KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Cistitis - Escherichia coli na pogrešnom mestu

Escherichia coli

Žene su podložnije infekcijama mokraćnih puteva, a svaka peta ima smetnje izazvane upalom bešike. Iako se uroinfekcije većinom uspešno leče, neke prate ozbiljne komplikacije. Pri prvim simptomima zato je najbolje odmah otići lekaru.

Statistike kažu da upale mokraćnih kanala pogađaju čak 30 puta više žena nego muškaraca. Voli hladnoću, više žene nego muškarce, neugodna je i bolna, i, naoko, bezazlena... Pogađate, posredi je upala bešike, odnosno cistitis.

Statistike inače kažu da je upala mokraćnih kanala, bilo gornjih ili donjih, čak 30 puta više pogađa ženski, nego muški pol. Tako je i kad je posredi cistitis: 20 posto žena barem je jednom imalo upalu bešike i osetilo njene neugodne simptome.

Razlog je anatomske prirode: mokraćna cev, koja odvodi mokraću iz bešike, kod žene je mnogo kraća nego kod muškarca (5 cm kod žena, a 20 do 25 cm kod muškaraca), pa je lako pristupačna različitim mikroorganizmima koji mogu izazvati infekciju.

Većina infekcija mokraćnih puteva izazvana je mikroorganizmima, poput Escherichie coli (ešerihija koli), koje dolaze iz creva. Te su bakterije normalno bezopasne, deo su prirodne "dobre" crevne flore, ali se u određenim uslovima mogu razmnožiti i stići do drugih organa, poput bešike. Mokraćni otvor nalazi se u vagini, a zbog blizine debelog creva, mesto je posebno "pogodno" za razmnožavanje bakterija. I, tada se javljaju tegobe i bolovi.

Najčešće zimi  

Iako uzroci mogu biti različiti, 80 posto cistitisa uzrokuju bakterije. Kod većine žena infekcija donjih mokraćnih puteva manifestuje se klasičnom slikom cistitisa. Iako nije "sezonska" bolest, najčešće se javlja u hladnije doba godine, a tegobe i bolovi koji prate upalu mogu biti vrlo jaki i neugodni.

Potreba za mokrenjem češća je i snažnija, a jako peckanje i žarenje javljaju se prilikom svakog mokrenja. Upalu ponekad prati i snažan, bolan pritisak u donjem stomaku. Za cistitis je karakteristično i to da se izrazita bol javlja na kraju mokrenja, u slučajevima kada su upalom najviše zahvaćeni mišići koji stežu završetak mokraćne cijevi.

Telesna temperatura može biti povišena, ali ne prelazi 38 stupnjeva Celzijusa. Osim bakterija, cistitis mogu uzrokovati i virusi, alergijske reakcije, različita hemijska sredstva (na primer neki lekovi) i fizikalna sredstva (rendgensko zračenje).

O alergijskom cistitisu malo se zna, a vrlo je malo podataka i o virusnim cistitisima.

Naš organizam cistitisom može reagirati i na stroge dijete, koje posebno "vole" mlade djevojke - nedostatak vitamina i minerala zbog redukovane ishrane te slabljenje imunološkog sistema organizma, može biti uzrokom upale bešike.

Moguće je i stresu pripisati mali udeo u toj bolesti jer znamo da nam, kada smo u stresnoj situaciji, pada obrambena sposobnost organizma, pa se bolest može pojaviti i na bešici.Uz sve to, manji broj žena pati od neuroloških tegoba, koje se mogu iskazati na mokraćnoj bešici.Kod svih tih oblika cistitisa, na pretragama urina nema tragova upale. Ali gotovo 80 posto infekcija izazvano je bakterijama.

Rizične pedesete  

Ženama u menopauzi cistitis može postati hronični problem - usprkos lečenju, neprestano se ponavlja. Glavni je krivac starenje površinskog tkiva na sluznici mokraćne cevi, koja tako postaje lakše dostupna bakterijama.

Zatim, hormonski poremećaji, tipični za menopauzu, čine vaginu, koja atrofira i postaje suva, osjetljivija na mikroorganizme. i ovde važe pravila ishrane i lične higijene, ali medicinska dijagnoza od osnovne je važnosti. Često je infekcija posledica nakupljanja mokraće, koja ostaje u bešici nakon mokrenja. To može biti posledica opuštanja mišića, pa su u tom slučaju tzv. Kegelove vežbe (stezanje i opuštanje mišića, čime im se vraća tonus) rešenje za blaže oblike cistitisa.

Kako pravilno uzeti mokraću

Kako se mnoge uroinfekcije javljaju akutno, treba ih brzo dijagnostikovati. Jednostavan test za brzu orijentaciju je biohemijska test traka (dipstick test). Negativan dipstik test obično je dovoljan da isključi pravu infekciju. Ako je nalaz pozitivan, preporučuje se mikroskopski pregled sedimenta urina.

To je ujedno prvi korak u dijagnostici urinarne infekcije i ne sme se preskočiti. Budući da je u prvoj jutarnjoj mokraći broj bakterija veći u odnosu na one kasnije (jer bakterije u mokraćnom mehuru imaju vremena razmnožiti se preko noći), treba uzeti uzorak iz prvog jutarnjeg urina. Kako prvi mlaz mokraće ispire sadržaj mokraćne cijevi, u sterilnu bočicu skuplja se srednji mlaz.

Pre uzimanja uzorka, žene se trebaju oprati mlakom vodom, pri čemu ne smeju koristiti sapun ili antiseptik, jer su baktericidni. Zbog toga nalaz može biti lažan, odnosno pokazati mali broj izolovanih bakterija. Treba upozoriti da se iz "bezazlenog" cistitisa može razviti mnogo ozbiljnija bolest, na primer upalna bolest bubrega. Zato se pri prvim simptomima svakako treba javiti lekaru, jer je terapija, u velikoj većini slučajeva, brza i učinkovita.

Cistitis medenog meseca  

Uzrok infekcijama mokraćnih mogu biti i - intimni odnosi. Tzv. "cistitis medenog meseca" jedna je od klasičnih situacija: peckanje je posledica "mehaničkog" nadraživanja, odnosno čestih i strastvenih odnosa, što olakšava ulazak mikroorganizama u unutrašnjost polnih organa, a ponekad izaziva i male ranice, koje mogu pospešiti infekciju. Nakon odnosa odmah se pomokrite jer će tako mlaz "isprati" eventualne mikroorganizme.

Da se upale ne bi ponavljale...  

Kako bi sprečili ponavljanje upale, uvek uzmite sve antibiotike koje Vam je lekar propisao. Uvek trebate uzeti sve antibiotike, odnosno dozu koju je propisao lekar. Simptomi se mogu smiriti već nakon dan do dva otkako ste ih počeli piti, ali mikroorganizmi su još uvek prisutni u mokraći i umnožiće se ako se potpuno ne iskorene.

Zato antibiotsku terapiju treba sprovesti do kraja. Čim se pojave znaci upale, odmah otiđite svom lekaru. Upalu je teže kontrolisati ako je prisutna duže vreme. Usvojite naviku da mokrite svaka 2 do 4 sata, a isto tako i neposredno nakon polnog odnosa. Mokrenje ispira bakterije iz mokraćne cevi (uretre), sprečavajući ih da dođu do mokraćnog mehura. Pijte puno tečnosti (osam čaša vode na dan). Više tečnosti pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta.

Pijte dve čaše vode pre i nakon polnog odnosa.

Izbegavajte upotrebu baznih sapuna, penušavih kupki, pudera i spreja za održavanje higijene intimnog dela tela. Ta sredstva mogu nadražiti mokraćnu cev, te tako inicirati upalu i bakterijsku infekciju.

Izbegavajte uske pantalone i gaćice. Uske pantalone, na primer, nadražuju mokraćnu cev i onemogućuju prozračivanje genitalnog područja. Preporučuje se nositi pamučno, a ne sintetičko donje rublje.

Vlažnost genitalnog poručja pogodna je za razmnožavanje bakterija. Pamučno donje rublje omogućuje bolju prozračnost tog dela tela. Smanjite mogućnost razmnožavanja bakterija u mokraćnom mehuru redovnim uzimanjem vitamina C ili soka od brusnice. Uzima li se u velikim količinama, vitamin C zakiseli urin i izlučuje se preko njega.

A bakterije slabije rastu u kiselom okruženju. Pokazalo se da sok od brusnice i borovnice sprečava prijanjanje bakterija uz zid mokraćnog mehura. Zato se preporučuje dnevno popiti 2 do 3 čaše tih sokova. (Da bi delovali, treba 8 nedelja svakodnevno piti te sokove).

Kako bi sprečile ulazak bakterija iz probavnog trakta u mokraćnu cev, devojke i žene trebaju nakon mokrenja ili obavljene velike nužde brisati genitalno područje od sprijeda prema straga. Ako se infekcije često ponavljaju, radije se tuširajte nego kupajte. Bakterija prisutna u vodi za kupanje može lako ući u mokraćnu cev.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg