Rođena druga beba eksperimentalnom metodom vantelesne oplodnje
- Detalji
- Kategorija: Novosti i akcije
Rođena je druga beba pomoću medicinske metode vantelesne oplodnje Maternal Spindle Transfer (MST), koja je sprovedena od strane naučnog tima „Institute Of Life“ i „Embryotools“ u Grčkoj.
U okviru ovog kliničkog istraživanja, pomenuta eksperimentalna metoda sprovodi se sa ciljem da tretira probleme neplodnosti koji proizilaze iz citoplazmatske disfunkcije jajnih ćelija kao i prevencije nastanka teških naslednih mitohondrijalnih bolesti.
Beba je došla na svet 11. novembra, u sedam časova ujutru. Majka novorođenčeta iza sebe ima deset neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje. I majka i beba su dobrog zdravstvenog stanja.
Dr. Ioannis P. Vasilopoulos, prisutni ginekolog-akušer izjavio je: „Veoma sam zadovoljan što je danas na svet došla druga beba pomoću eksperimentalne MST metode, zahvaljujući kliničkom istraživanju sprovedenom od strane naučnih timova „Institute Of Life“ i „Embryotools“. Grkinja sa dugom istorijom neuspelih vantelesnih oplodnji, postala je majka zahvaljujući svom genetskom materijalu!“
Naučni saradnik „Institute Of Life“ i suosnivač „Embryotools-a“, Dr. Nuno Costa-Borges, istakao je da „naučni tim nastavlja svoja klinička ispitivanja, u Institute Of Life – IASO laboratoriji, za koja verujemo da će uskoro biti gotova“.
Podsećamo da je prva beba rođena pomoću ove metode, došla na svet u aprilu 2019. godine. Beba sada ima sedam meseci i odličnog je zdravstvenog stanja.
O eksperimentalnoj metodi vantelesne oplodnje
MST metoda uključuje zamenu mitohondrija u ljudskim jajnim ćelijama, potpuno čuvajući genetski materijal žene koja želi da ostane u drugom stanju. Na ovaj način naučni timovi „Institute Of Life“ i „Embryotools“, istražuju mogućnost prevazilaženja problema žena koje se bore sa neplodnošću, višestrukim pobačajima uzrokovanim citoplazmatskim disfunkcijama njihovih jajnih ćelija, kao i implementacije ove metode sa ciljem sprečavanja teških mitohondrijalnih bolesti.
Važna napomena:
Rađanje dece pomoću ove metode sprovodi se u kontekstu kliničkih istraživanja koja se vode u trudnoći i sprovode se u skladu sa odredbama zakona 3305/2005. Na osnovu trenutnih naučnih podataka, ova metoda vantelesne oplodnje nije zvanični tretman neplodnosti niti priznata metoda medicinski potpomognute reprodukcije.
Za više informacija: https://www.iolife.eu/