Kako sniziti visok krvni pritisak prirodnim putem
- Detalji
- Kategorija: Kardiologija
- Autor M.V.
Preterana konzumacija alkohola, pušenje, gojaznost, neaktivan način života i stres su najčešći faktori koji povećavaju verovatnoću da dobijete visok krvni pritisak – zato smanjite rizik stavljajući ove faktore pod kontrolu.
Visok krvni pritisak treba pratiti, a ukoliko je stalno prisutan potrebno je lečenje. Međutim, ako imate blago povišen, možda će vam i sam lekar preporučiti korekciju načina života i neke prirodne dodatke u ishrani, kako vam lekovi ne bi bili neophodni.
Istraživanja pokazuju povoljne uticaje nekih materija na organizam usled visokog krvnog pritiska. Da bi vaši krvni sudovi ostali u dobrom stanju potrebno je uvesti prvenstveno izmene u ishrani. Istovremeno ćete ovakvom ishranom regulisati i telesnu težinu. Preporuka je da se jede što više obroka sa dosta voća i povrća (ne uključujući i krompir). Za rad srca i arterija posebno je pogodna ishrana bogata magnezijumom, kalijumom i vitaminima C i B6. Biljna vlakna koja se nalaze u voću i povrću smanjuju rizik od srčanog udara izazvanog visokim krvnim pritiskom. Tako na primer kalijuma najviše imate u bananama, paradajzu, grašku, pa će vam ove namirnice pomoći pri snižavanju krvnog pritiska. Izbegavajte rafinisane proizvode, a unos vlakana možete povećati konzumacijom povrća i proizvoda od integralnih žitarica.
Jedite tri puta nedeljno plavu ribu, jer omega 3 masti koje ona sadrži koristiće vam snižavanju pritiska. Jedite dovoljno namirnica koje sadrže esencijalne masne kiseline koje se nalaze pored plave ribe i u koštunjavom voću, semenkama, hladno ceđenom maslinovom ulju, kokosovom ulju itd. Kalcijum je pogodan za ovakav režim ishrane, te koristite mlečne proizvode poput jogurta, kiselog mleka itd. Obratite pažnju da ne uzimate previše natrijuma tj. što manje solite hranu i nemojte jesti industrijsku hranu koja sadrži mnogo soli. Oko 70 do 80% soli koje unosimo u organizam dolazi iz prerađevina kao što su slane grickalice, hleb, pšenične pahuljice, itd.
Lekovito bilje vam takođe može pomoći kod regulacije krvnog pritiska. Na primer, glog je biljka koja je protiv visokog krvnog pritiska, a koristiće vam i čaj od lista masline i rusomače.
Evo i nekoliko recepata:
1.
Dvadeset listova masline staviti u 5 dl vode. To kuvati dok se tečnost ne svede na 2dl, piklopiti da se ohladi pa piti ujutru i uveče pre obroka.
2.
30 do 60 g rusomače kuvati u jednom litru vode samo 3 minuta. Potom poklopite i ostavite da se hladi desetak minuta. Piti tri puta dnevno po jednu šolju čaja između obroka.
3.
Pomešajte glogov cvet, beli luk, rastavić, i imelu. Jednu kašiku ove mešavine popariti sa 2 dl vode i neka vam odstoji dva sata. Preporuka je da se pije po jedna šolja čaja ujutru i jedna uveče.
4.
Čaj od lipe (cvetova lipe) pomaže opuštanju kako fizičkog tako i psihičkog, pa korisno deluje i na pritisak izazvan napetošću i nervozom. Preporuka je da se ovaj čaj pije jednom do dva puta dnevno.
Naravno, treba naglasiti da se za upotrebu bilja radi lečenja najbolje konsultujte sa svojim lekarom, farmaceutom ili ako možete doći u kontakt sa renomiranim fitoterapeutom.
Savladajte stres koliko je god moguće na poslu i kod kuće, pronađite način za to. Ako je neohodno da se rešite stresa a niste sami pronašli najbolji način, konsultujte stručnjaka. Preporučuje se meditacija, vizualizacija ili vežbe opuštanja mišića.
Fizičke vežbe, brzo hodanje ili plivanje, takozvano aerobno kretanje su od velike koristi. Izbegavajte podizanje tegova, jer takva vrsta vežbi izaziva povišen krvni pritisak. Najbolje bi bilo da radite laganije vežbe, kao na primer jogu, jer ona snižava pritisak. Mnoga istraživanja su pokazala da redovno vežbanje joge tj. joga položaja i vežbe disanja mogu značajno da utiču na visinu krvnog pritiska, a ujedno i dovode do smirenosti. Izbegavajte vežbe sa zadržavanjem daha, kao i stoj na ramenima i druge vežbe koje zahtevaju položaj glave na dole.
Hidroterapija vam isto tako može biti od velike koristi. Naizmenično potapajte stopala u toplu i hladnu kupku. Preporuka je da se do tri minuta stopala drže u jednoj, a zatim u drugoj vodi. Ovakav proces ponovite četiri puta.
Aromaterapijom takođe se možete umiriti, tako što ćete u kupku dodati do pet kapi ulja bergamota, kamilice ili tamjana.