Koji su to ayurvedski tretmani?
- Detalji
- Kategorija: alternativna medicina
- Autor Aleksandra Kostić-ayurvedski praktičar
Ayurvedski praktičar ima širok spektar tretmana. Tretmani mogu biti rutinski ili sezonski.
Shirodhara
Shirodhara je tehnika lekovitog kontinuiranog curenja mlaza po čelu. Tip lekovitog ulja i broj i dužina tretmana je odredđenja shodno tipu poremećaja. Na sajtu možete videti razne tipove indijskih masaža a svaka od njih ima efekat na zdravlje.
Dijeta i ishrana
Praksa ayurvetske ishrane je od vitalnog značaja za zdav život i to su važne komponente lečenja, oporavka i upravljanja bolestima. Dijeta je prilagodjena svakom pojedincu i zasnovana na šest osnovnih ukusa: slatko – promoviše snagu i hrani celo telo i dušu, kiselo- stimuliše digestivni trakt, slano – održava ravnotežu vode, elektrolita u telu, oštro, ljuto-poboljšava varenje i apsorpciju, gorko – stimuliše sve ostale ukuse, oporo – pomaže apsorpciju.
Ajurvedske Masaže
Ove tretmane obavljaju obučeni terapeuti koji rade pod nadzorom obučenih ajurvedskih praktičara. Ulja se biraju i pripremljeni u skladu sa specifičnostima dijagnoze praktikanta.
Panchakarma
Panchakarma je detoksikacija u više koraka i ukljanja „amu“ iliti toksine, otpadne materijale koji se nisu apsorbovale i koji se gomilaju u telu. Režim uključuje masažu, tretman parom i lekovitim biljem, vamanu –indukovano povraćanje, virechanu – upotreba laksativa na bazi biljaka, basti – klistiranje, mikrokrvarenja i nasia (nazalne tretmane).
Ovo je tradicionalna procedura i u moderno doba je znatno modifikovana i modernozovana. Ovi tretmani su praćeni strogim režimom ishrane i herboterapije i dovode do kompletnog podmladjivanja tela što sam i lično problala. U Srbiju sam se vratila sa savršenom linijom i potpuno sveža, energetizovana
Lekovito bilje i biljne formule
Ayurveda nas uči da je efikasnost biljke odredjena njenom „ras“ (ukusom), „viriom“ aktivnom potencijom „vipaka“ iliti postdigestivni efekat. Ayurveda zahteva od praktičara dubinsko poznavanje biljaka i njihovog uticaja na fiziologiju, biohemiju, psihologiju. Ayurveda ne podržava teoriju da su biljke benigne i nemaju neželjene efekte. U vreme kada sam boravila u Indiji saznala sam da postoje tako opasne biljke u Evropi nepoznate koje su neka vrsta droge koja može ubiti. Ubija za tri dana: prvi dan čovek poludi, drugi dan pada u dubok san i trećeg dana obicno umire. Neki turisti su stradali na ovaj način. Postoji i primer biljke latinskog imena Atropa Belladonna ili deadly nightshade koja ima psihotropne efekte i ekstremno je otrovna. Sadrži u sebi scopolamine (poznat inače kao serum istine) i hyoscyamine. Izazivaju halucinacije i delirijume. Inače atropin je derivat ove biljke. Potiče od italijanske reči belladonna jer su žene u srednjem veku stavljale atropin u oči da bi širile zenice i tako bile privlačnije muškarcima. Taj mehanizam je vrlo logičan jer je u psihologiji poznato da širenje zenica nastaje usled stanja uzbudjenja a to muškom oku ne može da promakne. Antiholinergična svojstva dovode do promena u učenju i memoriji u blagom obliku a kao što smo već rekli do delirijuma u težem i na kraju do smrti. Kod životinja koje su je jele dovodilo je do narkoze i paralize.
Zaključak je da biljke nisu bezopasne i treba ih koristiti sa znanjem jer mogu biti jače od bilo kakvog sintetičkog leka. Znanje o njihovim efektima nije samo zasnovano na posmatranju „pokušaja i pogrešaka“ kroz ljudsku istoriju već zahtevaju znanja anatomije i fiziologije mozga i celog tela od strane ayurvedskog praktičara.
Aleksandra Kostić-ayurvedski praktičar sertifikovan od strane indijske vlade (Kerla, Trivandrum).
e - mail Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
telefon: 064/122 92 777