KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Mycoplasma i Ureaplasma

mycoplasma

Iz ove grupe mikroorganizama, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium predstavljaju najcecsca tri uzrocnika simptomatskih infekcija urogenitalnog trakta.

Ovi mikrobi nemaju ćelijski zid tipičan za bakterije, a jedna od najznačajnijih odlika im je mnoštvo antigenskih serotipova (odlikuju se antigenskom različitošću), što uspostavljanje trajnog imuniteta čini praktično nemogućim.
Zbog toga su ponovljene infekcije mikrobima iz ove grupe veoma česta pojava.   Iz ove grupe mikroorganizama, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium predstavljaju najcecsca tri uzrocnika simptomatskih infekcija urogenitalnog trakta.  Ovi mikrobi nemaju ćelijski zid tipičan za bakterije, a jedna od najznačajnijih odlika im je mnoštvo antigenskih serotipova (odlikuju se antigenskom različitošću), što uspostavljanje trajnog imuniteta čini praktično nemogućim.

Zbog toga su ponovljene infekcije mikrobima iz ove grupe veoma česta pojava.Pravu ulogu mikoplazma u ureaplzma u hroničnim zapaljenjima grlića materice i endometrijuma skoro da nije moguće odrediti jer su infekcije ovim mikrobima po pravilu udružene sa aerobnim ili anaerobnim bakterijama.

 

Teško je reći da li je bakterijska infekcija u stvari superinfekcija koja nastaje na terenu inficiranih tkiva mikoplazmom i/ili ureaplazmom ili obrnuto. Ista dilema ostaje i nakon uspešnog lečenja. Naime, uspešno lečenje bakterijske infekcije dovodi do isčezavanja mikoplazme i/ili ureaplazme. 

 

Postoji mišljenje da antibiotska terapija koja uspešno izleči bakterijsku infekciju ujedno eliminiše i mikoplazmu/ureaplzamu.

 

Infekcija jajovoda mikoplazmom/ureaplazmom se može završiti stvaranjem priraslica, sužavanjem jajovoda, "slepljivanjem" i "paralisanjem" fimbrijalnog aparata jajovoda, čineći ga poptuno nefunkcionalnim, a da propustljivost jajovoda za tečnost (kontrast pri HSG snimanju) bude potpuno očuvana.

 

Veza između infekcije mikoplazmom/ureaplzamom i neplodnosti muškaraca nije dokazana. Osim, poremećaja funkcije jajovoda, danas se smatra da mikoplazma/ureaplazma mogu biti udružene sa povećanim rizikom za pobačaj ili razvojne anomalije ploda. Ovaj fenomen se uglavnom objašnjava povećanom aktivnošću Th1 (proinflamatornih citokina) i povećanom aktivnošću NK ćelija endometrijuma. Novija istraživanja o vezi infekta i steriliteta žena objašnjavaju ovaj fenomen preranim zatvaranjem ili "neotvaranjem" tzv. "implantacionog prozora" endometrijuma, koji je naročito zavisan od TNF-alpha (jedan od major proinflamatornih citokina).

 

Učestalost infekcije mikoplazmom/ureaplazmom je u stalnom porastu. Infekcija se može dokazati i kod devojaka koje nisu imale odnose, dok se kod seksualno aktivnih žena infekcija mikoplazmom može dokazati u 17% slučajeva. Ovaj procenat daleko veći kada je u pitanju ureaplazma i iznosi 75%.  

 

 

 

Simptomi: Ukoliko se radi o asimptomatskim infekcijama, kod kojh je neznatno pojačan vaginalni sekret, mikoplazme se najčešće dokazuju iz brisa vagine, dok se retko nalaze u brisu grlica materice ili uretre.

 

Suprotno gotovo saprofitnom ponašanju mikoplazmi u vagini i delimično grliću materice, naseljavanje same maternicne šupljine, jajovoda, odnosno širenje mikoplazmatske infekcije u malu karlicu oslikava njihov puni patogeni značaj.  Simptomi koji se pri tome javljaju su nespecifični, a obuhvataju bolove ili napetost u donjem delu trbuha, pojačani vaginalni sekret, bolovi prlikom polnog odnosa i sl. Mogu se javiti mučnina i povraćanje, povišena telesna temperatura, nepravilna krvarenja, kao i smetnje prilikom mokrenja (pečenje i učestalo mokrenje).  Izgleda da je kod žena patogenija Mycoplasma hominis, dok kod muškaraca više problema izaziva Ureaplasma urealyticum. Dijagnoza se postavlja na osnovu izolacije uzročnika iz brisa grlića materice i/ili uretre u odgovarajućim kulturama ili detekcijom antitela putem kitova.

 

Lečenje: Lekovi izbora su tetraciklini (Doxycyclin) kroz 10-14 dana koji su efikasni kod svih vrsta mikoplazmi. U terapiji infekcije Mycoplasmom hominis na raspolaganju stoje jos linkomicin (Lincocin) i clindamicin, dok je u lečenju Ureaplasma urealyticum delotvoran eritromycin (Eritromicin) i Visiren 2x1 tableta 15 dana.

 

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg