Prirodni načini za lečenje bolova u grlu
- Detalji
- Kategorija: Saveti i preventiva
- Autor Dragana Ranđelović
Kada dođu hladni dani mnogo toga se promeni u našoj svakodnevici ali i zdravlju. Osim što nam koža postaje suva, a kosa izgubi sjaj, javlja se i niz zdravstvenih problema od kojih neki mogu biti na prvi pogled ne tako teški, ali mogu izazvati neprijatnost i pokvariti dan.
Jedan od tih problema je i bol u grlu, koji, mada je često povezan sa gripom i prehladom, nekada moguć i kao samostalni simptom, gde niije praćen visokom temperaturom, ali smeta i utiče na rad i normalno funkcionisanje. Postoje, srećom, prirodni preparati kojima se tretira bol u grlu i koji vrlo brzo daju rezultate.
U suštini, bol u grlu se javlja kao posledica upale i dejstva bakterija, ali nemojte odmah posezati za antibioticima. Nekada je grlo samo oštećeno nakon upale i grebe i pecka, a to se može rešiti prirodnim putem, bez lekova. Nekada je dovoljno piti tople napitke, poput čaja i uzimati med, ali ako zaista želite da se rešite ovog problema i to na prirodan i jednostavan način, pogledajte savete koje smo mi pronašli.
Grgutanje slane vode – deluje kao dečja igra, ali grgutanje slane vode u grlu i te kako pomaže u sprečavanju i lečenju bolova u grlu. Objašnjenje je vrlo jednostavno. Slana voda cepa membranu ćelije bakterije i virusa, zbog čega one ne mogu da se razmnožavaju i dele. Iz tog razloga je ovu metodu moguće koristiti i kao prevenciju prehlade i gripa, ali i kao dodatak uz uobičajeno lečenje ovih problema. Isto tako možete slanu vodu koristiti za ispiranje nosa, kada vam je potrebna manja pipeta ili slamčica kako biste je aplikovali u nos.
Konzumiranje smrznutih proizvoda – izgleda da je kod lečenja grla zapravo potrebno činiti potpuno suprotnu stvar od one koja nam se čini da je dobra na prvi pogled. Iako nam je prvi instinkt da kod bolova u grlu pijemo tople i vrele napitke, za smanjivanje upale je zapravo bolje uzimati led i smrznute proizvode, poput sladoleda.
Izbegavajte hranu koja izaziva gorušicu – bilo da je inače imate ili ne, kiselina iz želuca može samo pogoršavati bolove u grlu. To znači da treba izbegavati svu hranu koja je izaziva, a to je najčešće pržena i brza hrana. Osim toga, u ovu hranu spadaju i citrusi, jer zbog svoje prirodne kiseline mogu izazivati kiselinu u želucu. To je naročito važno naglasiti, jer ljudi instinktivno uzimaju više citrusa tokom hladnih dana a naročito ako su se razboleli i ne znajući da time pogoršavaju stanje. U tom smislu je neophodno i uzimati antacide, odnosno lekove koji smanjuju gorušicu kako biste smanjili bolove u grlu.
Od lekova je najbolje uzimati brufen – iako smo najčešće ubeđeni da nam antibiotici i lekovi protiv visoke temperature pomažu i kod upale grla, najbolji način da smanjite upale i bolove koji nastaju zbog nje je zapravo uzimati lekove koji smanjuju bolove, a to je brufen. Naravno, nemojte preterivati i držite se uputstva, ali uzimajte ovaj lek kada je bol najjači kako biste smanjili napetost.
Opustite mišiće – kada smo već spomenuli brufen, jedan od lekova je zapravo opustiti mišiće, jer grlo je zapravo napeto i stegnuto kada je inficirano i upaljeno, što pojačava bol. Brufen u tome pomaže, ali nije loše odmoriti od svih napetih situacija, uzbuđenja i pritisaka koje imamo. To znači, baš kao da imamo „pravi“ grip, treba opustiti telo i odmarati barem jedan dan. Zamračite sobu, pustite i muziku ako želite, ali jednostavno, dajte svom telu priliku da se opusti i smiri.
Ako ništa ne pomaže, onda ipak idite kod lekara – ako i za 48 sati bol u grlu ne prođe, to znači da ipak imate bakterijsku infekciju i da treba posetiti lekara koji će dati antibiotik. To takođe znači da antibiotik ne uzimate sami, već isključivo prema preporuci lekara i po mogućstvu nakon urađenog antibiograma koji će pokazati koji lek vam je potreban.