Prirodni vitamin C - najvažniji vitamin za dobro zdravlje i razlike izmedju prirodnog i sintetičkog vitamina C
- Detalji
- Kategorija: Imunologija
Važnost prirodnih vitamina i minerala je dobro poznata. Optimalan i uravnotežen unos vitamina, minerala i ostalih nutrijenata osigurava zdravlje i vitalnost organizma. Kada je reč o vitaminima, svi su od podjednake važnosti, a svaki od njih je zadužen za određenu funkciju u organizmu.
Jedan od najcenjenijih i najproučavanijih je vitamin C.
Prva i najčešća asocijacija vezana uz ovaj vitamin je njegovo delovanje na grip i prehladu, no njegovi pozitivni uticaji na organizam daleko su veći od toga. Vitamin C prvi je otkrio i opisao mađarski biohemičar i nobelovac dr. Albert Szent-Gyorgyi, koji je za ovo izuzetno otkriće 1937. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu.
Ovaj višestruko koristan vitamin igra vrlo važnu ulogu u mnogim funkcijama organizma.
Lekovita svojstva vitamina C
Vitamin C je snažan imunostimulator i veliki saveznik u borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija. Kao moćan antioksidans sposoban je neutralizovati štetne slobodne radikale i tako doprineti čišćenju organizma od toksina i teških metala.
- Na primer, od velike je pomoći u neutralizaciji nitrozamina, potencijalno opasne i kancerogene materije prisutne u suhomesnatim proizvodima.
- Uspešno pomaže u apsorpciji gvožđa iz hrane.-
- Potreban je za sintezu kolagena, prirodnog proteina koji je odgovoran za strukturu kože, mišića, kostiju, tetiva i ligamenata.
- Važan je i u procesu zarastanja rana, jer je stvaranje kolagena neophodno za regeneraciju oštećenih površina kože.
- Doprinosi zdravlju zuba i desni, sprečava krvarenje desni i pojavu skorbuta.
Izuzetno povoljno deluje na dobre bakterije u našim crevima, a istovremeno pospešuje uništavanje štetnih bakterija i virusa. Istraživanja svedoče da vitamin C može smanjiti rizik od nekolikih vrsta raka, kao i srčanih oboljenja. S obzirom na to da je prirodni antihistaminik, značajna je i njegova uloga u borbi protiv alergija i bolesti disajnih puteva.
U saradnji s folnom kiselinom i vitaminom B12 podstiče proizvodnju crvenih krvnih zrnaca čiji je zadatak prenos kiseonika iz pluća u sve delove tela.
Najvažnije funkcije vitamina C:
jača imunitet
čuva zdravlje srca i krvnih sudova
pomaže u zarastanju rana
čisti organizam od toksina i teških metala
pomaže u borbi protiv astme i alergija
održava zdravlje zuba i kostiju
ublažava stres
suzbija infekcije urinarnog trakta
pospešuje apsorpciju gvoždja
čuva vid i oči
pomaže u razgradnji holesterola
reguliše rad hormona
Koliko je važno da unosimo prirodni vitamin C?
U današnje vreme tržište je preplavljeno veštačkim verzijama važnih vitamina i minerala. Zabrinjava i manjak svesti o razlici između prirodnih i sintetičkih vitaminskih preparata.
Vitamin C se često naziva i askorbinska kiselina, što dovodi do njihovog poistovećivanja.
Ali, važno je naglasiti da je askorbinska kiselina samo deo prirodnog vitamina C, koji u svom sastavu ima i druge korisne sastojke; bioflavonoide, rutin, tirozinazu, co-enzime. Svi oni zajedno stvaraju vrednost vitamina C i doprinose njegovim pozitivnim učincima na organizam.
Upravo spomenuti sastojci prave razliku između prirodnog i sintetičkog vitamina C, koji nije ništa drugo nego hemijski sintetizovana askorbinska kiselina.
Osim toga što sintetička askorbinska kiselina nije jednaka vitaminu C dobijenom iz prirodnih izvora, postoji još jedan upozoravajući podatak: Najveći proizvođač askorbinske kiseline je Kina, a čak 90% iste se proizvodi iz GMO kukuruza.
Nije li ovo sasvim dovoljno za oprez i sumnju u zdravstvene dobrobiti sintetičkog vitamina C ?
Prirodni izvori vitamina C
Najizdašniji prirodni izvori vitamina C su voće i povrće: limun, acerola, aronija, šipak, borovnica, paprike, kupus...A posebno se izdvaja CAMU CAMU voće koje ima najveću koncentraciju C vitamina na planeti!