KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Prirodni recepti protiv kurjeg oka

stopala

Stopala su izuzetno sofiscticirane strukture, iako ih mi često ne tretiramo onako kako bi trebalo. Ljudska stopala su čudo inžinjeringa i stvorena su tako da stoje pod ogromnim pritiskom, što je i dobra stvar, jer su naša stopala najiskorišćeniji deo tela.

Ona podržavaju težinu našeg tela, odeću koju nostimo, pa i sve ono što nosimo u rukama ili na ramenima i leđima. Ako na to dodamo prosečan hod koji prođemo u toku dana, naša stopala su podvrgnuta sili jednakoj nekoliko stotina tona.

Bez obzira na to koliko su naša stopala superiorna, stvari mogu poći po zlu. Procenjuje se da sve veći broj odraslih širom sveta ima bar jedan problem sa nogama. Među najčešćim problemima jeste i problem kurjeg oka, koji je obično predstavljen u vidu zadebljane kože, koja se stvara kako bi zaštitilo meko tkivo od pritiska koji se stvara.

Postoje dve vrste kurjih očiju: tvrdo i meko. Tvrdo kurje oko se najčešće može naći na vrhovima nožnih prstiju ili na spoljašnjoj strani malog nožnog prsta, gde na kožu pritisak vrši obuća. Meko kurje oko, koje je obično gumenasto, obrazuje se između nožnih prstiju, gde kost jednog prsta stvara pritisak na kost drugog prsta.

Kako nastaju kurje oči?

Kao što smo napomenuli, kurje oči su prirodni odbrambeni mehanizam koji funkcioniše tako da zaštiti kožu od trenja i pritiska. Faktori koji mogu da doprinesu njihovom razvoju uključuju i:

-       deformiteti stopala

-       koščate strukture na stopalu

-       obuća koja ne odgovara (bilo uska, bilo suviše opuštena obuća)

-       obuća na visoke potpetice (koja stvara pritisak na prednji deo stopala)

-       neodgovarajuće čarape

-       suviše ravna obuća, kao što su baletanke

-       hod po tvrdim površinama

Ljudi koji imaju više od 65 godina, oni koji se često bave poljoprivredom i baštovanstvom, takođe imaju povećan rizik.

Prirodni recepti protiv kurjeg oka

1. Kamen plavac – masažom kurjeg oka i okolne regije sa kamenom plavcem je efikasan lek. Ovaj kamen će ukloniti mrtvu, otvrdlu kožu, a sa druge strane će ubrzati vreme oporavka. Pre nego što odete na spavanje, potopite noge u toplu vodu na nekih 10 minuta kako biste omekšali otvrdlu kožu. Nežno trljajte kamenom plamcem napred i nazad preko problematične regije tri do pet minuta i onda obrišite stopala. Umočite komad vate u ricinusovo ulje i stavite ga na kurje oko. Osigurajte to selotejpom ili trakom i ostavite preko noći. Sledećeg jutra, uklonite zavoj i nanosite ricinusovo ulje nekoliko puta dnevno. Ponovite tretman nekoliko dana dok kurje oko ne nestane u potpunosti.

2. Belo sirće – belo sirće je još jedan sjajan i oproban lek za kurje oči. Visok nivo kiselosti pomaže da se omekša otvrdla koža. Pored toga, antigljivična i antibakterijska svojstva smanjuju rizik od infekcije. Pre odlaska u krevet, pomešajte jednu trećinu sirćeta sa tri trećine vode. Tapkajte razblaženo sirće po kurjem oku. Prekrijte oblast zavojem i ostavite preko noći. Sledećeg jutra, uklonite višak kože kamenom plamcem, ili šmirglom. Nanesite malo maslinovog ili kokosovog ulja, kako biste sačuvali oblast navlaženom. Koristite ovaj lek jednom dnevno dok kurje oko ne izađe.

3. Soda bikarbona – soda bikarbona je prirodni piling koji će pomoći da se otarasite mrtve kože koja prekriva kurje oko, koje zauzvrat pomaže u procesu lečenja. Takođe ima antigljivična i antibakterijska svojstva koja će sačuvati vašu kožu od infekcija. Dodajte dve do tri supene kašike sode bikarbone u toplu vodu. Potopite stopala u ovaj rastvor na 10 do 15 minuta. Trljajte tu oblast sa kamenom plamcem kako biste uklonili mrtvu kožu. Još jedna opcija jeste da pomešate zajedno supenu kašiku sode bikarbone, malo limunovog soka i vode kako biste napravili pastu. Nanosite pažljivo, samo na regiju na koju je potrebno. Prekrijte zavojem i ostavite da prenoći. Sledećeg jutra, sperite pastu sa mlakom vodom i uradite lagano piling kamenom plamcem. Možete koristiti bilo koju od ove dve opcije dok se kurje oko ne sasuši i ne nestane.

4. Limun – još jedan dobar „kućni“ lek jeste limun. Citrusna kiselina u limunu će omekšati otvrdlu kožu koja čini kurje oko, tako da vremenom otpadne. Nanesite svež sok limuna na kurje oko i pustite da se osuši. Radite ovo bar tri puta dnevno. Još jedan način jeste da natopite dva komada karanfilića u supenu kašiku svežeg limunovog soka na 15 minuta. Uklonite karanfiliće i utrljajte limunov sok na kurje oko. Pustite da se osuši samo, a zatim nanesite sok ponovo. Uradite ovo nekoliko puta dnevno. Bilo koji od ova dva recepta možete ponavljati tri puta dnevno dok ne budete zadovoljni rezultatom.

5. Beli luk – ova biljka je prirodni antioksidant i samim tim velika pomoć u uklanjanju kurjih očiju. Takođe, njegova antigljivična i antibakterijska svojstva će sprečiti infekciju. Natrljajte pola čena belog luka na kurje oko. Nakon što se koža osuši, prekrijte je zavojem i ostavite preko noći. Sledećeg jutra, uklonite zavoj i isperite stopala toplom vodom. Radite ovo svake večeri dok kurje oko ne nestane. Druga opcija jeste da iseckate dva do tri čena belog luka na sitne komadiće, dodate malo soli i napravite pastu od toga. Nanesite pastu na kurje oko, vežite zavoj i ostavite ga tako tri dana. Trećeg dana, kada uklonite zavoj, sa njim će ispasti i kurje oko. Ukoliko je potrebno, ponovite proces. Treća opcija jeste da napravite pastu od dva čena belog luka, dodate malo sirćeta pasti i zatim nanesete direktno na kurje oko. Stavite preko vatu i zavežite je trakom. Ostavite tako dva do tri sata, a zatim uklonite traku i očistite regiju. Ponavljajte ovaj proces svaki dan nekoliko nedejla.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg