Vratite biološki sat unazad vežbanjem joge
- Detalji
- Kategorija: Wellness&Fitness
- Autor M.V.
Brz tempo življenja koje donosi probleme i teškoće, danas je neminovan , ali zato na vama je izbor kako ćete pronaći i stvoriti svoju oazu mira. Jedno od idealnih utočišta da uspostavite balans između fizičkog i mentalnog zdravlja je Hatha Yoga.
Pod ovom vrstom joge se podrazumevaju odeređeni propisi, tehnike disanja, moralna pravila fizičke vežbe. Ovom prilikom ćemo posebno osvetliti značaj fizičkih vežbi Hatha Yoge.
Iako veoma kompleksna, joga definiše stanje duha, pogled i način življenja. Joga ne ide ni u kakve krajnosti, ne zahteva rigorozna odstupanja koja bi bila suprotna prirodi. A upravo se ovako često tumači joga od strane neinformisanih osoba. Ona teži da pojedinac dođe do osećaja duboke povezanosti sa prirodom, pa tako posle disanja (pranajama=vežbe disanja), u životu svakog čoveka najznačajno faktor je ishrana. I u tom pogledu ima predrasuda, jer se očekuje rigorozno vegetarijanstvo (iako fanatika uvek ima i uvek će biti) ili asketizam.
Međutim, joga se zalaže za umerenost i uzdržanost od svega štetnog po ljudski organizam. Naklonost prema vegetarijanstvu (ne rigoroznom) ima iz moralnih razloga (jer se zalaže da se ne ubije ni jedno živo biće) i drugi razlog je što masna hrana postiče agresivnost i šteti fizičkom zdravlju.
Lagana isgrana pre svega pomaže smirivanju ogranizma i misli. Što više i što češće uzimati sirovu hranu, jer je puna enzima koja produžavaju mladolikost. Ishranom sa dovoljno enzima ćete usporiti starenje kože, mišići će biti čvršći, kosa snažnija, vid bolji, a i mentalne aktivnosti će vam biti odlične.
Joga tj. jogini se zalažu za pravila za bolje unošenje hrane u organizam, a to je da čovek jede samo kada je gladan, da temeljno sažvaće svaki zalogaj, ponekad je čak dobro propusti neki obrok, ne konzumirati vodu tokom obroka, ne jesti umoran i emocionalno uznemiren, ne jesti između obroka (osim voće), ne kupati se odmah posle obroka, kao da je dobro povremeno uraditi mono dijetu (samo jedna vrsta voća, ili povrća).
Ovim ćete dovesti u balans svoj sistem za varenje i time ubrzati metabolizam, što takođe doprinosi vitalnosti organizma. Sa druge strane, praktikovanjem hatha vežbi i položaja tela (asana), u startu ćete smanjiti stres, jer će vam se na taj način opustiti telo i um. telu će dati više energije, a lice će vam izgledati svežije. Pomoću ovih vežbi telo će vam postati gipkije, delovaćete zategnuto i vitalnije. Mišići će vam biti izduženi i snažniji, a cirkulacija bolja. Ove joga vežbe pomažu ravnoteži hormona, kao i nervnog sistema, što je od posebne koristi za žene (pogotovo u menopauzi), i time ćete takođe usporiti biološki sat. Tako povezanost dubokog disanja i pokreta tela (koje se u jogi nazivaju viniasa) pomaže telu da se čisti od toksina, a na taj način će postati lepše, fleksibilnije.
Na prvi pogled javlja se predrasuda da su joga vežbe statične jer se rade polako, najčešće u sedećem i ležećem položaju ili zadržane u određenim pozama. Međutim, to je samo prividno, jer i pored vežbi koje ni malo nisu statične, joga angažuje maksimalan broj mišića, tako da ni jedan deo tela ne ostaje zapostavljen. Pored spoljšnje muskulature, one rade i na unutrašnjim organima, na nervni sistem, a posebno na kičmeni stub. Lagani pristup svakoj vežbi obezbeđuje da se postepeno savladavaju bez napora određene poteškoće. Značajno je i to što pokreti koji se rade uglavnom simetrično, izvoode se sa krajnjom koncetracijom pažnje sa usklađenim ritmom disanja.
I kao što uviđamo, dobrobiti joga položaja su veoma pozitivni i zaista vraćaju biološki sat unazad jer: poboljšavaju cirkupaciju organizma; veći je stepen antioksidanasa u krvi; jačaju imunitet; vraćaju u balans um i telo; poboljšavaju koncetraciju; jačaju i izdužuju mišiće; imaju dobar učinak na pokretljivost zglobova; vraćaju hormone u balans; daju telu fleksibilnost, snagu; a koža će vam izgledati mladolikije i svežije.