenjem. Mislili ste da zbog dugog sedenja samo vaše kosti stradaju? Prevarili ste se. Ova asocijacija je nabrojala niz oboljenja i poremećaja koji dovode do prerane smrti u verovatnoći i do 60% ukoliko osoba sedi duže od 7 sati dnevno. To su najčešće gojaznost, oboljenja srca, vena i unutrašnjih organa, kao i niz oboljenja kostiju i mišića. No, to nije sve. Postoji veoma opsežno istraživanje koje je utvrdilo šta se zaista dešava u organizmu zbog dugog sedenja i kako se organi, jedan po jedan, razboljevaju.
Unutrašnji organi
Pankreas
Znamo da je zadužen za proizvodnju insulina i regulaciju šećera u krvi. Kada su mišići aktivni, proizvodi se više insulina, koji organizam razgrađuje. Kada, međutim, osoba sedi, mišići ne reaguju na insulin, jer im nije potreban, što pankreas prepoznaje kao poziv da luči još insulina. Rezultat je dijabetes. Ovaj poremećaj regulacije insulina počinje sa prvim danom sedenja.
Srce
Svi već znamo da mirovanje tela dovodi do taloženja holesterola, jer se on nikako ne izbacuje. Zato se stvaraju i srčanja oboljenja, jer se holesterol taloži u krvnim sudovima oko srca, a rezultat je povišen krvni pritisak, oboljenja vena i ozbiljne bolesti srca sa infarktom na kraju.
Debelo crevo
Možda ste i čuli da su osobe koje životni vek provedu sedeći pod većim rizikom od oboljevanja od raka creva. Pored već spomenutog insulina, koji nagriza i oštećuje krvne sudove creva a onda i njegove zidove, pretpostavlja se da je razlog i taj što telo ne proizvodi dovoljno antioksidanasa jer se oni stvaraju tokom fizičke aktivnosti.
Mišići i kosti
Loša postura tela
Jasno je da kada telo sedi dugo u nekom neprirodnom položaju, mišići se „ukoče“ odnosno više ne funkcionišu kao pre. Prvo što će osoba koja dugo sedi primetiti je krivljenje kičme, jer se mišići koji stoje uz kičmeni stub sve slabiji od neaktivnosti, pa ne mogu više da drže telo u uspravnom položaju. Vremenom, oslabljuju i mišići butina, pa je butna kost i kukovi sve slabije podržani, zbog čega i oni slabe. Onda se može primetiti i okoštavanje u vratnom delu kičme, što sprečava protok krvi do mozga, a onda sam mozak radi mnogo sporije i nema dovoljno koncentracije. Zbog toga osoba još duže sedi, što vodi dalje u atrofiju mišića.
Zato je veoma važno vežbati i to bilo šta i bilo kada. Možete upotrebiti pauzu za ručak da prošetate. Ako vidite da vam je posao teži i da ne držite koncentraciju, najbolje je da napravite pauzu, nego da još intenzivnije prionete na posao koji na kraju postane neproduktivan. Konačno, ima toliko načina da uvedete vežbanje u svoju rutinu koje smo preporučili i na ovom sajtu, da više nema izgovora. Pomerite svoje telo i krećite se!