KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Suvi kašalj, uzroci i kako se izboriti sa suvim kašljem?

suvi kašalj

Sa hladnim vremenom došli su i svi simptomi prehlade i gripa. Među njima su i kašalj praćen visokom temperaturom, koji se najčešće ne leči ako je virusnog porekla, dok kod bakterijskih infekcija moraju se uzeti antibiotici, ali samo uz nadzor lekara. Pored toga, postoji i onaj dosadni i uporni suvi kašalj, za koji ne znamo kako da ga lečimo niti koliko dugo traje.

Najčešće može trajati i više meseci, odnosno celu sezonu. Brojni su uzroci koji izazivaju suvi kašalj, pa ih možemo grupisati više grupa prema uzrocima.

Suvi kašalj izazvan drugim oboljenjima u organizmu

Iako se ovaj kašalj javlja bez temperature i nekih jakih bolova u grudima, često se može pojaviti kao simptom neke druge i mnogo opasnije bolesti.

Gorušica

Logično je kada se u organizmu javi kiselina koja se iz želuca podiže ka grlu ta gorušica peče i iritira grlo i time izaziva kašljuckanje i kašalj. Ipak, gorušica može biti znak neke druge opasnije bolesti, pa je ne treba zanemarivati.

Bolest i rak bubrega

Iz nekog razloga, potpuno nepovezano na prvi pogled, oboljenja bubrega mogu se pokazati kroz suvi kašalj, najverovatnije zbog suženja krvnih sudova. Ali pored suvog kašlja tu je i masa drugih simptoma (problemi sa mokrenjem, bolovi u donjem delu ledja, vrtoglavica, mučnina i povraćanje itd) tako da nemojte odmah čim krenete suvo da kašljete pomisliti na najgore jer verovatno nije.

Bakterije koje nisu dijagnostikovane

Ukoliko imate problema sa kašljem duže vreme, najbolje je posetiti lekara kako bi vam uradio kompletan bris grla i utvrdio postojanje bakterija u grlu. Nekada bakterijska infekcija može tinjati u organizmu i izazivati samo blage simptome.

Zaostala prehlada

Najčešće zbog stresa i opalog imuniteta – imali ste grip i on je prošao, barem tako mislite, nakon nedelju dana. Ipak nekada je imunitet toliko slab, a to je najčešće zbog stresa, pa se naizgled bezazlena prehlada produži i na više nedelja. Organizam više ne stvara sluz i šlajm, ali se i dalje kašlje, pa je najbolji lek zapravo odmor.

Hrkanje i apnea

Ukoliko se suv kašalj javlja noću ili osoba ima problem sa hrkanjem, onda vrlo često može ukazivati na probleme sa apneom i prekidom disanja u snu.

Alergije i astma

Osobe sa astmom i alergijama imaju već dovoljno problema, ali nekada oni mogu biti praćeni i dosadnim suvim kašljem. Suvi kašalj može se javiti podjednako kod bebe i kod odraslih.

Suv kašalj izazvan spoljašnjim uzrocima

Nekada su uzroci suvog kašlja u sredini u kojoj živimo. Razni organizmi, otrovi i zagađivači i nesvesno i bez našeg znanja mogu izazivati iritaciju grla, koja nas upozorava da smo u sredini opasnoj po zdravlje.

Suv i vlažan vazduh ili dehidracija – kada živite u stanu u kojem je vazduh suv, najčešće zbog parnog grejanja, onda ćete vrlo brzo dobiti suv kašalj i iritaciju grla. Razlog je suvoća grkljana koji je zbog nedostatka prirodne vlažnosti iritaran i upaljen. Dobro je staviti isparivače na toplotna tela i često pijuckati vodu. Isto tako i preterana vlažnost vazduha, puna buđi i plesni iritira grlo. Nemojte nikada sušiti veš na radijatorima u zatvorenom prostoru!

Pušenje, izloženost dimu i zagađenje – pušenje je, to već znate, samo po sebi štetno, ali ako ste izloženi pasivno duvanskom dimu u istom ste problemu. Srećom na radnom mestu više ne možete biti izloženi duvanskom dimu, osim ako radite u ugostiteljskim objektima, ali zato u kući smanjite dim koliko god možete. Uz suv kašalj često se može javiti promuklost izazvana duvanskim dimom.

Suv kašalj izazvan lekovima

I lekovi mogu izazvati suv kašalj, naravno ako se koriste u većoj količini ili se korist predugo. Nekada sami lekovi nisu povezani sa grlom i kašljem, ali mogu da izazovu kašalj posredno.

Lekovi za visok krvni pritisak – budući da ti lekovi sužavaju krvne sudove, izazivaju i sužavanje bronhija i stezanje u grlu, što rezultira suvim kašljem.

Predugo korišćenje sprejeva za nos – obično se tokom prehlade koriste lekovi za otvaranje nosa, ali oni u isto vreme sužavaju krvne sudove, što dovodi do suvog kašlja i iritacije. Koliko god da ne možete odoliti, smanjite korišćenje tih sprejeva predugo i prestanite čim se nos „otvori“. Umesto njih dobro je češće se inhalirati.

Za suvi kašalj ne postoji adekvatan lek, tj pošto je suvi kašalj posledica raznih stanja koje smo prethodno naveli onda se treba pozabaviti uzrokom, mada lekari nekada pribegavaju lečenju jakim lekovima i kortikosteroidima.

U svakom slučaju, suvi kašalj može se lečiti medom, koji oblaže tkivo grla, ali i čaj od belog sleza iz istog razloga.

Dobro je jačati imunitet i voditi računa da „kašljuckanje“ ne pređe u naviku.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg