KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Upotreba ruzmarina i dobrobiti za zdravlje

ruzmarin

Ovo je biljka koju ćete najčešće naći u primorskim krajevima. Uzgaja se i u kontinentalnim krajevima, ali pod uslovom da se čuva od mraza. Visinu dostiže i do jednog metra, prijatnog je mirisa, a cveta preko cele godine.

Ruzmarin je poznat kao začin koga skoro svaka kuća ima, jer u konzumaciji hrane povoljno deluje na metabolizam, čineći masna jela lakše svarljivim.

List ruzmarina upotrebljava se samo u narodnoj medicini kao sastojak čajeva protiv nadrazene kože i rast kose. Najčešće u te svrhe se koristi u mešavini sa korenom koprive i korenom čička. Njegova maksimalna doza je jedna kafena kašika na četiri osobe. On leči katar creva, jača želudac, poboljšava rad jetre i bubrega, smanjuje grčeve i bolove organa za varenje. Ruzmarin je odličan kod problema reumatizma, a često se koristi i kao kupka, zbog podmlađivanja kože.

Dakle, ruzmarin jača imunitet i poseduju sedativna, diuretska, kao i antiseptična svojstva. Deluju i protivupalno, a može ublažiti i jake napade astme. Najnovija istraživanja pokazuju da ruzmarin sadrzi sastojke koji štite mozak od neurodegenerativnih promena koje vode u Alchajmerovu bolest i moždani udar. Svež ruzmarin u starom vinu je dobar za srce i posebno dobro utiče na sniženi krvni pritisak. Ruzmarinovo vino dobro je kod upale bubrega, kao i za anemične, slabe i stare ljude. Ovo vino delotvorno je posle gripa, dok čašica posle obroka pospešuje lošu cirkulaciju.

Ulje ruzmarina često ulazi u sastav kolonjskih voda i drugih kozmetickih sredstava, balzama i drugim sredstvima za mazanje tela. Iako je lekovit, treba ga koristiti oprezno (u manjim količinama). U većoj količini ruzmarin deluje otrovno, sličnog dejstva kao morač. Na primer, njime otrovana životinja postaje plašljiva.
Eterično ulje ruzmarina dobija se destilacijom pomoću vodene pare iz svežeg lišća i vrhova grančica. To je bezbojna ili žuckasto zelenkasta tečnost, aromatičnog mirisa i gorkog ukusa.

Za masažu bolnih mesta, ruzmarin se posebno preporučuje za glavobolju. Možete napraviti mešavinu ruzmarina u alkoholu. Ovo sredstvo je veoma efikasno. Potrebno je u tri četvrtine od litre jake rakije ili špirita dopuniti cvetom i gornjim grančicama ruzmarina. Zatvorite tu mešavinu u flašu i držite na suncu ili kod nekog drugog izvora toplote više dana, pritom, povremeno mućkajte ovu mešavinu. Zatim, kada dođe vreme, procedite u drugu flašu i dodajte 3gr kamfora. Kada se on rastvori, spreman je za upotrebu i tom tečnošću masirajte bolna mesta, sve dok vam je koža upija. Bol će vas brzo proći na ovakav način. U slučaju kostobolje možete obložiti bolna mesta vunenom ili flanelskom krpom  natopljenom ovom alkoholnom mešavinom.

Recepti čajeva i vina sa ruzmarinom:

Čaj protiv “belog pranja”:

Napravite mešavinu od po 20gr ruzmarina, kamilice, žalfije, hajdučice i bele mrtve koprive. Potom, pet kašika ove mešavine popariti 1 litrom ključale vode, poklopi, ostavi tri sata, procediti, pa ovaj mlaki čaj koristiti za spoljnu upotrebu. Istovremeno se pije čaj mešavine od po 25gr ruzmarina, žalfije, hajdučice i bele mrtve koprive. Pravite čaj od po 2 supene kašike ove mešavine, popariti sa 4 dl ključale vode, a posle 2 sata procediti i popije pola ujutro i pola uveče.

Čaj za poboljšanje pamćenja:

Dve supene kašike lista ruzmarina popariti sa 2.5dl ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata. Čaj procedite i pijte pre učenja ili neke druge mentalne aktivnosti.

Vino sa ruzmarinom protiv upale bubrega:

Dve velike kašike ruzmarina kuvajte pet do deset minuta u mešavini od 2.5 dl belog vina i 7.5 dl vode. Kada se mešavina ohladi, procedite i pijte jednu do dve šoljice dnevno.

Ova biljka u narodu je još poznata i pod nazivima: žmurod, zimorad, lužmarin, razmarija, rozmarin, robazimija, rožmarin, ruzman, sabor, sabur, rusmarin.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg