Teži ravnoteži - radionice za medije na Čigoti
- Detalji
- Kategorija: Novosti i akcije
Dvodnevna radionica za predstavnike medija pa tako i našeg portala organizovana je u specijalnoj bolnici „Čigota“ na Zlatiboru, od 31. avgusta do 01. septembra 2018. godine, povodom pokretanja nacionalne kampanje „Teži ravnoteži“.
Ovom prilikom, na radionicama su održana predavanja o prevenciji i lečenju gojaznosti, a bilo je organizovano zajedničko kuvanje hrane i šetnja stazom zdravlja.
Radionica za novinare organizovana je sa ciljem da se medijima približe teme značajne za prevenciju i lečenje gojaznosti, kako bi se aktivno uključili u dalje prenošenje poruka koje će uticati na stvaranje zdravijih životnih navika i pokretanja pozitivnih promena u stilu života građana. Edukacija na Čigoti je prva u nizu aktivnosti koje će biti realizovane u okviru kampanje.
Nacionalna kampanja „Teži ravnoteži“ realizuje se u saranji Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Privredne komore Srbije – Udruženja za prehrambenu industriju, kao podrška Nacionalnom programu za borbu protiv gojaznosti Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Cilj kampanje je da na zanimljiv način informiše i edukuje građane o važnosti usvajanja zdravih stilova života, balansirane ishrane i redovne fizičke aktivnosti u cilju prevencije gojaznosti.
Predavači na radionici su bili članovi radne grupe, koji su radili na izradi Nacionalnog programa za prevenciju gojaznosti kod dece i odraslih, kao i stručnjaci iz oblasti medicine:
Dr Snežana Pantić Aksentijević, rukovodilac Grupe za javno zdravlje Ministarstva zdravlja čija je tema predavanja bila: Značaj Nacionalnog programa za prevenciju gojaznosti kod dece i odrasllih kao sistemskog okvira za dalje delovanje
Dr Dragana Jović, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje „dr Milan Jovanović Batut“ I njena tema predavanja: Preporuke SZO i balansirana ishrana kao preduslov za prevenciju gojaznosti
Prof. dr Budimka Novaković, Medicinski fakultet u Novom Sadu : Tema predavanja: Nutritivno označavanje hrane, niskokalorijski zaslađivači i energetska ravnoteža
Prof. dr Sanja Mazić, Medicinski fakultet u Beogradu ,Tema predavanja: Fizičkom aktivnošću do prevencije gojaznosti i hroničnih nezaraznih bolesti
dr Snežana Lešović, pedijatar endokrinolog, načelnica odeljenja za prevenciju, lečenje gojaznosti i rehabilitaciju kod dece i adolescenatakoja je održala predavanje na temu: Lečenje gojaznosti kod dece, adolescenata i odraslih
Sa ovih radionica – predavanja vam prenosimo smernice za zdrav I uravnotežen život
Glavni ciljevi projekta su promocija zdravog načina života i unapređenje zdravlja celokupnog stanovništva, kao i smanjenje učestalosti gojaznosti dece, mladih, odraslih i starijih osoba. Specifičnih ciljeva projekta ima više i možemo ih definisati kao:
-
Promocija pravilne ishrane
-
Promocija zdravih stilova života
-
Podsticanje razvoja zdravstvene kulture i informisanosti
-
Osiguranje uslova za realizaciju predloženih mera
-
Sprečavanje povećanja telesne mase kod osoba koje imaju normalnu telesnu masu
-
Smanjenje učestalosti gojaznosti
-
Podsticanje smanjenja telesne mase kod gojaznih
Teži ravnoteži u svim segmentima svog života pa i u ishrani
Optimalna ishrana (adekvatna, balansirana i raznovrsna) obezbeđuje unos svih materija koje su neophodne za održavanje životnih procesa, rast i razvoj organizma, a energetski unos obezbeđen optimalnom ishranom zaslužan je za održavanje normalne uhranjenosti.
Nema “privilegovanih” - ”superkvalitetnih” namirnica, čija bi isključiva upotreba u ishrani, pa i dijetetici, bila fiziološki opravdana. Jedino pravilnom kombinacijom i upotrebom svih vrsta namirnica obezbeđuje se sve ono što je potrebno jednom organizmu.
Smanjivanje šećera i niskokalorični zasladjivači
U postizanju energetske ravnoteže i posledično unapređenja zdravlja treba smanjiti unos dodatih šećera što je jedan od globalno vodećih nutritivnih ciljeva. Niskokalorijski zaslađivači su stručna preporuka u cilju smanjenja unosa dodatih šećera i postizanja energetske ravnoteže. Potrošače treba informisati da koriste niskokalorijske zaslađivače koji su zdravstveno bezbedni.
Fizička aktivnost tj vežbanje
Vodećih 10 uzroka smrtnosti zajedno predstavljaju oko 78% svih uzroka, a oko 65% uzroka mortaliteta direktno su povezani sa fizičkom neaktivnošću.
Bez obzira koliko godina imate, da li imate neko oboljenje ili riziko faktor redovno vežbanje smanjiće rizik od oboljevanja i smrtnosti, naročito kardiovaskularnih bolesti.
Programiranje fizičkih aktivnosti zavisi od pola, starosti, stepena fizičke spremnosti, zdravstvenog stanja.
Opšte preporuke za bavljenje fizičkom aktivnošću za odrasle i stare osobe:
-
150 minuta umerene fizičke aktivnosti na nedeljnom nivou
-
vežbe snage dva puta nedeljno (8-10 vežbi sa 8-12 ponavljanja svake vežbe)
-
vežbe fleksibilnosti više od dva puta nedeljno (minimum 60 sekundi po vežbi)
-
vežbe ravnoteže
Opšte preporuke za bavljenje fizičkom aktivnošću - deca i adolescenti:
treba da upražnjavaju najmanje 60 minuta umerene fizičke aktivnosti većinu dana u nedelji, po mogućstvu svakog dana
Lečenje gojaznosti:
-
Promenom stila života i pogrešnih navika
-
Uravnoteženom planiranom ishranom sa umerenim smanjenjem kalorijskog unosa
-
Povećanjem fizičke aktivnosti
-
Psihološkom potporom
-
Terapijom lekovima
-
Hirurškom terapijom
U kratkom vremenskom periodu ne sme doći do velikog gubitka telesne mase, već je potrebno postepeno gubiti na težini, tokom dužeg vremenskog perioda. Metode i cilj smanjenja težine moraju biti prilagođeni svakom čoveku individualno nakon pažljive analize zdravstvenog stanja i rizičnih faktora. Smanjenje težine za 5 do 10 odsto od početne težine smanjuje rizik za oboljevanja od bolesti povezanih sa gojaznosću.
U Centru za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata „Čigotica“ od 27. jula 2008. godine do danas je lečeno preko 6.000 adolescenata. Kod značajnog broja adolescenta prisutna je ekstremna gojaznost, koja ukazuje na potrebu dugotrajnog lečenja i ponavljane rehabilitacije.
Efekti lečenja:
- Značajna redukcija telesne mase
- Poboljšanje metaboličkih faktora rizika i krvnog pritiska
- Povećanja aerobnih sposobnosti i samopouzdanja
Program je izazvao veliko interesovanje što ukazuje na porast svesti o rizicima gojaznosti u našoj sredini.