Dojenje i nakon prvog meseca
- Detalji
- Kategorija: Kutak za mame
- Autor Dragana Ranđelović
Već smo govorili kako uspostaviti laktaciju i biti uporan u dojenju u prvim danima vaše bebe, ali sada dolazimo do pitanja koliko dugo i kako dojiti dete nakon tog prvog iskustva.
Mnoge majke postanu zabrinute da im bebe nemaju dovoljno mleka nakon drugog meseca bebe, pravdajući malim rastom težine ili čestim plakanjima bebe, pa se neretko dešava da u trećem ili četvrtom mesecu ipak pređu na dohranu, misleći da je to bebi potrebno.
To je greška i velika zabluda, jer beba upravo tada uzima onoliko koliko joj je potrebno i sama kontroliše kada i koliko je gladna. Ako tome dodamo i činjenicu da ženi ipak malo i dosadi ta vezanost za bebu, stalna potreba da doji i mnoga druga iskušenja koja su joj uskraćena jer doji jasno je da mnoge majke ipak prestanu da doje pre šestog meseca bebe kada ona počinje sa prvom čvrstom ishranom. Sve to može se regulisati prirodnim putem i uz dobro planiranje i znanje. No, krenimo redom.
Kada se u prvim mesecima uspostavi pravilno dojenje i beba mirno spava nakon podoja trebalo bi da se i majka smiri jer više nema plača i buđenja na svakih sat vremena. Međutim, beba počinje opet sa čestim plakanjem, budi se i noću i danju u nepravilnim razmacima, traži češće da doji i ne dobija na kilaži kao prvih meseci. Ništa od ovoga, ipak, ne znači da mleka nema dovoljno, već da se u životu bebe odvija jedan prirodan ciklus razvoja koji je majka priroda opet pravilno regulisala.
Ako beba nekontrolisano plače i deluje kao da nema dovoljno mleka i da je stalno gladna, razmislite da možda nema grčeve. Oni se javljaju od treće nedelje do trećeg meseca života u različitim intenzitetima i mogu izgledati potpuno različito, od samo plača bebe do bukvalnog grčenja nogica i ruku. Tada nemojte dojiti bebu nekontrolisano, mada mnogim majkama deluje da se beba tada smiri. To smirivanje je samo privremeno i vrlo brzo novo mleko izaziva nove grčeve, pa je beba još više uznemirena. Umesto toga joj zagrevajte stomak bilo posebnim jastučićem za bebe, bilo toplom pelenom ili je jednostavno privijte sebi na grudi i držite tako dok ne zaspi. Dojite bebu prema ustaljenom rasporedu od nekoliko sati uvek držeći je ovako uspravno posle podoja kako bi podrignula i zagrejala stomak.
Ako beba u nekom periodu traži više mleka, doji duže i češće, to ne znači nužno da više nemate mleka (jer mleko ne prestaje kao da ste zavrnuli česmu), već se najverovatnije radi o takozvanom skoku u rastu, kada beba bukvalno ubrzano raste. Organizam bebe je takav da se ne razvija baš pravilno i postepeno, već se u nekim periodima ono dešava odjednom. Tada će beba tražiti više mleka i vaše telo će više proizvoditi, pa nema potrebe za dodavanjem veštačkog. Kada se beba ustali na jednoj kilaži, mleko će se kod vas opet prirodno smanjiti i sve se vraća u normalu.
Moguće je da beba oko šestog meseca, kada krenete sa čvrstom hranom malo stagnira u kilaži, doda svega nekoliko stotina grama i pati od problema sa stomakom, najčešće praćeno opstipacijom. I to je normalna faza koja bi trebalo da traje veoma kratko, nedelju-dve dana. Radi se o tome da je bebi potrebno više hranljivih sastojaka koje joj više ne može dati samo majčino mleko, ali mali organizam još uvek nije naučio da uzme sve što mu je potrebno iz kašica i čvrste hrane koju dobija dodatno, pa su primetne promene u varenju i mala kilaža. Ne brinite, sve se vrlo brzo vraća u normalno stanje, pa je i dalje moguće dojiti dete i hraniti ga čvrstom hranom.
Majka priroda je neverovatna i kada je u pitanju beba oko godinu dana. Pošto je vreme kada beba počinje da puzi i dolazi u dodir sa bakterijama tako i mleko postaje jače i hranljivije, sa ciljem da jača imunitet. Tako je moguće dojiti dete i nakon godinu dana a da ono i dalje bude korisno za bebu.
Preporuka je dojiti do navršene druge godine života, ali svi lekari preporučuju najmanje šest meseci, jer je to vreme kada je ono jedina hrana i najhranljivija namirnica koju dete može dobiti. Ne dajte se da vas zavara kilaža deteta i nerado ovo kažem, ali i korumpirano zdravstveno osoblje će vas dovesti u sumnju da vaše dete ne dobija dovoljno hrane. Dete ne može napredovati svakog meseca isto! Kako dete raste, tako sve manje i napreduje, pa je logično da prvu godinu dočeka sa kilažom koja mu dozvoljava da stane na noge i nosi svoju težinu. Ako je dete zadovoljno, veselo, zdravo i ima one krofnice oko zglobova zbog kojih ih toliko volimo, sve je u redu. Pružite mu ono što mu je priroda sama stvorila i bićete zadovoljni i zdravi oboje.