Kako sprečiti prehlade i gripove?
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
Morate brzo reagovati kako biste se izborili protiv prehlade i gripa. Da je to tako, dokazali su i naučnici sa Univerziteta u Arizoni, koji su otkrili da kada je neko bolestan u kancelariji, potrebno je samo četiri sata kako bi na površine, kao što su drške aparata za kafu, dugmad fotokopir mašine i vrata frižidera, dospeli tragovi virusa.
Uzimajući u obzir da je sezona virusa u toku, evo nekoliko saveta kako da sprečite da se razbolite.
1. Batalite piće
Alkohol kvari kvalitet sna i mnogo je lakše razboleti se ukoliko spavate manje nego što vam je potrebno. Takođe, ukoliko pijete kasno, to može napraviti problem vašoj REM fazi sna, koja je deo sna tokom kojeg se najviše odmorimo i oporavimo.
2. Pijuckajte čajeve
Pijte tople čajeve sa medom i limunom. Pijenje čaja u disanje u paru stimuliše dlačice u nosu da otklone bacile efikasnije. Limun oslabljuje sluz, a med deluje antibakterijski.
3. Obezbedite organizmu proteine
Istraživanja pokazuju da ishrana koja nema dovoljno proteina može da oslabi imuni sistem. Tako da morate obezbediti telu dovoljno proteina u toku dana, naročito ribe, jaja i jogurta.
4. Pazite na higijenu
Teretane su pune znoja, prljavih patika i ostalih gadosti punih bacila. Umesto toga da direktno sednete na prostirku ili klupu, prvo smestite čist peškir na površinu na kojoj počinjete da vežbate. Bilo koja oprema koju treba da dodirnete, kao što su tegovi ili drške bicikla, očistite prvo antibakterijskim maramicama.
5. Očistite kancelarijski prostor
Sve što dodiruje veliki broj ljudi, kao što su kvake, mikrotalasna pećnica, dugmići na liftu, nasloni na fotelji i ostalo, treba dezinfikovati barem jednom nedeljno, čak i ako deluje čisto, to je osnovna higijena.
6. Unosite cink
Ukoliko vas boli grlo i mislite da se razboljevate, obavezo unosite cink bar nekoliko dana, ukoliko to već ne radite svakodnevno. Cink ublažava simptome bolesti i pomaže vam da se oporavite brže.
7. Počnite da pijete sokove od svežeg povrća i voća
Nikada ne znate sa kakvim bacilima ćete se susresti, zbog čega je potrebno da stalno pijete vodu kako biste izbacili toksine kroz limfni sistem. Tokom hladnog perioda kada virusi najviše vladaju, potrebno je da pravite i pijete sokove svaki dan. Koristite kelj, brokoli, jabuke, celer, krastavce, šargarepe, limun, mentu i sve što je dovoljno zdravo i ne šteti vam. Kada kažemo sokove više mislimo na to da povrće i poneko voće sameljete u nekom secku ili blenderu, a ne da ga cedite.
8. Rešite se loše energije
Pokušajte da se opustite kroz jogu, meditaciju ili bilo kakav vid fizičke aktivnosti koji vam prija. Tako ćete odblokirati energiju koja dozvoljava telu da se bori sa infekcijama. Pokušajte i svakog jutra da se opustite i dišete duboko nekoliko minuta kako biste započeli dan kako treba.
9. Idite na masaže
Možda se masaže smatraju luksuzom, ali su nam zaista potrebne kako bismo se osećali bolje. One nam pomažu da ubrzamo cirkulaciju koja poboljšava imunitet tako što hrani ćelije sa više kiseonika i krvi. Takođe, čini nas opuštenijim i manje pod stresom. A kada ste manje pod stresom, manji ste magnet za bacile.
10. Znojite se
Kao što smo već pomenuli, fizička aktivnost je bitna. Još jedan od razloga zašto je važna jeste zato što kroz znoj izbacujemo otrove i bacile iz organizma, ali se i osećamo mnogo bolje. Ukoliko ne vežbate često, znojiti se možete i korišćenjem saune.
11. Zaštitite svoje „šape“
Perite ruke redovno i potpuno ih potom osušite kako biste sprečili bacile da se šire. Nakon toga možete i hidrirati ruke kako biste zaštitili njihovu kožu.
12. Držite ruke k sebi
Trudite se da ne koristite fontane sa kojih svi piju i da se držite za držače pokretnih stepenica. Na njima se nalaze otisci stotina i hiljada ruku koje svakako imaju bacile na sebi i ne čiste se tako često kao površine o kojima sami brinete u svom domu.