KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Stomačni virus kod male dece – Šta možete sami učiniti?

stomačni virus

Tegobe nailaze naglo

Kada mala deca dobiju stomačni virus često povraćaju i imaju proliv. Mogu imati i bolove u stomaku i povišenu telesnu temperaturu. Stomačne tegobe jesu infekcija često uzrokovana virusom.

 

Tegobe obično počinju nekoliko dana nakon što se dete zarazilo i pojavljuju se naglo. Često napada više članova porodice ili više dece predškolske ustanove. Infekcija uglavnom prođe nakon nekoliko dana. Povraćanje uglavnom prestaje nakon 24 sata, ali proliv može da traje sedam dana.

Deca su više osetljiva na gubitak tečnosti

Povraćanjem i prolivom dolazi do gubljenja tečnosti i soli. Mala deca su više osetljiva na gubitak tečnosti nego odrasli. Ukoliko malo dete izgubi više tečnosti nego što unese, stanje može naglo da mu se pogorša . Visoka telesna temperatura doprinosi većem gubitku tečnosti. Zato je važno da se detetu od samog početka infekcije daje što više tečnosti.

Saveti kako detetu davati tečnost

Da bi malo dete koje povraća unelo tečnost u organizam, ako ga dojite, dajte mu manje ali česte obroke. Ukoliko dete ne želi da sisa pokušajte da ispumpate i da mu dajete na kašičicu. Odgovarajuća pumpa može da se kupi u apoteci.

Ukoliko se dete ne doji, treba mu davati napitak za nadoknadu gubitka tečnosti. Najlakše je davati kašičicom i u manjim količinama.

Ukoliko dete puno povraća, treba mu davati otprilike 2 kašičice tečnosti na svakih pet minuta. Tokom 24 sata potrebno je više tečnosti nego što mislite, detetu od godinu dana je na primer potrebno oko litar tečnosti. Nastavite da dajete male ali česte obroke čak i ako dete i dalje povraća.

Napitak za nadoknadu gubitka tečnosti

Ukoliko dete mnogo povraća, onda je napitak za nadoknadu gubitka tečnosti najbolje rešenje. Napitak za nadoknadu gubitka tečnosti možete kupiti u apoteci. Budući da napitak sadrži soli time se vraća ravnoteža tečnosti u normalu na jedan prilagođen način.

Međutim, detetu je ponekad lakše da popije neki drugi napitak. Kod kuće možete napraviti sami svoj rastvor protiv dehidracije.

Potrebni sastojci:

    6 kašičica šećera

    ½ kašičice soli

    1 l prokuvane i na sobnu temperaturu ohlađene vode

Sve sastojke promešajte da se u potpunosti otope u vodi, i davajte detetu tokom dana u malim količinama.

U tom slučaju treba pokušati sa tim napitkom, obzirom na to da je najvažnije da dete na bilo koji način unosi tečnost u organizam. Treba izbegavati slatke napitke, kao na primer gazirane sokove i sokove na rastvaranje s obzirom da prevelika količina šećera povećava proliv. Izbegavajte i napitke sa raznim zaslađivačima.

Kad povraćanje prestane, a proliv i dalje traje

Često prvo prestane povraćanje, a proliv potraje još neko vreme. Ukoliko dete ima proliv i ako ga dojite, treba da nastavite sa dojenjem kao i ranije. Ako dete ne dojite, možete da mu dajete zamenu za majčino mleko, kao i kašu od riže ili kukuruzne krupice, zavisno od uzrasta deteta. Počnite sa manjim količinama kako biste otkrili da li će dete zadržati hranu.

Kada dete ponovo poželi da jede, dobro je da mu date običnu hranu i u nju umešate mast. Ako želite pokušati da detetu date nešto što će zaustaviti proliv, možete da mu skuvate supicu od šargarepe napravljenu od pirea šargarepe i vode. Imajte na umu da voće i bobice izazivaju retku stolicu, a kod težih slučajeva proliva treba izbegavati mleko i kašu sa mekinjama. Prehrambene proizvode bogate vlaknima nemojte da dajete dok dete potpuno ne ozdravi.

Ukoliko se povraćanje ponovi

Ukoliko se povraćanje vrati, ponovo dajte napitak za nadoknadu gubitka tečnosti, ali budite obazrivi dali dete postaje tromo i da li je pod uticajem zaraze.

Kako sprečiti zarazu?

S obzirom na to da je stomačni virus jako zarazan, dobro je da dete i ostali članovi porodice peru ruke tečnim sapunom pre svakog obroka i posle svakog odlaska u WC, i da svako ima svoj peškir ili da svi koriste peškire za jednokratnu upotrebu. Poželjno je često čišćenje WC-a.

Ako dete ima pelene, stavite korišćene pelene u jednu plastičnu kesu pre nego što ih bacite u kofu za smeće. Pažljivo očistite sto za presvlačenje beba nakon upotrebe i pažljivo operite ruke nakon presvlačenja.

Možda će trebati da se obratite zdravstvenoj ustanovi

Ukoliko dete ima česte prolive i povraćanja i ukoliko pokazuje znake nedostatka tečnosti, to jest ako je znatno iscrpljeno i ako je nezainteresovano za okolinu, malo ili retko mokri ili ako nema snage za igru, odmah stupite u kontakt sa zdravstvom.

Ukoliko dete osim povraćanja i proliva ima visoku temperaturu ili jake bolove u stomaku, ili ukoliko se u prolivu pojavljuje krv ili sluz, takođe se obratite lekaru. To isto važi ukoliko detetu nije poboljšano stanje u roku od 24 sata, ili ukoliko se dete nakon stomačnog virusa oseća raspoloženo ali ima tečnu stolicu više od dve sedmice.

Proliv i povraćanje mogu biti simptomi drugih bolesti osim običnog stomačnog virusa. Ukoliko ste nesigurni posavetujte se sa lekarom . Ako deca mlađa od šest meseci povraćaju ili dobiju proliv, uvek morate da kontaktirate lekara.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg