KoDren.COM Budite zdravi ko dren!

Najnovije
A+ A A-

Kako lečiti polipe na glasnim žicama bez operacije

lecenje polipa

Poznata kao bolest pevača, polipi na glasnim žicama mogu biti veoma neprijatno iskustvo a zapravo se veoma lako leče i to bez odlaska pod nož.

Polipi u grlu su benigne izrasline koje mogu nastati na glasnim žicama u različitim oblicima i veličinama. Najčešče nastaju kao posledica dugoročnog „mučenja“ glasnih žica bilo pevanjem ili pričanjem, zbog čega se i smatra najčešćim oboljenjem pevača i profesora. Mogu biti uzrokovani i trenutnim naprezanjem glasnica, poput navijanja ili pevanja na veseljima ili nekom traumom, kao što je udarac lopte u sportu. Osim toga, zabeleženo je da se javlja kod ljudi koji dugo godina pate od refluksa želuca, gorušice, alergije, ukoliko su izloženi hemijskim isparenjima na poslu ili duvanskom dimu. Može se takođe javiti i kod osoba koje pate od hipotireodizma. Iz nekog razloga najčešće pogađa žene starosti između 20 i 50 godina, mada ta pojava nije do kraja objašnjena.

Simptomi su jednostavno neprijatni. Pored dugotrajne promuklosti, od preko 2 nedelje, osobe sa ovim simptomima imaju osećaj „knedle“ u grlu, a mogu imati i osećaj neprijatnosti u vratu, kratkotrajni bol između ušiju, a nekada i umor i pospanost.

Iako se polipi manifestuju kao vidljive izrasline na glasnim žicama, lekari će se veoma retko odlučiti za operativno uklanjanje. Čak i tada se to čini kako bi se deo poslao na biopsiju ako lekar sumnja na pojavu tumora. Važno je napomenuti da polipi nisu uvod u kancer niti ga izazivaju, ali se mogu pomešati sa nekom vrstom predkanceroznog stanja, pa su lekari naročito obazrivi.

Ako se ne sumnja na kancer, polipi se najčešće leče neoperativnim metodama koje su vrlo efikasne. Lekari će se veoma retko odlučiti za medikamente i to samo kao dopunu redovnom lečenju, poput steroida ako se radi o alergiji ili lekovima za smirenje ako osoba ostavlja pušenje. U ostalim slučajevima, lečenje polipa obuhvata niz higijensko-nutricionističkih saveta kako da ovaj problem reše.

Glasovna terapija

Obuhvata niz metoda koje leče posledice govora i pevanja i uče osobu kako da pravilnije koriste glasne žice. Ako se radi o osobi kojoj zanimanje podrazumeva korišćenje glasa, osoba se uči da umiri glas, govori tiho i ne napreže glasne žice. Pevači vrlo dobro znaju šta ne smeju raditi sa glasom, pa ih nikada nećete čuti da viču, krešte, naglo povisuju ton, a vrlo često pred važne nastupe uopšte ne govore kako bi „odmarali“ glas. Svi oni vežbaju tehnike disanja i jačinu udaha kojima sprečavaju naprezanje i zamor glasnih žica. Za one koji ne govore u sklopu posla važe pravila relaksacije i ublažavanja stresa, kako ne bi često vikali.

Hrana

Utvrđeno je da posebne vrste namirnica mogu pomagati glasnim žicama da bolje rade i ostanu opuštene i pored velikog napora. Ova hrana, takođe, omekšava i topi postojeće polipe, regulišući ponovo rad glasnih žica. Među korisnim namirnicama nalaze se i ove:

Aloa vera – za potpuni učinak potrebno je uzeti gel iz lista ove biljke, jednu kašićicu ili najviše dve i staviti ga u blender da omekša i napravi kašu. Može se dodati smutijima ili hrani.

Med – budući da sadrži puno antibakterijskih i antiupalnih sastojaka, med znatno pomaže u smanjivanju polipa i njihovom uklanjanju, ali kao i prevencija nastanka. Može se konzumirati u hrani ili posebno.

Beli luk – takođe zbog antibakterijskog efekta, beli luk je odlično sredstvo za lečenje polipa. Može se jesti u hrani.

Čajevi – posebno od cimeta, đumbira i nane, jer blagotvorno deluju na organizam.

Vitamin C – u svakom slučaju je odličan kao prevencija od upala i infekcija grla, a samim tim i kao lek za već postojeće polipe.

Voda – svakako treba konzumirati više vode, a to naročito važi za one koji se bave poslom na kojem koriste glas. Pevači, glumci i predavači znaju da nikada ne počinju rad bez čaše vode bilo na sceni, bilo negde iza nje.

Korisne navike

Svakako je savet da se ostavi pušenje od velike koristi po ceo organizam pa i za lečenje polipa, ali tome treba dodati i izbegavanje ljute i vrele hrane, jer ona iritira glasne žice.

Kada osoba oseti da je grlo preopterećeno i osetljivo, može pomoći i jedan veoma zanimljiv savet iskusnih glumaca. Razmutiti kašičicu soli u vodi i tom vodom „grgotati“ nekoliko minuta zabačene glave. Ponoviti ovo nekoliko puta na dan, ali vodu svaki put ispljunuti. So uništava bakterije, pa ne iritiraju grlo i to sprečava nastanak većih upala i infekcija.

Portal kodren.com © sva prava zadržana Izrada sajta|amwmg